Ako sa banky snažia zmiasť klientov pri hypotékach

od autora: | 21. septembra 2015

zmiasť klientov pri hypotekáchV poslednej dobe celkom poklesli úrokové sadzby u hypotekárnych úverov a banky neustále hľadajú možnosti, ako by mohli klientov pripraviť o peniaze vďaka rôznym poplatkom. V nasledujúcom článku sa dočítate ako sa banky snažia zmiasť klientov pri hypotékach?

Obstaranie hypotekárneho úveru je pomerne závažnou vecou, ktorá môže mať aj zlé následky v prípade nesplácania dlžnej čiastky.

Najlogickejším krokom by samozrejme bolo, keby všetky poplatky za úver boli zohľadnené vo výške úrokovej sadzby, avšak vo valnej väčšine prípadov tomu tak nie je a klient bankovej inštitúcie si zaplatí množstvo skrytých poplatkov.

Navyše banky sa snažia klientov nalákať na akcie, ktoré sú vo svojom dôsledku výhodné len pre nich. V tomto článku sa pokúsime odhaliť niektoré nekalé a zavádzajúce praktiky, aby sa ďalší ľudia mohli vyvarovať prípadných chýb pri výbere hypotekárneho úveru a bankovej inštitúcie.

Hypotéky a rôzne bonusy


Niektoré banky v poslednej dobe ponúkajú bonus za vernosť, čo je určitá finančná suma, ak klient v banke bude mať hypotekárny úver dlhšie ako desať rokov.

Hypotekárny poradcovia pritom často krát započítajú tento bonus už do výslednej splátky, avšak tento bonus sa dá získať až po dlhšej dobe.

V takom prípade však nie je zohľadnená hodnota peňazí za časové obdobie, ktoré uplynie do pripísania peňazí.

fínska sms pôžičkaTento bonus bude mať v budúcnosti iste úplne odlišnú hodnotu od toho, akú by ju mal v súčasnej dobe. Veľa klientov sa potom dokonca ani žiadaného bonusu vôbec nedočká. Pri skončení fixácie, ktorá býva často stanovená na tri alebo päť rokov, totiž bankové inštitúcie ponúknu úrokovú sadzbu, ktorá nezodpovedá súčasnej situácii na trhu a väčšina z ostatných bánk môže pri refinancovaní ponúknuť oveľa lepšiu úrokovú sadzbu.

Obzvlášť veľký záujem budú mať ostatné banky o klientov, ktorí pravidelne splácajú svoj ​​úver, pretože pre nich predstavujú omnoho menšie riziko.

Ak by ste teda chceli využiť spomínaný bonus za vernosť, potom sa musíte pokúsiť s domovskou bankou vyjednať zníženie úrokovej sadzby na úroveň konkurencie s tým, že úspech však rozhodne nie je zaručený a výsledok nie je istý.

bankoví klientiBanka tiež môže zvážiť, či pre ňu nie je lepší prechod ku konkurencii, pretože by sa jej jednorazové vyplatenie bonusu nemuselo vyplatiť. Tento bonus by sa preto nemal počítať do samotnej výšky mesačných splátok, pretože výsledok by bol nelogický a zavádzajúci. Bonus za vernosť sa dá označiť skôr za marketingové lákadlo. Ak by sa peniaze za vernosť mali vyplatiť, musela by banková inštitúcie garantovať, že dorovná konkurenčnú ponuku na konci fixácie, čo je samozrejme veľmi nepravdepodobné.

Ďalšie banky môžu rapídne znížiť úrokovú sadzbu, ak si u nich vybavíte špeciálne poistenie úveru .

Tento krok má samozrejme svoju logiku, pretože klient s poistením schopnosti splácať sa pre banku javí oveľa menej rizikový, než ako by pre nich vyzeral klient bez takéhoto poistenia.

Navyše takému klientovi s poistením schopnosti splácať sa dá ponúknuť kľudne aj výrazne nižšia úroková sadzba.

Avšak proti logike je to, že poistenie schopnosti splácať sa často musí vybaviť za takú cenu, ktorá je neprimerane vysoká. Tento druh poistenia navyše v sebe neobsahuje ochranu proti iným životným udalostiam. A ďalším mínusom je, že tento typ poistenia musia klienti zaplatiť jednorazovo.

Hypotéky a skryté podmienky

Takéto poistenie má často hodnotu niekoľkých stoviek eur, čo vo výsledku rozhodne nie je zanedbateľná cifra.

úverové poistenieA opäť sa môžeme stretnúť s chybou, kedy makléri poistenie rozpočítajú do mesačných splátok a nezohľadňuje sa tým časové hľadisko splácania peňazí.

Tiež poplatky za správu hypotéky patria k pomerne diskutovaným problémom poslednej doby. Týmto poplatkom sa začalo venovať aj množstvo rôznych inštitúcií, ktoré sa s nimi snažia bojovať. Väčšina bánk sa rozhodla radšej poplatok za správu hypotekárneho úveru zrušiť.

U hypotekárneho úveru si tiež musia klient založiť bežný účet. U neho sa opäť platí za jeho vedenie, čo môže byť v dôsledku pokojne aj dvojmiestna cifra. Existujú určite aj výnimky z tohto pravidla, ktoré si za založenie bežného účtu žiadny poplatok neúčtujú. U veľkých bánk táto položka môže pokojne stáť aj niekoľko eur za jeden mesiac, čo môže pomerne dosť znevýhodniť hlavne menšie hypotekárne úvery, na čo si musia klienti dať dobrý pozor a postrážiť si, aby zbytočne nemuseli platiť ďalšie poplatky navyše. Ak teda banky požadujú k hypotekárnemu úveru ešte založenie bankového účtu, mal by tento byť v ideálnom prípade bez ďalších poplatkov teda zadarmo.

stavebné sporenie a hypotékyMedzi klasické mätúce prvky patria takzvané sadzby “od”. S tým sme sa určite všetci niekde stretli. Na marketingových letákoch sa píše, že na sadzbu na veľmi dobrej úrovni sa dá dosiahnuť, avšak po príchode do banky a kontaktu s bankárom sa často dozvieme, že pre naše potreby môžeme dostať úplne inú úrokovú sadzbu, ktorá samozrejme bude oveľa vyššia, než tá, o akú sme prejavili záujem.

Banka sa vďaka tejto marketingovej stratégii pokúša nalákať klientov na nižšie úrokové sadzby. Lenže vo výsledku vyjde niečo iné a stratíme o produkt záujem, však investovaný čas už nám nikto nevráti. Banky môžu preskúmavať finančnú situáciu žiadateľov o hypotéku, pretože banky nepotrebujú zlé úvery a neplatiacich klientov. Vlastne je to aj v našom záujme, aby si banka vyberala len vhodných klientov, pretože potom nebudú bankové inštitúcie musieť zvyšovať úrokové sadzby kvôli dlžným sumám nezodpovedných klientov.

Bankové inštitúcie čoraz častejšie a zarábajú na poplatkoch za hypotéky ohromujúce sumy. Aj napriek tomu by mali v dlhšom horizonte svoju stratégiu prehodnotiť, pretože prídu nové banky, ktoré budú schopné ponúknuť potencionálnym klientom ešte oveľa lepšie podmienky a staré konzervatívne banky by nemuseli tomuto tempu stačiť, čo by ich pokojne mohlo položiť na lopatky. Situácií na trhu s hypotekárnymi úvermi tiež napomáhajú nezávislí hypotekárny poradcovia, ktorí efektívne porovnávajú úrokové sadzby hypoték pri jednotlivých bankových ústavov a ponúkajú tú najlepšiu úrokovú sadzbu. Mnoho z nich tiež dokáže v banke dojednať o niečo nižšiu úrokovú sadzbu, ako by dokázal bežný občan.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.