Ako ušetriť peniaze za dopravu

od autora: | 15. septembra 2015

ako ušetriť peniaze za dopravuKeď si spočítame, koľko dohromady minieme na cestovaní tak nám niekedy vyjdú až celkom neuveriteľné čísla. Čo treba robiť preto aby výdavky za dopravu boli čo najnižšie ? Ako ušetriť peniaze za dopravu.

Cestovanie. To je odbor, ktorý často ľudia, všetkých vekových skupín označujú za svoju záľubu. Ruku na srdce – naozaj je to tak? Každodenné jazda v preplnenom autobuse, kde cítite nepríjemné pachy, alebo šialené útraty za palivo do auta, či večne oneskorené vlaky. To že má niekto rád? Ľudia tým skôr myslia spoznávanie nových krajín, dovolenku a pokojný, hoci aktívny odpočinok treba aj pešou turistikou.

 Ale rozhodne nie denné putovanie, za ktoré míňame veľkú časť svojej výplaty. Z tých bežných položiek je zvyčajne hneď tretia, po bývaní a strave. Áno, je to až neuveriteľné, ale keď si spočítame, koľko dohromady minieme, budeme možno až zdesení.

Preto je potrebné si všetko premyslieť a snažiť sa ušetriť aj na cestovaní. Tu je malá napovedá.

Jazdite stopom


autostopČiže autostop, jednoducho jazdite stopom. Pre niekoho štandard, pre iného zdesenie. Áno, poznáme prípady, kedy mladú stopárku vodič okradol, znásilnil aj zabil, alebo aspoň jedno z toho, ale aj druhú stranu mince, kedy solventný vodič bol napadnutý a obžalovaný za zneužitie, alebo mu stopári zobrali aj život.

Také tragické a nepríjemné konce môže mať tiež autostop, preto toto riešenie využívajte v prípade, ak vás je vás viac, ideálne dvaja, pretože veľkú skupinu by asi len tak niekto, osobným vozidlom sám nezobral.

A úplne najlepšie varianta autostopu je muž a žena. Sú ľudia, ktorí k tomu nemajú odvahu, a nie z toho, že by mali strach o svoj ​​život, ale predovšetkým z akejsi hanby, poníženia a ani sa im pri ceste nechce dlho čakať.

Spolujazda

jazdenie autostopomLenže existuje mnoho iných spôsobov, ako na cestovnom ušetriť a pritom nemusíte stopovať. Dnes sú servery, ktoré sú priamo určené na šetrenie za cestovné a tiež na šetrenie životného prostredia. Keď sa tieto dve referencie spoja a podčiarknu tým, že cestujúci sa dopravuje v pohodlí a až k domovu (väčšinou), potom nie je inak, než nápadu tlieskať. Ide o internetové stránky, kde si vyhľadáte trasu, ktorú chcete ísť a v ktorom termíne, a potom už odpoviete na ponuku priamo vodičovi, ktorý v tú dobu presne tadiaľ pôjde. Alebo si trasu zadáte, či sa prihlásite ako vodič.

Ide o to, aby sa v jednom vozidle dopravilo počas rovnakej trasy viac ľudí a tí dohromady zaplatili za cestu, takže všetci sú spokojní, pretože cestujúci by menej v hromadnej doprave rovnako nedali a vodič zase za cestu ušetrí.

Priatelia
Ak ste z malého mesta alebo dediny, väčšinou do práce dochádzate niekoľko desiatok kilometrov. A rovnakú trasu majú možno aj vaši kolegovia, alebo známi. Dohodnite sa s nimi, kto má k dispozícii auto, že by jazdil a dohromady by ste sa zložili na cestu. Len ťažko bude niekto proti. Prečo tiež veď auto je zvyčajne rýchlejšie, ale aj pohodlnejšie a v prípade plne naloženého osobného, päťmiestneho vozidla aj lacnejšie. Ak máte vozy všetci, pravidelne sa striedajte, napríklad po týždni, nech v tom nie je veľký zmätok. To už si skrátka určíte sami. Každopádne skvelý a jednoduchý tip.

MHD nie je pre socky

MHDAk ste naopak obyvateľ veľkomesta, a taktiež jazdíte do práce vlastným automobilom, potom si isto iste spočítajte náklady na prevádzku vozidla, to znamená, ako palivo, tak povinné ručenie a ďalšie všetky náklady, podeľte to počtom dní a uvidíte, koľko vás taká cesta vyjde na jeden deň. Porovnajte to s MHD a popremýšľajte, či tento variant nie je lepší. Zvlášť v tom prípade, kedy nemáte isté parkovacie miesto a je pre vás tak nutné hľadať a niekedy aj platiť za parkovanie.

Ak jazdíte dvaja, s partnerkou, alebo aj s dieťaťom, potom je pre vás určite lepšie jazdiť práve automobilom, ale inak sa oplatí aj kúpiť zľavnený lístok MHD a ušetriť si tak čas s hľadaním parkovacieho miesta.

Jazdite na bicykli

bicykelNemusíte byť práve veľmi aktívny športovec, ale ak tak do práce, alebo kamkoľvek sa potrebujete dopraviť, napríklad  len kúsok od domu, skúste si kúpiť bicykel a jazdiť na ňom.

Dnes sa už ponúka možnosť využiť bicykel aj pre sedavá zamestnania, pretože plno kancelárskych budov bežne obsahujú sprchu a človek sa potom môže bez problémov osprchovať, prezliecť do obleku a svieži, vyšportovaný a dobre naladený tak zasadnúť k práci.

Kto môže, nech to skúsi. Je to skvelý spôsob, ako sa dostať do kondície a nabudiť sa do práce.

Skupinová zľava
skupinová zľavaAk si občas vyjdete vlakom, a to na dlhšiu trasu, iste si všimnete, že cestovanie v skupine ponúka významnú zľavu.

V prípade, že práve s nikým nejdete, potom ešte pred zakúpením lístka sa spýtajte postávajúcich obyvateľov, či nejdú tiež na rovnaké miesto a zakúpte si spolu zvýhodnený cestovný lístok. Navyše sa tak možno zoznámite so zaujímavým človekom a po ceste sa nebudete až tak veľmi nudiť. Táto možnosť v sebe skrýva dosť odvahy, ale zase sa vypláca.

Bez miestenky
Na dlhé trasy diaľkovým autobusom si nekupujte miestenky.

Sú logicky drahšie, pretože zaručujú miesto sedenie, ale aj tak vás zvyčajne vezmú. Zvlášť, ak prídete v čas a čoskoro a na rad prídete ihneď po tzv. “miestenkarov”.

Bez MHD
miestenkaNiekde sa MHD oplatí, inde nie. Kto býva v malom meste, alebo aj v meste trochu väčšom, ako je väčšina bývalých okresných miest, potom sa nepotrebujete dopravovať autobusmi či trolejbusmi. Radšej choďte pešo, prechádzku na čerstvom vzduchu a pohyb potrebuje každý, takže tak zabijete dve muchy jednou ranou a bude o niečo zdravší a v kondícii a tiež s plnšou peňaženkou.

Využite akčné zľavy
V prípade dlhých trás sledujete aj akčné ponuky dopravných spoločností. Tie, čo zvádzajú konkurenčný boj, sa snažia všelijako a tak často prídu na trh s výhodnejšou ponukou na cestovanie. Jedna taká dopravná spoločnosť tak prišla napríklad s tým, že zaviedla polovičné zvýhodnené lístky a iné výhodné ponuky, vďaka ktorým môžete ušetriť množstvo peňazí.

Skupiny
Študenti, deti, alebo dôchodcovia a zdravotne postihnutí. Síce im koľkokrát nie je čo závidieť, ale patria medzi tých, čo získavajú zľavy. Keď sa máte čím preukázať a ste medzi menovanými, potom sa na zľavu aj spýtajte. Nie všetci ju aktívne ponúkajú, a v prípade možností tak je škoda zľavu nevyužiť, keď je možná.

Plánovanie
Tiež sa vám stáva, že sotva čo prídete domov, tak vás manželka privíta a oznámi, že sa musíte vrátiť, pretože idete nakupovať. A určite si spomeniete aj na ďalšie podobné aktivity, ktoré vás nútia  jazdiť niekoľkokrát akoby dokola a vracať sa. Aby ste sa takýmto prípadom vyhli, naplánujte si nákupy, aj tankovanie a ďalšie nutnosti dopredu. Tak môžete mesačne prekvapivo ušetri aj desiatok ba až stoviek eur.

Ušetriť sa dá mnohými spôsobmi. Stačí trochu porozmýšľať a urobiť si v hlave jasno. Možno vás napadnú ešte ďalšie triky, ako zo svojej peňaženky nevydávať toľko peňazí, samozrejme všetko v súlade so zákonmi a platnými vyhláškami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.