Ako si vybrať správnu pôžičku ?

od autora: | 3. septembra 2015

ako-si-vybrat-pozickuSnáď každý človek sa niekedy dostal do situácie, kedy nutne potreboval peniaze a nemal ich k dispozícii. Pôžička je potom asi jediným riešením, ktoré sa ľahko a rýchlo ponúka. Ako si vybrať správnu pôžičku ?

Kým však podľahnete jednoduchému a zdanlivo bezproblémovému získaniu peňazí alebo všade prítomnej reklame, zamyslite sa nad tým, či pôžičku naozaj potrebujete a či budete schopní splniť všetky záväzky.

Prejdite si domáce financie


Ešte pred tým, než si začnete vyberať úver alebo pôžičku a začnete premýšľať o vhodnom poskytovateľovi, posaďte sa nad svoje domáce financie a urobte si písomný prehľad.

Alebo môžete využiť niektorý z programov domáceho účtovníctva, ktoré sú bežne voľne k stiahnutiu.

Napíšte si všetky jednotlivé príjmy rodiny, tzn. platy aj ďalšie príspevky do rodinného rozpočtu. Potom spíšte všetky pravidelné výdavky a nezabudnite na tie, ktoré neplatíte každý mesiac, ale ktoré by Vám Vaše účtovníctvo mohli narušiť.

Odčítajte výdavky od príjmov a od zvyšnej čiastky ešte finančnú rezervu, ktorú by ste si určite mali vybudovať. Zvyšok potom posúďte, či je taký, aby Vám stačil na splátku.

Aká vysoká by mala byť finančná rezerva

Záleží na druhu pôžičky alebo úveru a výšky splátky. Finančná rezerva by Vám mala pomôcť preklenúť obdobie, kedy nebudete môcť svoje záväzky splácať, a mala by Vám poskytnúť čas na riešenie situácie.

Môže ísť napríklad o ochorenie alebo stratu zamestnania, vďaka rezerve budete môcť splácať a v pokoji sa uzdravovať alebo hľadať novú prácu.

     V takejto nevýhodnej situácii Vám môže napríklad pomôcť aj poistenie úveru.

Zabezpečenie rodiny

Ak sa rozhodnete pre pôžičku, musíte myslieť aj na to, ako by rodina pôžičku splácala v prípade nehody alebo úrazu.

Pokiaľ sa jedná o skutočne vysoké sumy, ako je napríklad hypotekárny úver, mali by ste uvažovať o poistení nielen úveru, ale aj vlastnej osoby.

Tieto produkty bývajú väčšinou ponúkané s úverom a môžete ich teda bez ťažkostí využiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.