Aké riziká obsahuje osobný bankrot ?

od autora: | 4. septembra 2015

osobný bankrotVaša situácia sa stala neúnosnou, dlhy vám prerástli cez hlavu a napríklad taká obyčajná jazda električkou je výdavok, ktorý si nemôžete dovoliť? Zdá sa, že oddlženie tzv. osobný bankrot, je vašou jedinou nádejou. Než sa však pustíte do vybavovania náležitostí a pobežíte so žiadosťou na súd, zistite, či máte na osobný bankrot vôbec nárok.

Súdu musí byť totiž úplne jasné, že budete schopný najneskôr za 60 mesiacov splatiť minimálne 30% svojich súčasných dlhov.

Samozrejme, že čím vyššie predpokladané pokrytie, tým vyššia šanca, že súd váš návrh schváli.

Vaše predpokladané aj faktické príjmy však musia prednostne pokryť vaše existenčné minimum, do značnej miery aj existenčné minimum vami vyživovaných osôb, všetky súdom stanovene vyživovacie povinnosti a tiež odmenu správcu konkurznej podstaty.

Prvé úskalia osobného bankrotu – formuláre a tlačivá


Váš návrh musí byť precízne vypracovaný na oficiálnom formulári a musi s ním súhlasiť váš manžel/manželka. Ak sa dopustíte pri vyplňovaní formálnej chyby, môže súd na jej základe váš návrh zamietnuť a potom ho už nemožno znova podať. Oplatí sa teda obrátiť sa so žiadosťou o pomoc pri vypĺňaní viac-stránkového formulára na odborníkov.

Firiem, ktoré túto službu ponúkajú, je dnes veľa, ich ceny sú však často neúmerne vysoké. Či máte na osobný bankrot nárok, vám napovie naša kalkulačka osobného bankrotu.

Máte na osobný bankrot nárok? Zistite to!

Najväčším rizikom je však samotný princíp bankrotu, kedy musíte súdu dokázať, že pohľadávky nie ste schopní hradiť. Hoci ste treba doposiaľ ako-tak splácať zvládali, teraz musíte prestať.

Všetci veritelia vás začnú okamžite kontaktovať – písomne​​, telefonicky aj osobne, budú požadovať svoje peniaze, mnohé nebankové spoločnosti sa nezastavia ani pred viac či menej skrytými vyhrážkami.

Po zistení, že ste požiadali o oddlženie fyzickej osoby, všetci vyhlásia váš dlh za okamžite splatný v celej výške. Ak ste počítali zle a súd váš návrh neschváli, stane sa tak vaša situácia úplne neriešiteľnú.

Náš tip: Ušetrite ešte viac a zistite, či neplatíte príliš vysoké účty za plyn a elektrinu. Porovnajte ceny plynu a zistite, koľko môžete ušetriť na energiách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.