Ako sa zaistiť proti finančným rizikám ?

od autora: | 18. septembra 2015
5/5 - (7 votes)

ako sa zaistiť proti finančným rizikámŽivot nám prináša rôzne nepríjemné situácie, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť naše financie a dostať nás tak do veľkých finančných ťažkostí. Čo robiť, aby vám nezostali oči pre plač? Zaistite sa proti finančným rizikám.

Finančné riziká


Finančné riziká sú riziká, ktoré môžu ohroziť naše finančné plány a dostať nás do ťažkej finančnej situácie.

Hlavnými rizikami je, že prídeme o majetok a príjmy. Najčastejšie dochádza k strate domu živelnou udalosťou alebo k strate vybavenia požiarom či krádežou. Naše príjmy zase môže ohroziť choroba, strata práce, úmrtie, invalidita, zodpovednosť za škody, ktorých sa dopustíme, ale aj trvalé následky úrazov potomkov.

Aký je rozdiel medzi zabezpečením a poistením?

poistenie-autaZamieňajú sa vám pojmy zaistenie alebo poistenie, alebo máte pocit, že ide o synonymá? Úplnými synonymami nie sú. Ak hovoríme o poistení, ide o produkty, ktoré zmluvne uzatvárame s poisťovňou.

Zaistenie je nadradeným pojmom. Rovnako do neho spadá poistenie, ale okrem toho sa tiež môžeme zabezpečiť vlastnú finančnú rezervou. Finančne zodpovední ľudia si ju tvoria okrem iného pre prípad, že nastane niečo neočakávané.

Môžu však nastať prípady, pre ktoré väčšine ľuďom likvidná rezerva nebude stačiť, napr. úmrtie živiteľa rodiny. V tom prípade je najlepším zaistením poistenie.

Na čo sa zamerať pri zabezpečovaní rizík

Čím viac budete mať poistných produktov, tým budete lepšie zabezpečený proti rizikám. Na druhú stranu poistné produkty stoja peniaze, a keby ste sa mali poistiť naozaj na všetko, vyšlo by vás to poriadne draho.

riziková pôžičkaPreto vyberajte také produkty, ktoré vám pomôžu odvrátiť zložité finančné situácie, do ktorých sa môžete dostať.

Menšie finančné straty by ste mali byť schopní kompenzovať z finančných rezerv.
Na čo sa teda poistíte? Zvážte nasledovné poistné produkty:

  • Poistenie majetku: Najčastejšie si poisťujeme nehnuteľnosť a vybavenie domácnosti. Poistenie musí byť na takú poistnú sumu, aby sme si mohli všetko prípadne zaobstarať nové.
  • Poistenie pracovnej neschopnosti: V prípade pracovnej neschopnosti prídete o sumu vyjadrenú odpočítaním nemocenské od vášho platu. Pracovná neschopnosť môže trvať až rok. Keď je táto doba dlhšia, považuje sa za invaliditu, proti ktorej sa tiež môžete poistiť. Ak sumu (ušle peniaze za rok) máte ako likvidnú rezervu, nemusíte si tento produkt dojednávať.
  • Poistenie pre prípad úmrtia a invalidity: Výpočet finančné straty, ktorú bude treba kompenzovať v prípade poistného plnenia poistným produktom, sa vyjadruje ťažšie než u poistenia majetku či pracovnej neschopnosti. V slovenskej praxi je bežné, že sa ľudia na tieto prípady poisťujú nedostatočne. Zložitejšie je zabezpečenie pre prípad invalidity, kedy nielenže klesne príjem domácnosti, ale môžu rásť aj výdavky (rôzne zdravotné pomôcky atď.). Pre premyslenie vhodnej finančnej čiastky berte do úvahy záväzky rodiny (hypotéka, iné dlhy apod.).
  • Poistenie detí pre prípad trvalých následkov: V prípade, že by k takejto udalosti došlo, výrazne to zasiahne do financií rodiny. Často sa zvýšia výdavky na liečbu či zdravotné pomôcky, ale zároveň sa môžu aj znížiť príjmy, pretože jeden s rodičov bude musieť dieťaťu venovať väčšiu starostlivosť.
  • Poistenie zodpovednosti: Zvážte túto možnosť. Nastať môžu rôzne situácie, kedy vašou vinou niekoho alebo niečo poškodíte. Rozlišujeme poistenie zodpovednosti v pracovnom procese a v osobnom živote. Vysoké sumy by ste museli platiť, predovšetkým ak by ste spôsobili zranenie inej osoby.

Čo je ešte dôležité pri zabezpečovaní rizík

poistenie domuNie je dôležité mať len poistenie na riziká, ktoré chcete mať pokryté, ale aj vhodné nastavenie produktov. To robí mnohým ľuďom ťažkosti. Často si ich nastavia nevýhodne a potom sú prekvapený nízkym alebo žiadnym poistným plnením.

Premyslite dobre limity plnenia. Je nutné, aby vám produkt kompenzoval stratu. Vhodne si tiež nastavte spoluúčasť a dobre čítajte podmienky a výluky, tj. situácie, za ktorých vám peniaze vyplatené nebudú.

Základné zabezpečenie proti finančným rizikám by mala mať každá rodina. Líšia sa však výškou celkového zabezpečenia.
Vyššie zaistenia by mali mať rodiny s vysokými výdavkami, dlhy, nižšími príjmami a nižším ďalším majetkom. Ak je jeden z manželov výrazne dominantnejším živiteľom rodiny, mal by mať vysokú životnú poistku, zvlášť ak rodina má malý finančný majetok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.