Ako sporiť a nasporiť dostatok peňazí?

od autora: | 14. septembra 2015
5/5 - (8 votes)

ako sporiťIdeálna predstava väčšiny bežných ľudí je mať nielen svoje bývanie, prácu, neskôr aj rodinu a deti, ale aj mať niečo nasporené, v prípade nejakých náhlych príhod. Lenže nie vždy sa sny stretávajú s realitou. Ľudia často podliehajú akčným cenám za tovar, alebo si tu a tam doprajú radosť tým, že si zaobstará niečo pre seba. Ako sporiť a nasporiť dostatok peňazí?

Síce to potrebné stojí len pár eur, ak sa ale podobná situácia opakuje a treba častejšie, zrazu sa zisťuje, že úspory sú nulové a v prípade náhlych a nutných výdavkov, nie je jednoducho kam siahnuť.

Prečo si sporiť?


Prečo sporiť ? je možno zbytočná otázka, ale je potrebné si tento fakt ujasniť. Najlepšie sa totiž sporí, ak má dotyčný skutočný cieľ. Ľahšie sa tak odoláva pokušeniam, ktoré na našu peňaženku číhajú snáď na každom kroku.

Bude skutočne neľahké, nasporiť si napríklad  aspoň na základ pre hypotéku na byt, keď každý mesiac musí dotyčný minúť pár stoviek za šaty, cigarety, alkohol a posedenie s priateľmi v krčmičke.

Na tom síce nie je nič zlého, ale ak človek na útratu nemá, tak ju väčšinou ani nerobí. Existujú síce prípady, keď ľudia chodia do krčmy pravidelne a pijú tzv. na sekeru, ale to už sú osoby z inej „kategórie“ tie naozaj netrápi, že nemajú vlastné bývanie a nasporené na dôchodok tiež nemajú takmer nič. Stačí im prístrešok, jedna posteľ u svojich rodičov a mesačná výplata, ktorú nechajú v krčmičke.

Pri sporení treba mať cieľ

Ak teda máme dôvod, že chceme šetriť/sporiť konkrétnu sumu, zvyčajne lákavým, hoci veľmi „výhodným“ ponukám ľahko vyhovieme. Potešenie bude o dosť väčšie, keď budeme bývať konečne vo svojom, alebo si kúpime prvý vlastný automobil, o ktorom sme nejakú dobu snívali. Ako ale nepodľahnúť lákavým ponukám, a namiesto míňania, svoje ťažko zarobené peniaze dobrou fintou „rozmnožiť“?

Sporiaci účet

Základom je mať bežný účet a zriadiť si aj sporiaci účet. Je jedno, či u svojej banky, alebo si vyberiete z ponuky iných, konkurenčných bankových inštitúcií.

sporiaci účetBežne sú sporiace účty zadarmo, prakticky ide o to, že práve sem si ľudia posielajú vyššie sumy, finančné rezervy, ktoré akútne nepotrebujú.

Pretože z tohto dôvodu si tiež sporiaci účet zakladajú. Ľudia tak odkladajú desiatky, stovky až tisícky eur. Tieto peniaze prakticky požičiavajú banke a tá vďaka tomu získava na úrokoch. Svojim klientom poskytne časť týchto úrokov, ako v sume, ktorú vopred stanoví. Po čase, vplyvom inflácie a ďalších výkyvov ekonomiky táto suma ide možno hore alebo niekedy aj dole, ale vždy len v istých medziach.

Ako funguje sporiaci účet a prečo ho mať?

V každom prípade je sporiaci účet skvelý práve pre odkladanie a sporenie peňazí. Ak nie ste žiadny milionár, tak výnos z úrokov nebude bohvie ako závratný, ale tu ide skôr o psychologický efekt, ktorý má práve podporiť rozhodnutie o sporenie si.

Peniaze zo sporiaceho účtu si ľahko prevediete na svoj bežný účet a máte ich svojím spôsobom stále k dispozícii. Preto nie je nutné sa obávať, že keď príde neočakávaná situácia, a budete peniaze zrazu potrebovať, že ich jednoducho máte, ale nemôžete ich použiť.

Sporenie je psychológia
Ku sporiacemu účtu sa neviaže žiadna karta a peniaze si prakticky posielate len k sebe na bežný účet. Pre sporenie je najlepšie si každý mesiac spočítať, koľko budete potrebovať peňazí na útratu, na bežné platby a zvyšok proste z výplaty previesť na sporiaci účet.

Na prvý pohľad to potom vyzerá, že skoro nemáte peniaze, takže sa snažíte šetriť a pokojne oželiete návštevu obľúbenej krčmičky a zostanete doma, kde konečne opravíte zlomená dvierka od skrine. Ušetríte, urobíte, čo je potrebné a nakoniec budete mať skôr vlastné bývanie.

Termínovaný vklad
terminovaný vkladNiečo podobné, ako sporiaci účet, je termínovaný vklad s tým rozdielom, že tu býva úrok vyšší, ale ako zajasáte a nepochopíte účel sporiaceho účtu, je nutné vedieť, že tu si peniazmi nebudete môcť tak manipulovať, ako u uvedeného sporiaceho účtu.

Tento typ účtu je určený ku garantovanému zúročeniu vkladu a dojednáva sa na určitú dobu v určenom vklade. Pre lepšie vysvetlenie – ak sem peniaze dáte a chcete ich čo najviac zúročiť, dohodnite si termínovaný vklad na dlhšiu dobu a vložte, pokiaľ možno čo najvyššiu sumu.

Ale pamätajte na to, že po celú dobu s vloženou sumou nebude možné manipulovať. Z praxe a pre bežného občana je teda najviac vhodné si prvýkrát založiť sporiaci účet, nejakú dobu si peniaze odkladať a potom z týchto peňazí, si časť vložiť na termínovaný vklad. V konečnej fáze bude mať dotyčný potrebné peniaze na bežnom účte, istú finančnú rezervu na sporiacom účte a veľmi výhodne zúročené peniaze na termínovanom vklade.

Stavebné sporenie

stavebné sporenieNielen pre tých, čo chcú stavať, je tu stavebné sporenie. Je síce, a pôvodne bolo všeobecne koncipované práve pre výstavbu nových, rodinných domov, lenže dnes rovnako málokto na vlastnú päsť stavia.

Buď sa kupujú domy, byty a tiež domy alebo byty už postavené. Už sa moc často nestáva, aby všetci rodinní príslušníci mužského pohlavia v pracovných úboroch v sobotu kráčali na stavbu a pomáhali s výstavbou nového domu.

Ako vlastne funguje a prečo mať stavebné sporenie

Stavebné sporenie je istou formou úveru, ktorý je poskytovaný ako na stavbu, alebo kúpu nového obydlia, tak aj na jeho rekonštrukciu, či podobnú akciu. Je určené pre bývanie, a preto ho väčšinou rodičia zakladajú svojim deťom pre začiatok do života, aby si mohli dovoliť vlastné bývanie.

Výhodou je určite to, že sa tu úročia vysokým úrokom a pri zachovaní istých pravidiel na neho prispieva aj štát. Navyše čím dlhšie má trvanie, tým je vám požičaná väčšia suma. V skratke – časť si našetríte a ďalšiu nutnú časť peňazí vám požičia práve ten finančný ústav, u ktorého máte stavebné sporenie založené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.