10 najslávnejších diamantov

od autora: | 14. septembra 2015
5/5 - (7 votes)

najslávnejšie diamantyAko sa hovorí, najlepším priateľom človeka je pes, ale najlepším priateľom ženy je diamant. Existuje ale niekoľko skutočných skvostov aj medzi diamantami. A na tých desať najlepších, sa teraz spoločne pozrieme. 10 najslávnejších diamantov.

Určite ste tento slogan počuli od nejedného šperkára, ktorý sa snaží tieto skvosty čo najlepšie predať. Je ale pravdou, že žiadnu ženu by drahý diamant nikdy neurazil, a vždy bude s takým darčekom spokojná. Diamanty sú zároveň aj skvelou príležitosťou na investovanie.

Takýto, hoci malý šperk, s diamantom dokáže rozžiariť každú ženu. Existuje ale niekoľko skutočných skvostov aj medzi diamantami.

Hope diamant
Hope diamantJedná sa o najslávnejší farebný diamant na svete. Iste ho všetci poznáte a ani neviete, že sa jedná o diamant s týmto názvom. Tento kúsok si zahral ústrednú úlohu v americkom filme Titanic, v podobe diamantu s názvom Srdce oceánu.

Diamant je naozaj nádherný, ale je opradený povesťou, že ten, kto diamant vlastí, nikdy nebude šťastný. Ten, komu diamant patrí a následne ho daruje, sa kliatby zbaví. Aj to je dôvod, prečo v súčasnej dobe leží vo Smithovom inštitúte.

Klenotník, ktorý ho kúpil, ho ihneď daroval. Diamant má dlhú históriu. Bol darovaný Ľudovítovi XIV. v Indii. Do Veľkej francúzskej revolúcii bol stratený a neskôr bol nájdený v Holandsku. Každý, kto diamant vlastnil, mal v živote nešťastie, či už v podobe úmrtia blízkeho, krachu alebo požiaru domu. Tento diamant si určite nekupujte ako investičný diamant pretože ak veríte na povery tak by to nemuselo dopadnuť dobre.

Koh-i-noor
koh I noorVzácny diamant, ktorý svoj ​​domov našiel vo Veľkej Británii na kráľovskej korune. Jedná sa o nádherný a veľmi vzácny kúsok. Pochádza opäť z Indie, ktorá ho venovala Britskému impériu, presnejšie kráľovnej Viktórii. Kráľovná nechala diamant prebrúsiť a dostal podobu slzy.

Tento kúsok potom darovala svojmu mužovi. Od tej doby ho vždy vlastnili manželky panovníkov britských štátov. Po celú dobu sa dedil ako samostatný diamant. Až súčasná vládkyňa Veľkej Británie, Alžbeta II. ho nechala vsadiť do korunovačné koruny.

Cullinan
cullinanCullinan je najväčší diamant na svete. V prírodnom surovom stave mal váhu 3106 karátov, čo si môžete predstaviť asi ako veľký kokosový orech.

Pomenovaný bol podľa zakladateľa a majiteľa ťažobného bane.

Diamant bol darovaný britskému panovníkovi Edwardovi VII. Diamant ale nezostal v celej svojej kráse. Bol vybrúsený na dva menšie, ktoré dostali pomenovanie Cullinan I. a Cullinan II. Rovnako ako Koh-i-nor sú aj tieto dva poklady súčasťou britských korunovačných klenotov.

Taylor – Burton
Taylor -BurtonDiamant, ktorý viac ako hoci ktorý iný vzácny kameň symbolizuje lásku k žene. Kúpil ho totiž Richard Burton pre svoju milovanú ženu Elizabeth Taylor. A práve ona nechala diamant pomenovať podľa nich, aby symbolizoval ich lásku.

Až po nejakej dobe bol diamant ponúknutý do dražby. Z peňazí, ktoré sa vydražili za diamant bola postavená nemocnice v Botswane. Tento vzácny diamant bol predaný za neuveriteľné tri milióny amerických dolárov.

Orlov
OrlovUž podľa názvu si viete tipnuť, odkiaľ tento kúsok pochádza. Vráťme sa do starého Ruska, do doby Kataríny Veľkej. Orlov bol gróf, ktorý tento diamant kúpil a venoval ho mladej Kataríne, ktorá sa práve dostávala k moci.

Opäť bol vsadený do kráľovského symbolu, do žezla, aby dokazoval jej veľkosť.

Excelsior
excelsior diamantTento diamant je charakteristický svojou farbou, je totiž modro-biely. Rovnako ako farba, tak aj jeho tvar je netypický. Z jednej strany je totiž plochý a z druhej ostrý.

V súčasnej dobe nie je v celku. Bol totiž rozrezaný na niekoľko menších dielov, ktoré boli následne predané šperkárskym spoločnostiam.

Centenary
CentenaryV súčasnej dobe najväčší diamant na svete. Bol nájdený vo veľkosti šesťsto karátov. Nejakú dobu bol opracovávaný a v súčasnej dobe váži necelých tristo karátov.

Výbrus je práve to, čo je na ňom tak jedinečné. Je tu skĺbená farba a vysoký lesk. Jedná sa o unikátny kúsok, ktorý môžete vidieť  v Londýne, v slávnom Toweri.

De Beers Millenium Star

De Beers Millenium StarDiamant, ktorý už vo svojom názve nesie slovo hviezda a tisícročie. Tým už ukazuje svoju výnimočnosť. Jedná sa o úplne jedinečné dielo. Výbrus je špecifický. Jeho tvar predčil i mnohé väčšie diamanty.

Stal sa súčasťou celosvetovej výstavy diamantov, a patrí medzi najväčšie hviezdy.

De Beers

De BeersAž koncom devätnásteho storočia sa verejnosti pošťastilo a mohla uvidieť, do tej doby, najväčší diamant sveta, ktorý vážil asi dvesto karátov. Veľkosť síce bola ohromujúca, ale viac si ľudia všímali jeho farbu, ktorá bola netypicky žltá.

Ako náhle bol vybrúsený, stal sa z neho unikát, ako vo farbe, výbruse, tak aj lesku. V súčasnej dobe sa nejedná o najväčší diamant sveta.

Sancy

SancyAk by ste sa chceli dozvedieť niečo o pôvode tohto kúsku, museli by ste sa zájsť hlboko do minulosti. Museli by ste precestovať viac krajín, pretože bol v rukách niekoľkých krajín a panovníkov. Bol súčasťou španielskych korunovačných klenotov, majetkom britského impéria, ale aj majetkom Ruska. Teraz je v rukách Francúzska a je uložený v Louvri.