12 otázok o životnom poistení

od autora: | 21. septembra 2015

o životnom poisteníŽivotná poistka – nielen pri úrazoch, chorobách a pobyte v nemocnici je často skloňovaný pojem. Ale viete presne, čo vám zostane pri predčasnom vypovedaní zmluvy alebo odkedy sa životné ohnivko oplatí? Čo všetko je dobré o životnom poistení vedieť?

1. Je vhodné si zmluvu o životnom poistení vybaviť cez internet?
Tak to nie je obvyklé. Náplň zmluvy nemožno určovať vopred, pretože poisťovňa vám upraví cenu poistky podľa zdravotného stavu. Keď si nabehnete na internetové porovnávače cien, tak tam nikde nenájdete životné poistenie. A ak áno, tak sa tam ponúka len typ poistenia a samotná zmluva sa vybavuje napríklad po telefóne.

2. Aká by mala byť poistná suma na životnom poistení?
pôžička cez internetKeď sa rozhodnete prostredníctvom životnej poistky zabezpečiť rodinu, tak sa poraďte s finančným špecialistom o ideálnej výške poistnej sumy. Za  sa považuje ročný príjem poisteného. Keď ale zmluvu uzatvárate v dôsledku príspevku od zamestnávateľa a daňovým úľavám, tak je postačujúce si ponechať minimálnu poistnú sumu, ktorú vám zvolená finančná inštitúcia umožňuje. Vy potom zaplatíte menej za rizikové položky a zostane vám viac peňazí na sporenie.

3. Je možné zrušiť zmluvu, keď si všetko rozmyslím?
Koľkokrát sa stalo, že ste podľahli presvedčovacím argumentom poradcu, ktorému proste nešlo povedať “nie” a k podpisu vás doslova “ukecal”.

Aj keď je dokument právoplatný s podpisom a vy ste zaplatili prvé poplatky poistného, ​​tak máte do ôsmich týždňov možnosť zmluvu vypovedať.

4. Existuje dôvod, prečo je u daňových úľav potrebná minimálna poistná čiastka tisíc alebo dve tisíc eur?

Jedná sa o presný zámer, pretože kedysi sa presadil viac-menej lobistický zámer, ktorý mal zaručiť poisťovniam väčší zisk a ľuďom aspoň nejaké úspory na starobu. Z dnešného pohľadu je 1 000 eur dosť smiešny obnos, a navyše existuje veľa poistiek, u ktorých nie je dojednaná poistná suma na dožitie, a teda sa ich uvedené minimum logicky netýka.

5. Čo ak vypoviete zmluvu po troch rokoch?
darovacia zmlúvaBude vám vyplatené takzvané odbytné presne podľa dohodnutých zmluvných podmienok.

V prvých rokoch ale počítajte s tým, že dostanete len zlomok zaplateného poistného, ​​čo sa naozaj neoplatí! Väčšinu “vašich” peňazí poisťovňa spotrebovala na vyplatenie provízií a na poplatky.

S tým, že sa vám navrátia vložené peniaze počítajte najskôr až po desiatich rokoch trvania zmluvy.

6. Môžete nejakým spôsobom pozastaviť poistku, keď práve nemáte na platenie poistného?
dlhopisyTu záleží na poistných podmienkach konkrétnej zmluvy. Počítajte ale s tým že úplné prerušenie väčšinou možné nie je. Poisťovňa vám môže ponúknuť zníženie platieb (spravidla ide o minimum 20 eur  mesačne) alebo pôžičku z kapitálovej hodnoty zmluvy. Tu sa majte veľmi na pozore – požičiavate si z vašich úspor na platenie splátok poistného, ​​ale hradíte úroky!

7. Čo je to investičné poistenie?
ako investovaťJedná sa o typ zmluvy, vďaka ktorému ste poistení a súčasne si sporíte.

Sporenie prebieha formou investícií, čo je obdoba investičných fondov. Klient môže počas trvania zmluvy meniť investičnú stratégiu, poistnú sumu a v rámci limitov poisťovne aj výšku mesačnej platby.

8. Čo znamená pojem “poistná suma na dožitie”?
Jedná sa o vopred pevne dohodnutú sumu, ktorú klient dostane, ak sa dožije konca poistnej zmluvy. Uvádza sa dohovorený dátum či vek. Táto položka sa dojednáva u takzvaných kapitálových poistiek, u investičného poistenia s touto požiadavkou neuspejete.

9. Keď vám poisťovňa ponúkne ročné päťpercentné zhodnotenie, ide o reálnu čiastku?
Predovšetkým je potrebné si uvedomiť, že modelové výpočty, ktoré vám ukážu sprostredkovatelia pri vybavovaní zmluvy, nie sú pre samotnú poisťovňu záväzné, a to ani vtedy, keď budú priložené k zmluve s menom. Tiež sa nezhodnocujú všetky peniaze, ktoré poisťovni posielate. Niečo vám strhnú za krytie rizík, niečo ako poplatky a až zvyšok peňazí bude úročený. Ak by sme sa mali zmieniť o výške úroku, tak radšej počítajte s nižšou cifrou, ktorá keď presiahne 3%, tak sa bude jednať o slušný výsledok.

10. Je možné si v priebehu trvania poistky pridať doplnkové poistenie alebo navýšiť poistnú sumu?
Dá sa povedať, že novšie druhy poistiek to dovoľujú.

7 žrútov peňazíVždy sa radšej pri zmene zmluvy informujte, či sa zmení výpočet ceny len u poistenia, ktoré sa upravuje, alebo či dôjde k prepočítaniu celého poistného. Ak máte poistku dlhšie, tak sa možno menili ich cenníky a prípadná zmena by sa mohla predražiť.

A to dokonca aj v prípade, že sa nejakého pripoistenie zbavujete.

11. Je možné si nechať u poistnej udalosti zaplatiť z niekoľkých poistiek?
Áno, u životných a úrazových  poistiek na zdravie je to možné. Avšak pozor, napríklad u poistenia majetku by sa jednalo o poistný podvod a tým pádom o porušenie zákona!

12. Komu budú vyplatené peniaze zo životného poistenia, keď poistenec zomrie?
Stačí, keď je v zmluve uvedená takzvaná oprávnená osoba a tá potom dostane celé poistné plnenie. Pozor, oprávnená osoba môže byť ktokoľvek a nie je vôbec nutné, aby bola s poisteným v nejakom príbuzenskom vzťahu. Ten dokonca smie v zmluve určiť viac beneficientov a po dobu trvania zmluvy ich môže meniť. Niekedy sa stane, že oprávnenú osoba zmluva. Potom sa poistné plnenie stáva predmetom dedičského konania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.