Ako sa vyhnúť rizikovým pôžičkám a rizikovým poskytovateľom pôžičiek ?

od autora: | 14. septembra 2015

ako sa vyhnuť rizikovým pôžičkámSkoro každý sa stretol s tým, keď si ľudia zle požičali – u rizikového poskytovateľa pôžičky, čo rozhodne nie je dobrý krok. Takýto človek vám peniaze požičia, je mu jedno, či peniaze máte alebo nie, proste si o peniaze poviete a on vám ich požičia, bez toho, aby zisťoval, či ste v registri dlžníkovi, alebo máte zlú platobnú morálku, o takéto veci sa rizikový poskytovateľ úveru nestará, sú mu tieto veci jedno. Ako sa vyhnúť rizikovým pôžičkám a rizikovým poskytovateľom pôžičiek ?

Na jednej strane je to pre dotyčného človeka dobre, pretože financie potrebuje, ale neoplatí sa to v prípade, že nebudete schopní splácať, navyše sú tu vysoké úroky, nezmyselné poplatky, veľmi vysoké sankcie za neskoré splácanie, ktoré sa zvyšujú každým dňom.

Takýchto príbehov je všade plno, v televíznych novinách, v tlači, vo vašom okolí, v seriáloch a podobne. Ľudia sa snažia upozorniť pred takýmto požičiavaním od rizikových poskytovateľov úveru, pretože to zvyčajne pre človeka nedopadne vôbec dobre.

riziková pôžičkaDá sa proti takýmto veciam brániť? Právnou cestou asi ťažko, keď podpíšete zmluvu, všetci berú, že ste si ju prečítali, takže ste so všetkým oboznámení. Rada je asi veľmi jednoduchá, od takýchto rizikových poskytovateľov úverov si v žiadnom prípade nepožičiavať ani euro, neoplatí sa vám to a za problémy vám to nestojí.

Ak vám nepožičajú v banke, pôžičku si radšej poriadne premyslite, nie nadarmo má banka také podmienky. Chráni sa tak pred možnými neplatičmi a rizikovými klientmi. Ako sa vyhnúť rizikovým úverom? To vám poradíme v nasledujúcom článku.

Nátlak? Vyhnite sa mu a hlavne nepodľahnite


nátlak pri pôžičkáchAko deti sme sa zvyčajne hecovali, či niekto vylezie na najvyšší konár stromu, alebo zazvoní na zvončeky domu a potom utečie. Nátlaku sme zvyčajne podľahli, chceli sme predsa do partie. Podobný nátlak vyvíja aj rizikový poskytovateľ úveru.

Oslovte pre možnú pôžičku viac bánk, viac nebankových sektorov a počkajte si na ponuku všetkých. Rozhodne neberte prvú ponuku, ktorá vám príde pod ruku, a myslite na to, že vám niekto môže dať niečo lepšie a výhodnejšie.

 Ak vás niekto bude na podpis nútiť, alebo vám hovoriť, že sa musíte rozhodnúť ihneď, inak ponuka neplatí, radšej poďakujte a nič nepodpisujte. Poobzerajte sa po niečom inom, aj keď ideálne by bolo vôbec si nepožičiavať vo chvíli, keď vás odmietli všetky banky.

Nič ohľadom rizikových pôžičiek nepodpisujte bez premyslenia

podpis zmlúvyAk ste ponukou nadšení, ešte nič nepodpisujte. Vezmite si čas na rozmyslenie a doma s partnerom prediskutujte všetky pre a proti ohľadom danej pôžičky.

 Je to pomerne závažné rozhodnutie, preto je potrebné sa na to pripraviť a nič neponechať. Nechajte si všetko podrobne a hlavne zrozumiteľne vysvetliť. V banke pri vybavovaní pôžičky používajú často cudzie slová ako diverzifikácia, bonita a podobne.

podpisovanieAk niečomu nerozumiete, spýtajte sa, čo dané slovo znamená. Ak vám ho nebudú chcieť vysvetliť, je to známka toho, že niečo nie je dobre a radšej nič nepodpisujte a pôžičku si choďte vybaviť niekam inam.

Zmluvu o pôžičke pozorne študujte

V dnešnej dobe nie je dobré nič podpisovať alebo kupovať bez poriadneho premyslenie. Keď dostanete zmluvu, v kľude si ju môžete prečítať v spoločnosti, alebo si ju vezmite domov a doma, v pokoji si ju prečítajte a pokojne aj niekoľkokrát.

Ak vám zmluvu nechcú dať, spýtajte sa prečo, na svojom si ale trvajte. Nedajú vám ju alebo ak budú s tým mať problém, pokojne odíďte a nič nepodpisujte. Zo zákona máte nárok na to preštudovať si doma zmluvu starostlivo a máte aj právo si ju aj vziať domov. Ak tomu úplne nerozumiete, požiadajte niekoho o pomoc.

Schopnosť splácať pôžičku

fínska sms pôžičkaJe veľmi dôležité predtým než si pôžičku vezmete premyslieť si, či budete vôbec schopní pôžičku či úver splácať, či vám to vaša finančná situácia dovolí.

Nezabudnite tiež na to, že sa kedykoľvek môže čokoľvek nečakané stať, môžete prísť o prácu, o časť príjmu a podobne, takže aj toto je dôležité vziať do úvahy a premýšľať, či je naozaj táto pôžička pre vás výhodná a či nebude lepšie na vec si našetriť alebo si túto vec radšej odpustiť.

Pozor na zmenky
Ak vám rizikový poskytovateľ úveru bude dávať na podpis zmenku, za žiadnu cenu ju nepodpisujte. Zmenka nie je nič dobré, a ako náhle ju raz podpíšete, vyzerá to na poriadny problém, z ktorého sa zvyčajne vyhrabať je dosť ťažké. Zmenky alebo čokoľvek iného čo sa viaže k úveru len okrajovo je zlé. Radšej sa poobzerajte po niečom inom, kde budete mať záruky, istoty a hlavne stabilitu, nebudete mať zbytočné problémy. Ona taká zmenka je veľmi, veľmi nebezpečná. Ako náhle ju raz podpíšete, je to zlé, takže pre istotu sa akémukoľvek podpisu zmenky vyhnite.

Skúška na nečisto
Ak si chcete požičať a vyhnúť sa rizikám, vyskúšajte si pôžičku najskôr na nečisto. Pýtate sa ako? Jednoducho. Odkladajte si pravidelne mesačne presne takú sumu, aká je splátka pôžičky. Tak to robte minimálne tri až štyri mesiace. Na peniaze nesiahajte, ako by ste ich vôbec nemali.

Tak si vyskúšate, ako budete so zostatkom hospodáriť, či vás to nejako finančne ovplyvní, či vám peniaze vystačia a podobne. Pokiaľ vystačí a nijako extrémne vás to nepoznamená, pôžičku môžete zvládnuť, ak však nebudete mať na jedlo a bežné potreby. Pôžičku si neberte.