Ako sa zaistiť proti finančným rizikám ?

By | 18. septembra 2015
Ako sa zaistiť proti finančným rizikám ?
5 (100%) 7 hlasov

ako sa zaistiť proti finančným rizikámŽivot nám prináša rôzne nepríjemné situácie, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť naše financie a dostať nás tak do veľkých finančných ťažkostí. Čo robiť, aby vám nezostali oči pre plač? Zaistite sa proti finančným rizikám.

Finančné riziká


Finančné riziká sú riziká, ktoré môžu ohroziť naše finančné plány a dostať nás do ťažkej finančnej situácie.

Hlavnými rizikami je, že prídeme o majetok a príjmy. Najčastejšie dochádza k strate domu živelnou udalosťou alebo k strate vybavenia požiarom či krádežou. Naše príjmy zase môže ohroziť choroba, strata práce, úmrtie, invalidita, zodpovednosť za škody, ktorých sa dopustíme, ale aj trvalé následky úrazov potomkov.

Aký je rozdiel medzi zabezpečením a poistením?

poistenie-autaZamieňajú sa vám pojmy zaistenie alebo poistenie, alebo máte pocit, že ide o synonymá? Úplnými synonymami nie sú. Ak hovoríme o poistení, ide o produkty, ktoré zmluvne uzatvárame s poisťovňou.

Zaistenie je nadradeným pojmom. Rovnako do neho spadá poistenie, ale okrem toho sa tiež môžeme zabezpečiť vlastnú finančnú rezervou. Finančne zodpovední ľudia si ju tvoria okrem iného pre prípad, že nastane niečo neočakávané.

Môžu však nastať prípady, pre ktoré väčšine ľuďom likvidná rezerva nebude stačiť, napr. úmrtie živiteľa rodiny. V tom prípade je najlepším zaistením poistenie.

Na čo sa zamerať pri zabezpečovaní rizík

Čím viac budete mať poistných produktov, tým budete lepšie zabezpečený proti rizikám. Na druhú stranu poistné produkty stoja peniaze, a keby ste sa mali poistiť naozaj na všetko, vyšlo by vás to poriadne draho.

riziková pôžičkaPreto vyberajte také produkty, ktoré vám pomôžu odvrátiť zložité finančné situácie, do ktorých sa môžete dostať.

Menšie finančné straty by ste mali byť schopní kompenzovať z finančných rezerv.
Na čo sa teda poistíte? Zvážte nasledovné poistné produkty:

  • Poistenie majetku: Najčastejšie si poisťujeme nehnuteľnosť a vybavenie domácnosti. Poistenie musí byť na takú poistnú sumu, aby sme si mohli všetko prípadne zaobstarať nové.
  • Poistenie pracovnej neschopnosti: V prípade pracovnej neschopnosti prídete o sumu vyjadrenú odpočítaním nemocenské od vášho platu. Pracovná neschopnosť môže trvať až rok. Keď je táto doba dlhšia, považuje sa za invaliditu, proti ktorej sa tiež môžete poistiť. Ak sumu (ušle peniaze za rok) máte ako likvidnú rezervu, nemusíte si tento produkt dojednávať.
  • Poistenie pre prípad úmrtia a invalidity: Výpočet finančné straty, ktorú bude treba kompenzovať v prípade poistného plnenia poistným produktom, sa vyjadruje ťažšie než u poistenia majetku či pracovnej neschopnosti. V slovenskej praxi je bežné, že sa ľudia na tieto prípady poisťujú nedostatočne. Zložitejšie je zabezpečenie pre prípad invalidity, kedy nielenže klesne príjem domácnosti, ale môžu rásť aj výdavky (rôzne zdravotné pomôcky atď.). Pre premyslenie vhodnej finančnej čiastky berte do úvahy záväzky rodiny (hypotéka, iné dlhy apod.).
  • Poistenie detí pre prípad trvalých následkov: V prípade, že by k takejto udalosti došlo, výrazne to zasiahne do financií rodiny. Často sa zvýšia výdavky na liečbu či zdravotné pomôcky, ale zároveň sa môžu aj znížiť príjmy, pretože jeden s rodičov bude musieť dieťaťu venovať väčšiu starostlivosť.
  • Poistenie zodpovednosti: Zvážte túto možnosť. Nastať môžu rôzne situácie, kedy vašou vinou niekoho alebo niečo poškodíte. Rozlišujeme poistenie zodpovednosti v pracovnom procese a v osobnom živote. Vysoké sumy by ste museli platiť, predovšetkým ak by ste spôsobili zranenie inej osoby.

Čo je ešte dôležité pri zabezpečovaní rizík

poistenie domuNie je dôležité mať len poistenie na riziká, ktoré chcete mať pokryté, ale aj vhodné nastavenie produktov. To robí mnohým ľuďom ťažkosti. Často si ich nastavia nevýhodne a potom sú prekvapený nízkym alebo žiadnym poistným plnením.

Premyslite dobre limity plnenia. Je nutné, aby vám produkt kompenzoval stratu. Vhodne si tiež nastavte spoluúčasť a dobre čítajte podmienky a výluky, tj. situácie, za ktorých vám peniaze vyplatené nebudú.

Základné zabezpečenie proti finančným rizikám by mala mať každá rodina. Líšia sa však výškou celkového zabezpečenia.
Vyššie zaistenia by mali mať rodiny s vysokými výdavkami, dlhy, nižšími príjmami a nižším ďalším majetkom. Ak je jeden z manželov výrazne dominantnejším živiteľom rodiny, mal by mať vysokú životnú poistku, zvlášť ak rodina má malý finančný majetok.

Odporúčané články

Kde získať právne rady zadarmo? Hoci väčšina z nás má určité právne povedomie, len malé percento populácie sa v zákonoch skutočne dobre orientuje. Konečne štúdium na právnickej fakul...
Pôžičky pre dôchodcov V dnešnej finančne náročnej dobe existujú ľudia, ktorí si len ťažko dokážu predstaviť svoj ​​život bez finančnej pomoci. Platy neustále klesajú a náro...
Vedú pôžičky na bývanie Z prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky vedú u 85% ľudí pôžičky na bývanie. Naopak medzi najmenej populárne patria pôžičky na dovolenku. Tie sú ...
Čo vplýva na cenu životného poistenia Veľké množstvo reklám, pútačov, inzerátov alebo priamo telefonátov by mohlo zvádzať k dojmu, že dohodnutie životnej poistky je veľmi jednoduchou operá...
Životné poistenie Samotné životné poistenie určite nie je zlé, pretože v dnešnej hektickej dobe človek nikdy nevie, čo sa s ním môže stať, takže úvaha o zabezpečení blí...
Provident pôžičky – dlžníci Na internete sa v dnešnej dobe môžete stretnúť s mnohými ponukami nebankových spoločností, ktoré vám požičajú peniaze. Nie vždy však človek vie, či sa...
Pôžička pred výplatou – peniaze ihneď na čok... Pôžička pred výplatou na 30 dní  Ľudia sa dosť často dostávajú do situácie, že im pred výplatou chýbajú peniaze. Nemusí sa vždy jednať o sociálne s...
Nebanková pôžička pred výplatou Potrebujete peniaze na opravu auta a výplata je ešte ďaleko? Alebo by ste si radi urobili výlet alebo krátku dovolenku, ale nemáte dostatok hotovosti?...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.