Ako ušetriť stovky eur ?

od autora: | 17. septembra 2015

ako ušetriť stovky eurTakmer každý človek sa v živote dostane do situácie, kedy musí nejakým spôsobom začať šetriť, či už z dôvodu straty zamestnania alebo nečakaného výdavky. S najväčšími finančnými ťažkosťami sa stretávajú študenti, ktorých rodičia nemajú dostatok peňazí pre zabezpečenie detí počas štúdia a rodiny s malými potomkami, ich výchova je časovo aj peňažne náročná. Ako treba správne šetriť a ušetriť až stovky eur ?

Veľakrát nie je vôbec ľahké nájsť medzierku v rozpočte, na ktorej by sa dalo ešte viac ušetriť. Veľa vecí si však ľudia môžu vyrobiť alebo pripraviť sami doma a ušetriť stovky eur mesačne, ale ľudská lenivosť im v tom bráni.

Jedným z kľúčových spôsobov ako ušetriť, najmä vo viacčlenných rodinách, je domáce varenie. Nejde však o prípravu teplých raňajok, obeda i večere. Musíte sa naučiť pripravovať pokrmy s rozumom, s vyhliadkou na celý deň, prípadne na viac dní, dopredu. Dobrý spôsob, ako pohľadať lacné, rýchle a jednoduché recepty sú internetové kuchárky.

V tých nájdete mnoho rád a tipov, ako spracovať staré pečivo, zemiaky, cestoviny … Z už skôr urobeného jedla je možné pripraviť ďalšie.

Suroviny nie je dobré variť zvlášť, peniaze za energiu šetria recepty z jedného hrnca.

Ako ušetriť na strave ?


Po celý deň je navyše možné vytvárať z jednej základnej lacnej ingrediencie mnoho rôznych pokrmov. Dobre využiteľná je napríklad ryža, môžete ju podávať na slano i na sladko. Cestoviny deťom chutia s makom, tvarohom aj kakaom, manželovi zapečené so šunkou.

Strukoviny sú o dosť lacnejšie zakúpené sušené a doma varené než z konzervy. Môžete vyskúšať piecť domáci chlieb, ak nakúpite múku v akcii, vyjde vás lacnejšie ako zakúpený v pekárni, navyše bude mať nezameniteľnú domácu chuť.

Mäso kupujte výhradne čerstvé, pretože nebýva toľko napustené vodou a po jeho tepelnej úprave z neho získate na hmotnosť viac mäsa ako z jeho zmrazeného súrodenca.

ako ušetriť na straveAk sa rozhodnete pre rozumné domáce varenie, potom vašej pozornosti určite neuniknú zľavy v supermarketoch. V prípade, že sa odhodláte letáky prečítať a nechať sa nimi inšpirovať, majte na pamäti, že veľkoobchody často “šijú” na svojich zákazníkov podvody, napríklad keď určitý čas pred zľavou cenu tovaru zvýšia a v letákovej akcii ho ako vo “zľave” ponúka za jeho pôvodnú cenu. Je teda dobré mať zmapované ceny u Vami často používaných výrobkov a vedieť, či je tovar skutočne v akcii.

Mnoho surovín si tiež môžete vypestovať sami doma. Ľudia so záhradkou majú samozrejme výhodu, ale aj doma na balkóne alebo v kvetináči si možno vypestovať veľa čerstvých byliniek.

Žerucha, ktorú budete pestovať zhruba maximálne týždeň a môžete si ju dať na chlieb s maslom, je výbornou obmenou nátierok. Na balkónoch sa tiež darí nielen popínavým druhom rastlín, ako sú mesačné jahody a paradajky, ale aj väčším plodom ako napríklad ostružinám či slivkám vyšľachtením k rastu v malom priestore. Ušetríte najmä pestovaním zeleniny, ak ju navyše budete zalievať dažďovou vodou, ktorá je navyše vhodnejšia, bude vás stáť pestovanie iba vlastné úsilie a niekoľko centov za semienka.

Oplatí sa nakupovať najmä sezónne potraviny. Nemá zmysel míňať v zime za melón, keď je lacná čínske kapusta. Všeobecne všetko ovocie i zelenina sú najlacnejšie v lete, kedy majú tiež najlepšie nutričné ​​hodnoty – plody sú pestované najmä na Slovensku alebo v blízkych štátoch, nechávajú sa teda dozrieť viac, ako keď musia cestovať cez celý oceán. Uskladniť na horšie časy ich môžete zmrazením alebo zaváraním, takmer zo všetkého ovocia možno urobiť džem alebo marmeládu.

Ako ušetriť na cestovaní ?

cestovné poistenieAk musíte denne dochádzať za prácou a kvôli pohodlnosti dávate prednosť vlastnému automobilu, je možné, že prejazdíte desiatky – stovky eur mesačne. Ak je to k vášmu pracovisku iba niekoľko kilometrov, potom sa k nemu vydávajte čo najviac pešo. Ušetríte nielen svoje financie, ale aj životné prostredie. Navyše chôdza veľmi prospieva ľudskému zdraviu a iba 10 kilometrov denne by vám malo zaručiť úbytok váhy.

Ak je vzdialenosť do práce nad vaše fyzické sily, skúste si prepočítať, na koľko by vás vyšla jazda mestskou hromadnou dopravou. Ceny výjde dvakrát lacnejšie, ak si zaobstaráte predplatné, môžete ušetriť veľké obnosy peňazí.

MHDAk sa nechcete vzdať pohodlia svojho automobilu a časovej neobmedzenosti, skúste sa v okolí poobzerať po ľuďoch, ktorí denne absolvujú rovnakú trasu. Ak im ponúknete rovnakú cenu, za ktorú by mohli cestovať autobusom, určite uprednostnia vaše auto, lebo je pohodlnejšie a nepreplnené, navyše po vzájomnej dohode môžete na príslušného počkať, kým autobus nie.

Na trhu máme len niekoľko málo významných telefónnych operátorov, ale poskytujú rôzne ponuky účtov. Je možné, že tarif, ktorý ste si zakúpili pred piatimi rokmi, už dávno nie je tak výhodný, ako býval, a možno by vám sedel úplne iný. Často sa tiež stáva, že veľa známych a priateľov prejde k inému operátorovi a vzájomnej kontakty sú razom mnohonásobne drahšie. Zamyslite sa, či viac voláte alebo posielate správy ľuďom s rovnakým operátorom alebo s odlišným. V druhom prípade potom zvážte zmenu. Využívať môžete tiež internetové sms brány, z ktorých je možné posielať správy za znížené ceny.

Ako ušetriť pri nákupoch ?

Všetci určite poznáte veľké povianočné zľavy, to je výborný spôsob ako ušetriť celkom zaujímavé obnosi peňazí pretože, všetok tovar a najmä oblečenie, môžete kúpiť za zlomok pôvodnej ceny. Ak na svojom kabáte vidíte, že aktuálny sezónu ešte doslúži, ale budúci už budete potrebovať nový, nečakajte na ďalší rok a tovar v jeho plnej cene. Naučte sa myslieť dopredu a nakúpiť veci, ktoré budete v dohľadnej dobe potrebovať, vo výpredajoch. Nemusíte sa však zamerať len na Vianoce, obrovské zľavy na oblečenie prichádza po každej sezóne – jarnej, letnej, jesennej a aj zimnej.

Tipov, ako ušetriť, je veľa, toto sú tie najzákladnejšie z nich. Kľúčovým bodom je naučiť sa predvídať budúci vývoj cien, nakupovať s rozvahou a tovar, ktoré skutočne potrebujete. Nenechávajte sa zlákať výrobcami na “výhodné” ponuky a porovnávajte si ceny tovaru v kamenných obchodoch aj s tými na internete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.