Ako prenajať byt bez realitnej kancelárie ?

od autora: | 17. septembra 2015

ako prenajať bytSnáď najdôležitejšie je nájsť vhodného nájomcu. Najprv radšej ponúkajte byt známym a až potom hľadajte niekde inde. Nič nepokazíte vytvorením fotografií bytu a rozoslaním inzerátov na niekoľko serverov, do miestnej tlače a na informačné tabule.  Ako prenajať byt bez realitnej kancelárie ?

Pritom ideálnym nájomcom je žena (matka) s dieťaťom, pretože ona zarába a potrebuje prístrešie pre potomka, preto platí.

Keď sa ozve ako záujemca pár s dieťaťom alebo viacerými deťmi, tak možno predpokladať, že si hľadajú dočasná bývanie, než si nájdu vlastný.

Problémový sa javí muž do 25 rokov, pretože väčšinou moc neupratuje, byt je po ňom v horšom stave a s platobnou morálkou to býva tiež trochu horšie.

Na prvej schôdzke sa pýtajte, koľko ľudí bude byt obývať, kto pracuje a na dĺžku prenájmu. Ak sa vám nebude čokoľvek páčiť, záujemcov odmietnite a radšej počkajte na ďalšieho.

Základom pre obojstrannú spokojnosť je zmluva, ktorá ošetrí všetky situácie, čo by mohli nastať a vymedzí práva a povinnosti zmluvných strán.

Za zváženie stojí nechať si zostaviť nepriestrelnú zmluvu právnikom. Síce zaplatíte pár desiatok eur, ale prípadné spory s nájomníkmi môžu vo výsledku znamenať oveľa väčšie výdavky.

Zmluvu uzatvárajte výhradne na dobu určitú. Inak je veľmi ťažké sa zbaviť zlého nájomníka a znovu získať byt k vlastným potrebám.

Zloženie kaucie by malo byť samozrejmosťou a podľa zákona nesmie jej výška presiahnuť trojnásobok mesačného nájmu a preddavkov na úhradu nákladov.

darovacia zmlúvaKaucia sa môže použiť na úhradu dlhov na nájomnom a ďalších nákladov spojených s užívaním bytu, ale túto skutočnosť musí uznať nájomcu. V opačnom prípade je k sporu prizvaný súd.

Po ukončení nájmu musíte nájomcovi kauciu vrátiť, pokiaľ ste z nej nečerpali.

Výšku nájmu a poplatky spojené s bývaním dohodnite s nájomcom zvlášť. Všetky poplatky nechajte hradiť nájomcu a ak sa tak nestane, tak nech nájomca platí za poplatky zálohami s tým, že sa vám zaviaže na doplatenie nákladov po ročnom vyúčtovaní. Ak si v zmluve poplatky neošetríte, tak sa môže stať, že bývajúci bude plytvať energiami a vodou a vy za rok už nebudete môcť získať peniaze za poplatky späť, pretože s ním nemusíte byť v kontakte.

Vždy pravidelne kontrolujte spotrebu vody a tepla a stavy si zaznamenávajte. Ak máte s nájomníkom dohodnuté dlhodobé užívanie bytu, tak do zmluvy vložte zmienku o jeho povinnosti vykonávať revízie zariadení.

požičiame ihneďNájomné si nechajte vyplácať v hotovosti. Posielanie peňazí na účet môže znamenať stratu kontroly nad pravidelnosťou platieb.

Navyše, keď si pôjdete po nájomné, tak budete mať možnosť skontrolovať byt a uistiť sa, že je všetko v poriadku. Inak totiž nemáte právo byt bežne navštevovať (pokiaľ sa však nejedná o nutné, zákonom povolenej dôvody – napr. opravy).

V zmluve jasne stanovte, že nájomné vám bude platiť dopredu, nie za prejdené obdobie. Nezabudnite na stanovenie presného dátumu splatnosti a na pokute, ktorú máte právo uložiť, ak sa nájomca oneskorí s platbou – zákon hovorí najmenej o piatich dňoch od dátumu splatnosti. Do zmluvy vpíšte podmienky, za ktorých budete môcť zvyšovať nájomné, napríklad pri rastúcej inflácii nad určitú mieru.

ako vymáhať dlhDôležitá je otázka drobných opráv a ich hradenie. Zmluva musí obsahovať ustanovenie, že nájomník nesmie bez súhlasu majiteľa v byte vykonávať stavebné úpravy. Môže sa ale stať, že nájomca vykoná v byte opravu niečoho, čo bránilo jeho užívaniu.

Potom vám môže naúčtovať náklady s opravou spojené a to vtedy, ak ste boli o nutnosti opravy upovedomený dopredu a nezabezpečili ste ju. Kto bude vykonávať drobné opravy by mala riešiť zmluva a ak to v nej nebude jasne stanovené, tak všetko spočinie na pleciach nájomcu.

Do zmluvy uveďte všetky osoby, ktoré budú byt obývať s nájomcom, pretože majú rovnaké práva a povinnosti.

Ak nedostanete trikrát za sebou nájom, môžete dať nájomcovi výpoveď bez nutnosti pozývať súd.

Výpoveď sa riadi trojmesačnou lehotou a musí byť doručená písomne​​. A pozor, zákon väčšinou stojí na strane nájomníkov, preto akákoľvek časť zmluvy odporujúca zákonu ju robí neplatnou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.