7 krokov k úspešnému získaniu hypotéky na bývanie

By | 15. septembra 2015
7 krokov k úspešnému získaniu hypotéky na bývanie
5 (100%) 8 hlasov

získanie hypotéky na bývanieDohodnúť si pôžičku na bývanie (hypotéku) nie je ťažké, ale len za situácie, kedy máte k dispozícii všetky potrebné listiny a podklady. Ponúkame vám návod na úspešne získanie hypotéky – stačí dodržať 7 krokov k úspešnému získaniu hypotéky na bývanie.

Zaobstarať tieto dôležité dokumenty tiež zaberie nejaký ten čas (a nie je ho málo). Keď už úver priamo vybavujete, tak sa na všetko hneď pýtajte.

Keď ide o splácanie hypotéky na určitú dobu, preto je dobré poznať detaily platby (čo, ako, koľko), prípadne ako postupovať pri nemožnosti platiť ap.

Informujte sa o výške splátok + ďalšie poplatky (spojené s hypotékou). Založenie účtu a následné uzatvorenie poistenia sú iba prvou fázou. Nasleduje účasť na pár rokovaniach (stretnutie). Toto všetko môžete očakávať, keď si chcete vybaviť hypotéku.

1. Spočítajte si, či sa vám hypotéka oplatí


Pred tým, než začnete hľadať vysnívané bývanie, informujte sa, či vám banka môže požičať a hlavne akú vysokú čiastku.

Možné je otestovať si niekoľko jednotlivých variantov, kde je u každej nastavený odlišný čas splátok, fixovanie úrokov, výška splátok ap. Dostanete teda výpis doby splácania.

Vďaka tomu sa sami rozhodnete, aké časové obdobie budete úver splácať.

2. Porovnajte ostatné hypotekárne ponuky

spočítajte si či sa hypoteka oplatíNekývajte hneď na prvú predloženú ponuku. Informujte sa aj u ďalších bánk, ktoré poskytujú hypotéky a niektoré vám aj môžu urobiť ponuku oveľa lepšiu ako prvá banka v ktorú ste navštívili. Je tiež dobré, poobzerať sa po iných ponukách aj mimo banky – stavebnej sporiteľne, maklérskych spoločnosti. Maklér vám ukáže ponuky niekoľkých bánk a väčšinu administratívy zariadi za vás (bezplatne). Výhodu je, že u makléra máte často nižšie úroky, než je tomu u bánk. Všetky stavebné sporiteľne a banky majú na svojich webových stránkach kalkulačky na predbežný prepočet výšky a doby splátok.

3. Poplatky navyše

poplatky pri hypotéke navyšePýtajte sa na poplatky navyše – zabúda sa na ne. U niektorých bánk (ďalších peňažných ústavov) je možné vybaviť si hypotéku zadarmo, ďalšie si počítajú poplatky.

Je nutné pripočítať ešte poplatok za úverový účet – 7 € / mesiac. Informujte sa tiež na možné sankcie, poistenie, alebo sankcie – ak hypotéku splatíte skôr. Poplatky samy o sebe nie sú závratné. Avšak budete všetky poplatky, 5 € ku 5 €, výsledkom môže byť až 50 € / mesiac – to je už celkom vysoká suma.

4. Spíšte žiadosť o úver

darovacia-zmluvaMáte už všetky dokumenty a potrebné listiny? Ak áno, prejdime teraz k spísaniu žiadosti o hypotéku.

Sami si do žiadosti o hypotéku vyplníte výšku čiastky, dobu splácania, dĺžka doby fixácie a ostatné predpoklady.

5. Navštívte katastrálne úrady
Banka vám dohromady so zmluvou na úver vypracuje aj dokumenty k zastaveniu nehnuteľnosti. Táto záložná zmluva je najprv potvrdená len podpisom predávajúceho – stále ju vlastnite. Prvý deň záložnú zmluvu podáte na katastrálny úrad a nasledujúci deň dodáte kúpnu zmluvu. Dôvodom je, že obe zmluvy musia byť opatrené odlišným dátumom.

6. Kontrola zmluvy pred jej podpisom
Precíznosť je zásadná. Dôkladne si prečítajte zmluvu. Ak objavíte nejaké nejasnosti, pýtajte sa. Zmluva by mala obsahovať všetko, čo v nej chcete mať. Neskôr je možné ju aj pozmeniť. Podpisom zmluvy je však už každá ďalšia úprava v zmluve spoplatnená. Všetky zmeny sú poskytované zadarmo pred podpisom zmluvy.

7. Poistenie
poistenie domuBanka po vás s najväčšou pravdepodobnosťou bude požadovať poistenie nehnuteľnosti. Vhodné je tiež poistenie proti neschopnosti splácať.

Ideálne je to v prípade, keď stratíte zamestnanie alebo si privodíte vážny úraz (dlhodobá pracovná neschopnosť). V takýchto prípadoch vám poisťovne ponúknu pomocnú ruku.

Odporúčané články

Platobné karty sú lákadlom pre čoraz vynaliezavejš... Praktiky podvodníkov sú čoraz dokonalejšie. Pravdou ale je, že najväčší počet zneužitých platobných kariet nespôsobuje genialita záškodníkov, ale neob...
Ako získať hypotéku? Na čo sa vás banky budú pýtať... Čo všetko potrebujete vedieť pred tým ako si zoberiete hypotéku ? A čo všetko musíte splniť aby vám banka hypotéku vôbec poskytla ? To všetko sa dočít...
Úver zo stavebného sporenia versus hypotéka Chcete si zaobstarať vlastné bývanie, na ktoré nemáte peniaze? Potom vám spravidla nezostáva nič iné, než si požičať. V podstate máte dve možnosti fin...
Získanie hypotéky a práca v zahraničí Pracujete v zahraničnej destinácie a máte záujem si na Slovensku kúpiť dom alebo byt, pričom nemáte dostatok voľných financií a premýšľate o hypotéke ...
Havarijné poistenie automobilu Pri zaobstarávaní vozidlá by každý mal dopredu počítať aj s negatívnymi možnosťami, čo všetko sa môže stať. Z toho dôvodu by majiteľ vozidla mal zohľa...
Ako predať nehnuteľnosť zaťaženú hypotékou Ako náhle už si na seba raz človek berie hypotekárny úver, pretože sa chystá investovať väčší obnos peňazí do nehnuteľnosti, tak sa dá predpokladať, ž...
Dôvody, prečo je lepšie byť zamestnanec? Snáď každý z nás raz premýšľal nad tým, aké by to bolo, keby ste nemuseli pracovať, mali vlastnú živnosť, vlastnú firmu, ktorá by vynášala, prosperova...
12 otázok o životnom poistení Životná poistka - nielen pri úrazoch, chorobách a pobyte v nemocnici je často skloňovaný pojem. Ale viete presne, čo vám zostane pri predčasnom vypove...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.