7 žrútov peňazí v domácnosti – ako doma ušetriť?

od autora: | 18. septembra 2015

7 žrútov peňazíMávate čas od času pocit, že väčšina vašich zarobených peňazí sa vám rýchlo minie? Zaplatíte nájomné a výdavky na chod domácnosti a nezostane vám v peňaženke takmer nič? 7 žrútov peňazí v domácnosti, ako doma čo najlepšie ušetriť?

Skúste sa sústrediť na úsporné spotrebiče – desiatky až stovky eur sa vám môžu vrátiť na váš účet. Ako na to ale prísť? A ktoré spotrebiče sú tými likvidátorov vašich financií?

Nie je od veci skontrolovať vašu domácnosť, či hlúpo nemrhá peniazmi.

Skúste sa sústrediť na úsporné spotrebiče – desiatky až stovky eur sa vám môžu vrátiť na váš účet. Ako na to ale prísť? A ktoré spotrebiče sú tými likvidátorov vašich financií? Nasledujúci článok vám dá niekoľko rád.

1. VARNÁ KANVICA
Varnú kanvicu má takmer každá domácnosť. Jedná sa o nenahraditeľného pomocníka na ohrievanie vody. V dnešnej dobe iba hŕstka ľudí ohrieva vodu na platni, ako tomu bolo v dobách už minulých. Rýchlovarná kanvica má síce vyššiu spotrebu elektrickej energie (0,26 kWh) ako platničkový ohrev (0,1 kWh), avšak zádrheľ hľadajme inde.

Väčšina ľudí ohrieva väčší objem vody, než skutočne potrebujú. Iste viete, o čom je reč. Napustíte do kanvice 1,5 l vody, ale na kávu (čaj) vám postačí len 250 ml. To teda znamená, že spotreba elektriny je až 4x vyššia. Dobré bude, keď sa nad tým na moment zamyslíte, až si budete chcieť znovu urobiť nejaký ten horúci nápoj.

2. Žiarovky
úsporné žiarovkyVeľký počet osôb ešte dnes používa na svietenie bežné žiarovky. Avšak zrejme nemajú tušenie, že úsporný typ žiaroviek dokáže ušetriť výdavky za energiu až o 50%. Čo vy na to? Nezdá sa to ako vhodné riešenie úspory financií, že si také žiarovky zaobstaráte do svojho domu? Veľkým plusom u tohto typu žiaroviek je ich dlhá výdrž (životnosť). Ich nákupom rozhodne nešliapnete vedľa.

Nevýhodou u týchto žiaroviek je ich počiatočná vyššia cena ale to sa vám veľmi rýchlo vykompenzuje vďaka tomu že životnosť úsporných žiaroviek je niekoľkonásobne vyššia ako u normálnych žiaroviek, takže nebudete musieť tak často kupovať nové žiarovky.

3. Chladničky a mrazničky
Obrovským “žrútom” elektriny sú tzv. biele spotrebiče – chladnička a mraznička. Avšak moderné typy týchto spotrebičov sú produkované tak, aby spotreba energie pri ich užívaní bola minimálna.

Rôzne prieskumy uvádzajú, že spotreba je až o 50% nižšia ako u ich starších kolegov. Pravidelne tiež odmrazujte chladničku – námraza spotrebu elektriny výrazne navyšuje.

4. Práčka
pračkaPerte len vtedy ak je práčka dostatočne naplnená a tým teda vyťažená. Aj tu platí, že novšie typy sú oproti starším šetrnejšie. Ušetriť možno aj praním na nízke teploty.

5. Televízia
Takmer 10% z domáceho rozpočtu činí spotreba energie za televízor. Pozrite sa v obchodoch po televízii označenej tzv. energetickým štítkom. Taká plazmová televízia má ďaleko vyššiu spotrebu ako iné typy televíznych prijímačov. Ak pravidelne zaspávate pri televízii, používajte časovač – sama sa vypne. Ak sa vydáte na cesty, televíziu vypnite úplne.

6. Umývačka riadu
ako úsporne používať umývačku riaduUmývačka riadu je ideálna pre tých, ktorí sú zvyknutí umývať riad pod tečúcou vodou (najmä úspora za ohrev vody a to až o 60%). Šetríte nielen energiu, ale aj vodu, čas a ruky. Umývačka riadu je naozaj vďačným spotrebičom pre chod vašej domácnosti.

7. Nabíjačka na mobil

Nabíjačka na mobil míňa tiež veľa zbytočnej energie. Mobil nemusíte mať na nabíjačke desiatky hodín. Zvyčajne dnešným moderným mobilom stačí štyri až päť hodinové nabíjanie a batéria bude nabitá na sto percent.

Čo myslíte? Pomohli vám tieto tipy usporiť nejaké euro ? Skúste si to na vlastnej koži a ono sa ukáže.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.