Ako ušetriť na bežných veciach v domácnosti

od autora: | 18. septembra 2015

ako ušetriť na bežných veciachPoznáte ten nepríjemný pocit zúfalstva, keď vám domov dorazí šek na zaplatenie s podivne vysokými číslami? Tento pocit zažil zrejme už každý dospelý človek, a ak ešte nie, nie je vylúčené, že to nikdy nepríde. Najlepším riešením ako mať vždy dostatok peňazí je ušetriť na bežných veciach v domácnosti. Ako ušetriť na bežných veciach?

Dnešný svet je plný platobných príkazov, poplatkov za služby, hypoték, úverov a ďalších vymožeností modernej doby, ktoré nám siahajú hlboko do vrecka a ešte hlbšie do peňaženky.

Bežný človek, ktorého finančný sektor až tak nezaujíma, je tým pádom lapený do pavučiny spletitých finančných nárokov, s ktorými sa musí dnes a denne vysporiadávať.

Ak chcete poradiť, ako výhodne investovať svoje peniaze alebo ako sa vymaniť z osídiel vlastných dlhov, pôjdete zrejme za finančným poradcom.

investovanieKeď sa vám nepáči lekárska starostlivosť u vášho existujúceho doktora, necháte si poradiť rodičmi, známymi popr. internetovým diskusným fórom a vyhľadáte útočisko u iného lekára či lekárky.

Čo ale urobiť s tým, keď platíte premrštené sumy za samotnú domácnosť a pritom už máte k dispozícii výhodné tarify a balíčky vzťahujúce sa k televízii a internetu, máte dobrého dodávateľa plynu a elektriny a celkovo sa dá povedať, že je pes zakopaný niekde v domácnosti, ale je ťažké určiť kde? Napovieme vám, ako ušetriť rádovo stovky eur v rámci zjemnenia výdavkov spotrebičmi, vodou a ďalšími vecami priamo vo vašej domácnosti.

Ako ušetriť na spotrebe ?


Začnite napr. Tým, že obmedzíte spotrebu vody. Ako to urobiť? V prvom rade si zmapujte, ako často vôbec púšťate vodu z kohútika a za akým účelom. Isto budete súhlasiť, že nechávať tiecť vodu z kohútika, kým si čistíte pár minút zuby, je celkom zbytočné.

poplatky za bankový účetRovnako tak nechávať “odpúšťať” vodu po litroch, aby ste si mohli načapovať dostatočne studené pitie je zbytočné plytvanie, môžete si predsa pripraviť vodu napr.

Do pet fľaše a nechať ju chladiť v chladničke, ktorá rovnako nonstop žerie elektrinu a taká fľašu s vodou na spotrebe elektriny v chladničke nič výrazne nezmení.

Nepúšťajte práčku kým nie je dostatočne naplnená prádlom, počkajte si, až bude mať pranie naozaj zmysel a až potom choďte na vec. Máte možnosť sprchovať sa v práci? Robte to … Pri kúpaní alebo sprchovaní odteká naozaj veľa vody, a ak ste typ, ktorý sa rád necháva rozmaznávať silným prúdom dlhodobo tečúcej vody, snažte sa to obmedziť, možno že práve táto záľuba vás stojí viac peňazí, než by ste povedali.

Už sme sa zmienili o chladničke a jej spotrebe. Každá chladnička ale nie je rovnaká, a keď nahliadnete do popisov jednotlivých produktov u výrobcov takýchto zariadení, zistíte, že chladničky s nízkou spotrebou sú síce drahšie, ale vďaka svojej trvanlivosti vám peniažky v priebehu rokov v podstate vrátia.

Ako ušetriť peniaze ?

dlhopisy Spotrebu vašej konkrétnej chladničky môžete okrem výrobcov ovplyvniť aj vy sami priamo vo vašej domácnosti. Chladnička poskytuje pre mnohých podobné pozeranie ako pozeranie na televíziu, či už je prázdna alebo plná, čo spôsobuje, že sú dvere otvorené a nadšení diváci len hľadia dovnútra. Siahnite si do svedomia, či náhodou nepatríte tiež medzi takýchto divákov chladničkových relácií. Keď je chladnička dlhodobo otvorená, dostáva sa dovnútra teplejší vzduch. Aby sa vo vnútri ustálila opäť teplota, ktorú vyžadujeme, je potrebné vynaložiť viac energie, než by bolo za normálnych okolností potrebné. Navyše sa vplyvom pôsobenia teplejšieho vzduchu tvorí námraza, ktorá taktiež zvyšuje spotrebu vašej chladničky. Takže nenechávajte príliš dlho dvierka otvorené, pravidelne chladničku odmrazujte a kontrolujte, či vám dvierka vôbec dobre tesnia.

Ako ušetriť na elektrine?

Veľkým žrútom peňazí je bezpochyby elektrina. Ušetriť za ňu môžete tak, že nebudete zbytočne presvetľovať izby množstvom svetiel a lampičiek a budete svedomito zhasínať. Nie je predsa nutné mať vždy a všade svetlo, aj keď práve obývame len jednu izbu.

Vymeňte žiarovky za oveľa úspornejšie žiarivky a nebojte sa občas k intímnostiam zapáliť sviečku. Ľudia málokedy vedia, že ak nechajú v zásuvke adaptéry a nabíjačky, aj keď už nič nenabíjajú, tak do nich stále prúdi elektrina, za ktorú platia. Strážte si čas nabíjania a všetky nabíjacie komponenty včas vyťahujte zo zásuviek. Keď odchádzate na dovolenku alebo nie ste dlhú dobu doma, oplatí sa vypnúť všetky predlžovačky, televíziu, počítače a ostatné podobné zariadenia. A vypnutím je v tejto situácii myslené skutočné ukončenie všetkých činností, takže nie spací režim alebo iné utlmenie prístroja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.