Ako vymáhať dlh ?

od autora: | 16. septembra 2015
5/5 - (6 votes)

ako vymáhať dlhDneska bohužiaľ nie je nezvyčajné, že niekto niekomu niečo dlhuje. Ako postupovať v prípade, ak vám niekto dlhuje peniaze a aby ste sa svojich peňazí dočkali čo najskôr, a v plnej výške ? Ako vymáhať dlh?

Sú takzvaní náhodní dlžníci, ktorí sa dostanú do problémov tým, že zabudli, alebo založili omylom zloženku, veriteľ ich neupozorní, alebo nie dostatočne a zrazu sa na neho valia penále a pokuty za platby s omeškaním apod.

Nie je to nič príjemné je, ale ak už sa tak stane, dá sa to vyriešiť okamžitú platbou a nabudúce už si dať pozor a na platby myslieť vopred.

Chronickí neplatiči


Lenže ďalším druhom dlžníkov sú takzvaní chronickí neplatiči. Tí si dokonca objednávajú služby a tovar, bez toho, aby počítali s tým, že ich v budúcnosti budú splácať.

Títo ľudia už majú tak vysoké dlhy, že ak k nim pribudnú ďalšie, nič tak strašné sa im vlastne nestane. Ponúka sa otázka, prečo niekto týmto ľuďom predáva tovar alebo službu na faktúru.

Odpoveď nie je až tak úplne jasná – buď vidina zákazky a peňazí tzv. „na ceste“ alebo momentálne neprívetívé obdobie, no a potom je to neznalosť objednávajúceho, zvlášť jeho platobnej morálky, skôr nemorálky.

Keď vám niekto dlhuje

Čo robiť, keď vám niekto dlhuje, nie je až také jednoznačné. Záleží na tom, o čo sa jedná, čo je predmetom zmluvy a či niekde nie je nejaká tá medzierka, ktorá by ho zachránila od možnosti vám čokoľvek kompenzovať.

čo robiť keď zamestnavateľ neplatíČasto tiež dlhujú zamestnávatelia svojim zamestnancom. To je vôbec beh na dlhú trať, pretože štát vám v tomto prípade zas tak výrazne nepomôže, teda skôr pomôcť nemôže.

Je to paradox, že máte jasné dôkazy o tom, koľko vám malo byť vyplatené, a jasné dôkazy, že vám nebolo nič vyplatené, ale rovnako to nie je tak jednoduché, že by vás štát odškodnil a potom od podnikateľa dlžnú sumu vymáhal. Ide to, ale len v obmedzenom množstve.

Väčšina osôb vám poradí, nech sa súdite, lenže to je tiež „beh na dlhú trať. Takže ak chcete peniaze čo najskôr, musíte sa obrniť a ísť si svoje peniaze vymáhať po svojom.

Zmluva

Nech ide o akýkoľvek dlh, je nutné, aby ste si boli istí, že vám peniaze patria. Prečítajte si poriadne zmluvu a čokoľvek, čo vám nebude jasné, si ihneď rozoberte.

darovacia zmlúvaJe dôležité, aby dáta sedeli, a vy ste nakoniec neboli prekvapení, že vám vlastne nikto nič prakticky nedlhuje. Toto ubezpečenie je samozrejme najlepšie urobiť ihneď pri podpise zmluvy, lenže šikovný nepoctivec to urobí tak, aby oklamal váš zrak, získal si vašu pozornosť a hlavne dôveru a je to jedna dve, hneď ste na čiernej listine.

Ak však chcete niekoho o návrate alebo kompenzáciu dlhu žiadať, je nutné poznať dôležité body, nech nejdete do boja s vopred prehratým výsledkom.

Kontakt
Takže podklady máte prichystané a sú všetky v poriadku. Teraz musíte vyzvať dlžníka, aby sa k dlhu postavil tak, ako má a teda všetko urovnal. Ak mu voláte telefonicky, alebo ho kontaktujete priamo – prídete na jeho pracovisko, k nemu domov a pod, tak v tomto prípade je nutné ešte uvedené fakty zapisovať aj do zápisníka a uviesť potom v písomnej výzve.

Každý normálny človek sa chce najprv dohodnúť priamou cestou, bez využívania tretích strán. Je k tomu niekoľko dôvodov. Prvý je ten, že nemáte záujem, aby o vašom vzťahu niekto vedel, a za ďalšie nechcete míňať čas aj peniaze, aby vám niekto pomohol tak, ako si môžete pomôcť sami. Kým dlžník nezmizne v nedohľadne, pokúste sa na neho častejšie a častejšie doliehať, nech vám dlh uhradí. Nechajte si ideálne podpísať papier, kde bude stáť, že vám dlhuje. Len treba, aby tento dokument obsahoval iniciály oboch strán, teda vás aj jeho, ďalej dlžnú čiastku, za čo dlhuje a do kedy sa zaväzuje, že svoj ​​dlh splatí. Je to síce len papier, ale môžete sa tým ohradiť a vždy je to ďalší krok.

Snažte sa zo všetkých síl a pokojne buďte ako otravný komár. Nevzdajte sa až kým vám nezaplatí.

Zľahla sa po ňom zem
vymahač dlhovO niečo zložitejšie je to, ak sa dlžník zapiera, nie je k zastihnutiu, nedvíha telefóny, a nikto o ňom nevie. V takom prípade je nutné použiť také prostriedky, u ktorých síce peniaze isté mať nebudete, ale lepšie, než sa len nečinne prizerať. Ono vo svojej podstate nemáte peniaze isté ani v tej chvíli, keď sa s dlžníkom denne stretávate a dlh mu pripomínate. Istota je, až keď sú peniaze, ako sa hovorí „na stole“.

Ak je to až tak vážne, že dlžník naozaj nie je nikde k zastihnutiu, bude mať však niekde vedené trvalé bydlisko. Na toto miesto mu zašlite upomienku o dlhu aj o tom, že ho telefonicky nemôžete zastihnúť, že ste sa ho vtedy a vtedy snažili kontaktovať, ale neúspešne. Celú situáciu popíšte a list zašlite s „doručenkou“. Tá je potvrdením prijatia. Ak teda dotyčný obálku prevezme, alebo nie, ale vám sa „doručenka“ vráti, je to pokladané za doručené.

Výzva na zaplatenie dlžnej sumy

dlhyPokiaľ dlžníka písomne ​​môžete zastihnúť tak napíšete takzvanú „výzvu na zaplatenie dlhu„. Stiahnite si vzor a podľa neho doplňte rôzne podrobnosti. Čím väčšiu snahu prejavíte, tým skôr sa k peniazom dostanete, takže s takým úsilím do toho choďte.

Vo výzve je nutné špecifikovať, na akom základe dlh vznikol, jeho výška a prípadné ďalšie náležitosti, týkajúce sa tohto sporu. Vždy musí byť presne uvedené, kto je dlžník a kto veriteľ. Takáto výzva sa dá poslať aj e-mailom, ale čo sa súdu týka, nie je na ňu braný až taký ohľad ako keď je na papieri. Je to možno pre niektorých nepredstaviteľné, ale stále sa verí skôr tej „fyzickej“ pošte, než nejakej elektronike. Ale rozhodne to stojí za to poslať to aj práve elektronickou poštou a obe varianty týmto spôsobom využiť. Prípadný súd prihliadne k tomu, že ste sa o vyrovnanie dlhu snažili zo všetkých síl.

Vymáhači dlhov
Ak sa vám zdá, že na neustále bombardovanie a dožadovanie sa svojich vlastných peňazí nemáte „žalúdok“, potom pohľadávku odovzdajte tretej osobe, teda vymáhačom dlhov – je to niečo podobné ako exekúcia len bez súdnej cesty. Nájsť dnes firmu nie je zas také ťažké ako tomu bolo v minulosti. Zložitejšie je to potom so samotnou realizáciou. Pretože práve vymáhači dlhov sa špecializujú na „zbabelcov“ a rozhodne to nie sú žiadne jemné stvorenia, ale osoby s naozaj silnou žalúdočnou stenou, potom si istým spôsobom musíte dať pozor aj na nich.

zamestnavateľ neplatí mzduNechcite sa dostať do „krížika“ s nimi. Sú vymáhači, ktorí si berú veľkú províziu, teda dokonca aj päťdesiat percent, ale zas na druhú stranu vám dlh akoby odkúpia a vám po nejakej dobe vydajú peniaze. No a potom sú takí tí jednotlivci, ktorí síce požadujú „len“ tridsať percent, ale za to budú požadovať vašu spoluprácu.

Starostlivo si vymáhačov vyberte, zvážte všetky negatíva aj pozitíva a ideálne, keď dáte na recenzie. Všeobecne platí, že čím väčšia firma, tým väčšie provízie a tým pádom aj väčšie šance na úspešné vymoženie dlhu. Malí súkromníci uplatňujú dosť často nepriamo férové ​​rokovania, takže sa pokojne aj kvôli nim, môžete dostať do nepríjemných sporov.

Súd
súdny sporAk už nič nezaberá, nedá sa inak, než sa na domáhanie svojich peňazí, obrátiť priamo na súd.  Je nutné uviesť všetky kroky, ktoré ste na vymáhanie dlžnej čiastky podnikli, pokiaľ došlo aj na neúspešné vymáhanie prostredníctvom vymáhačov dlhov, treba aj tých spomenúť.

Ak ide o malú čiastku, potom sa môžete zastupovať sami, ak už ide o zložitejší prípad, je nutné mať právneho zástupcu. Zložitejšími prípady sa myslia firemné zákazky o rozsahu miliónov, prípadne tisícok eur.

Bohužiaľ, hoci súd vyhráte, ešte stále svoje peniaze nemusíte dostať. Dlžník má právo na to sa odvolať a na to má nejakú dobu. Spor sa tak môže viesť niekoľko rokov, až vás to neskutočne unaví. Vyhraté máte v tom prípade, ak dlžník lehotu na odvolanie nevyužije a súdne rozhodnutie tak nadobudne právnu moc. V tomto prípade možno dlh vymáhať exekučne. V každom prípade vymáhanie dlhov je vždy beh na dlho trať a nie je nikdy isté, či peniaze budete mať. S tým musíte počítať, inak sa zbláznite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.