Ako ušetriť peniaze na prevádzke domácnosti ?

od autora: | 14. septembra 2015

ako ušetriť peniazeUrčite veľmi dobre viete, že také výdavky v domácnosti, ktoré sú potrebné, nie sú práve malé. Ako čo najefektívnejšie tieto výdavky znížiť ? Ako ušetriť peniaze na prevádzke domácnosti ?

Pracie prášky, saponáty, umývacie potreby aj utierky a mnoho ďalšieho. To sú bežné výdavky, ktoré musíme kupovať, ale za ktoré môžeme tiež dosť ušetriť. Postačí si všímať chodu svojej domácnosti a isté výdavky obmedziť, bez toho aby sme nechávali špinavý riad a oblečenie neprali.

Bielizeň vešajte správne


Ak už hovoríme o bielizni, tak je nutné poznať základné a dôležité kritériá, ako správne prať, ale aj sušiť. Keď budete bielizeň vešať tak, aby bola natiahnutá vo svojom štandardnom tvar, potom sa u mnohých druhov oblečenia zbavíte nutnosti žehlenia. Zvlášť v dnešnej dobe, kedy sú odevy z takých textílií, ktoré dokonca žehlenie ani neodporúčajú. Syntetické materiály postačí dobre rozprestrieť, suché zložiť a poskladať. Takýmto spôsobom žehlenia/nežehlenia ušetríte množstvo peňazí.

Žehlite vlhkú bielizeň

ako ušetriť na žehlení bielizneU posteľnej bielizne, utierok a podobných druhov textilu, kde je nutné žehlenie zas postupujeme tak, že ešte vlhkú bielizeň zložíme a ihneď žehlíme.

Nie je tak nutné použiť naparovanie, čím šetríme aj energiu a nákup destilovanej vody, a pritom sa bielizeň vyžehlí ľahko a dobre.

Krep a krep

A u bielizne ešte nejakú dobu zostaneme. Také textílie, ako sú obliečky, poťahy na sedaciu súpravu a pod., kupujte radšej z materiálov, ktoré sa nežehlia. Kráľom takýchto textílií je krep a krepové obliečky sú veľmi obľúbené, zvlášť potom u gazdiniek, ktoré sa musia starať o širokú domácnosť. Vyprané a usušené ho ľahko a jednoducho dajú dolu zo sušiaku a iba ho zložia, prípadne ihneď použijú. Kto vymyslel krep, bol k nim veľmi solidárni.

Žehlička a doska

žehliaca doskaAk vás čaká kúpa novej žehličky, zvážte, či skutočne využijete naparovanie a všetky super funkcie, ktoré najnovšie modely ponúkajú a či sa radšej neuspokojíte s lacnejším, obyčajným variantom.

Ak naozaj musíte nevyhnutne šetriť, ale žehličku potrebujete, pozrite sa na inzerciu na internete, či niekto použitú, ale funkčnú žehličku nepredáva. Záruka v tom síce nebude, ale napríklad už aj za päť eur si môžete zaobstarať perfektne vybavenú a kvalitnú žehličku. A druhá vec je doska – je nutné ju mať? Ak zas toľko často nežehlíte, najskôr vám len zaberie istý priestor a rovnako pre vás nebude mať mnoho využití.

Čistiace prostriedky
čistiace prostriedkyUšetriť sa dá aj na čistiacich prostriedkoch. Ak svoju domácnosť pravidelne umývate, potom nie je nutné mať niekoľko desiatok prostriedkov, ale iba dva základné. Jeden dobrý saponát, ktorým hravo hŕbu nečistôt odstránite a na hrubšie usadeniny a nečistoty jemný čistiaci piesok.

Ten je skvelý napríklad aj na sklo, ktoré razom nádherne umyje aj od permanentných nečistôt​​.

Ďalším dobrým dôvodom, prečo nekupovať hŕbu ďalších prostriedkov je to, že obsahujú prímesi, ktoré veľa ľudia neznáša. Najmä astmatici a ľudia ktorí majú rôzne alergie.

Pach v chladničke

Pach v chladničke ihneď neznamená, že je tam istá nečistota a ako každý tretí deň chladničku starostlivo vymývať, vypínať, zapínať a pod, je vhodnejšie do nej vložiť lacné a účinné pohlcovače pachu. Napríklad výborná je aj mletá káva, ktorá nasypaná na tanierik, behom pár zaručene pohltí všetky pachy. Rovnako tak je účinná sóda alebo kypriaci prášok. Tiež skvelo funguje rozkrojený citrón, umiestnený v kútoch chladničky.

Umývanie
Na umývanie podláh, alebo linky či čohokoľvek iného, je vhodnejšie použiť vlažnú vodu, ako extra horúcu, do ktorej len tak-tak vložíte ruky. Radšej napustite tú lacnejšiu, vlažnú, ale rovnako dobre účinnú.

Ako úsporne používať umývačku
ako úsporne používať umývačku riaduVeľká rodina spotrebuje množstvo riadu. Ráno nejaké hrnčeky a tanieriky, nože a príbory, potom niečo aj na obed, zvlášť potom cez víkendy no a okolo večera už je tu zase veľa kopa riadu.

Takejto rodine sa oplatí umývačka riadu. Dnešné, moderné sú celkom úsporné a riady umyjú dokonale. Keď si spočítate, koľko zaplatíte za vodu pri umývaní riadu cez deň, vyjde vám lepšie raz denne umývačka.

Digestor
digestorV dnešných moderných domoch a domácnostiach je digestor nevyhnutný. Obvykle je totiž kuchyňa súčasťou obývačky, takže sa nedá o možnosti bez digestora ani uvažovať.

Ale aj v typických bytoch, kde je kuchyňa úplne oddelená od ostatných miestností, je dobré digestor mať, pretože tým tak eliminujete zápachy z varenia, a najmä potom po vyprážaní nemusíte zbytočne vetrať.

Lepidla
Existuje šialené množstvo lepidiel. Je ich toľko druhov, že vám vždy nejaké zostane a rovnako vyschne. Miniete za neho pritom taký balík, že sa vám to vôbec neoplatí. V domácnosti však postačí mať dva druhy lepidla – také to bežné na papier, a potom univerzálne silné lepidlo, na topánky, police a mnoho ďalších materiálov, ktoré potrebujete, aby dobre držali.

Starostlivosť o kožu
Teraz máme na mysli tú kožu, ktorou máte potiahnutú sedaciu súpravu, alebo z nej máte topánky alebo bundu. Aby dlho vydržala v perfektnom stave, je nutné ju občas impregnovať. Drahé prípravky nie sú však nutné, vystačíte si s bežnou a lacnou škvarenou masťou. Pokojne aj tým, ktoré získate z pečenia husi alebo kačky na nedeľný obed. Možno však bude aromatický, preto postačí kúpené sadlo.

Vrecká do koša
Ak často vynášate odpadky, iste ste si všimli, že míňate pomerne dosť peňazí aj za vrecia do koša. V poslednej dobe išla u nich cena dosť výrazne hore, médiá to nijako nespozorovali a neoznamovali, pretože to nie je hlavným stredobodom ich záujmu, ale napríklad denné vynášanie odpadkov vás môže vyjsť na celkom peknú sumu peňazí. A tak sa pokúšajte vysypávať aj samotné vrecká čo najdlhšie a znovu ich použiť.

Hubky ako nové
Nie je nutné neustále kupovať nové a nové hubky na riad. Ak už stratili dosť zo svojho pôvabu, tak ich len vyperte v práčke a hneď budú v lepšom stave.

Utierky
Veľa ušetríte, keď sa zbavíte papierových utierok a vrátite sa k pôvodným, plateným. Tie majú dlhú životnosť a postačí ich vždy pri bežnom praní vyprať. A nemusíte sa večne ťahať s paklami  papierových utierok.

Dáždniky aj obuv
Koniec opravárom na Slovensku. Tak by sa mohol nazvať efekt, ktorý si vybudovali výrobcovia nekvalitného, ale lacného tovaru. Už sa neoplatí príliš opravovať a už vôbec nie dáždniky, topánky a pod. veci ide o tovar, ktorý zoženiete oveľa lacnejšie nový ako by stála oprava starého. Tak trochu paradox, ale bohužiaľ. Trochu smutné z hľadiska životného prostredia, ale tak je moderný systém nariadený.

Šetriť sa dá všelijako, stačí sledovať vlastnú domácnosť, zapisovať, koľko miniem za čo a hľadať cesty, ako ušetriť.