Ako predať nehnuteľnosť zaťaženú hypotékou

By | 18. septembra 2015
Ako predať nehnuteľnosť zaťaženú hypotékou
5 (100%) 10 hlasov

ako predať nehnuteľnosťAko náhle už si na seba raz človek berie hypotekárny úver, pretože sa chystá investovať väčší obnos peňazí do nehnuteľnosti, tak sa dá predpokladať, že v onej konkrétnej nehnuteľnosti, ktorú kupuje sa chystá žiť natrvalo. Človek však nikdy dopredu nemôže vedieť, aké situácie mu život pripraví. Čo ak ale nastane nejaká situácia kedy je nutné danú nehnuteľnosť predať? Ako predať nehnuteľnosť zaťaženú hypotékou ?

Veľmi jednoducho sa teda môže stať, že sa jedinec dostane do ťažkej finančnej situácie, z ktorej jediným možným vyústením je predaj nehnuteľnosti.

Vlastník bytu sa tiež môže jednoducho rozhodnúť presťahovať. Dôvodov pre takúto možnosť je veľmi veľa a riešení tiež niekoľko. Tými možnosťami, ako nehnuteľnosť so zástavou predať, sú: splatenie hypotéky, refinancovanie hypotéky, alebo predaj nehnuteľnosti s hypotékou.

Predčasné splatenie hypotéky


Najviac používanou možnosťou býva jednorazové predčasné splatenie hypotéky predávajúceho kupujúcou osobou. Kupujúci môže hypotekárny úver predajcu splatiť zo svojich vlastných zdrojov alebo z hypotéky, ktorú si vezme sám na seba.

rýchla hypotékaNa prvom mieste je potrebné požiadať bankovú inštitúciu o odsúhlasenie predaja nehnuteľnosti a tiež o súhlas s mimoriadnou splátkou úveru. Najlepším termínom pre tento postup je hneď po skončení fixácie úrokovej sadzby, kedy sa hypotéka dá predčasne splatiť bez akýchkoľvek zbytočných sankčných poplatkov. Dôležité je však pamätať na to, že je potrebné tento úmysel banke písomne ​​oznámiť vo väčšine prípadov najmenej tridsať dní pred skončením fixačného obdobia.

V priebehu fixácie sa predaj nehnuteľnosti predraží o poplatok za predčasné splatenie hypotekárneho úveru. Tento poplatok sa väčšinou pohybuje v jednotkách percent z nesplatenej časti hypotéky, čo vo výsledku môže robiť aj stovky eur v závislosti na výške nesplatenej istiny.

Ďalším pomerne veľkým zjednodušením celého procesu je, keď si kupujúci vezme hypotéku u rovnakej bankovej inštitúcie, u ktorej ju má tiež predávajúci. Došlo by teda len k zmene vlastníka pri nehnuteľnosti a nebolo by potrebné riešiť ešte zástavu. Ak by si však kupujúci bral hypotéku v inej banke, výsledkom by bolo dočasné dvojaké ručenie jednou nehnuteľnosťou.

Banky si totiž v takýchto prípadoch nechávajú ručiace právo až do chvíle, keď dostanú predčasnú splátku. Tú im však banka kupujúceho odošle až v okamžiku, kedy bude mať uzatvorenú hypotekárnu zmluvu, ktorej súčasťou bude aj založenie nehnuteľnosti v jej prospech.

Predaj nehnuteľnosti vrátane hypotéky

nebankové pôžičky požičajúĎalšou možnosťou je predaj nehnuteľnosti vrátane hypotéky. Kupujúci týmto prevezme existujúci hypotekárny úver.

Tento postup sa môže stať iba vo chvíli, keď sa všetky tri zúčastnené strany dohodnú na tom, že kupujúci prevezme existujúcu hypotéku za už daných podmienok a nebude sa teda meniť dĺžka fixácie, doba splatnosti, ani úroková sadzba.

Troma stranami sa rozumie kupujúci, predávajúci a banka. Hlavnou podmienkou je dostačujúca bonita kupujúceho, ktorý tým pádom prechádza rovnakým procesom ako každý nový žiadateľ o hypotéku, ale nemusí hradiť žiadny poplatok za vybavenie hypotéky, ani odhad ceny nehnuteľnosti.

Z dohodnutej kúpnej ceny sa potom odpočíta aktuálna výška hypotéky predávajúceho a zostávajúcu časť kúpnej ceny uloží kupujúci najlepšie u notára, alebo v banke.

Pre predávajúceho je uvoľnená až potom, čo prebehnú všetky nutné zápisy v katastri nehnuteľností, čo je bežný postup aj pri každej novej hypotéke.

 Za prevod hypotéky na tretiu osobu banky väčšinou chcú určitý vopred stanovený paušálny poplatok v desiatkach niekedy aj v stovkách eur, čo je stále oveľa výhodnejšie, než nutnosť predčasného splatenia v priebehu fixácie.

Refinancovanie hypotéky pri nehnuteľnosti

Ak kupujúci z nejakého dôvodu odmieta súčasnú hypotéku splatiť a prevziať, ponúka sa ešte možnosť refinancovať hypotéku.

získanie hypotéky na bývanieTo je vhodné však len v prípadoch, keď sa spláca za veľmi nevýhodných podmienok, než aké sa dajú v súčasnej dobe na trhu zohnať.

Opäť sa nevyhnete sankciám za predčasne splatenú hypotéku a tiež musíte počítať s poplatkami za vybavenie nového úveru.

Tento postup sa javí ako pomerne finančne náročný a tiež vyžaduje veľkú časovú rezervu, keďže ide o zdĺhavý proces. Kupujúci si najprv vybaví hypotéku podľa vlastného výberu a zaručí ju získavanou nehnuteľnosťou. Následne sa zapíše záložné právo banky, u ktorej si kupujúci dohodol hypotéku, na kataster nehnuteľností ako druhé v poradí.

Banka kupujúceho povolí čerpanie úveru banke predávajúceho, a tá prevedie financie, ktorými hypotéku umorí. Banka predávajúceho vystaví kvitovanie, čo je potvrdenie o zániku pohľadávky, ktorá sa vloží na kataster a ten zmaže pôvodné záložné právo a zapíše nové ako prvé v poradí.

Ako pravdepodobne najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie sa javí prevzatie hypotéky. V ostatných prípadoch je potrebné sa snažiť, aby sa predaj nehnuteľnosti podaril uskutočniť až na konci fixácie úrokovej sadzby, pretože v iných prípadoch hrozia citeľné pokuty za predčasné splatenie úveru.

Odporúčané články

Refinancovanie hypotéky Ako náhle sa sadzby u hypoték dostanú na nízke hodnoty, mal by spozornieť každý, komu v danej dobe končí obdobie fixácie u hypotéky, pretože nastáva m...
Ako získať hypotéku? Na čo sa vás banky budú pýtať... Čo všetko potrebujete vedieť pred tým ako si zoberiete hypotéku ? A čo všetko musíte splniť aby vám banka hypotéku vôbec poskytla ? To všetko sa dočít...
Pravidlá pre bezpečné požičiavanie peňazí Požičať si peniaze je pomerne jednoduché. Poviete si, že peniaze potrebujete a zájdete do bankyy ale iba ak spĺňate všetky kritériá pre poskytnutie pô...
Úver zo stavebného sporenia versus hypotéka Chcete si zaobstarať vlastné bývanie, na ktoré nemáte peniaze? Potom vám spravidla nezostáva nič iné, než si požičať. V podstate máte dve možnosti fin...
Získanie hypotéky a práca v zahraničí Pracujete v zahraničnej destinácie a máte záujem si na Slovensku kúpiť dom alebo byt, pričom nemáte dostatok voľných financií a premýšľate o hypotéke ...
Je výhodnejšia banková alebo nebanková pôžička?... Ak sa dostanete do situácie, keď si na niečo potrebujete vziať pôžičku, potom určite musíte dôkladne prešetril všetky možnosti, aké trh s pôžičkami v ...
Hypotéka – poistenie schopnosti splácať V prípade, že si vezmeme hypotéku od niektorej banky, tak by sme sa mali radšej zaistiť proti možnosti, že nebudeme môcť pravidelne platiť splátky za ...
Drahé telefónne hovory u nebankových pôžičiek... Každý z nás sa niekedy stretol s inzerátmi v štýle: zavolajte nám, my vám požičiame bez zbytočných dokladov, rýchlo a hlavne diskrétne. Ľudia vo finan...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.