Ako získať hypotéku? Na čo sa vás banky budú pýtať ?

od autora: | 14. septembra 2015
5/5 - (8 votes)

ako ziskať hypotekuČo všetko potrebujete vedieť pred tým ako si zoberiete hypotéku ? A čo všetko musíte splniť aby vám banka hypotéku vôbec poskytla ? To všetko sa dočítate v nasledujúcom článku. Ako získať hypotéku? Na čo sa vás banky budú pýtať ?

Požičať si peniaze je veľmi ťažké rozhodnutie. Aj keď ako pre koho. Niektorí si berú pôžičky prakticky na čokoľvek. Na novú televíziu, aj keď tá súčasná je ešte v pohode, skrátka chcú väčšiu, na krásnu a luxusnú dovolenku, aj keď potom pôžičku budú splácať niekoľko rokov, na krásne a bohaté Vianoce, aj keď potom celý rok zase budú len tak prežívať a šetriť financie na splátky .

A čo ďalšie Vianoce? Zase si požičiate? Páči sa vám nejaké topánky, kabelka, šaty v obchodoch? Nie je nič jednoduchšie, než si požičať, podľa niektorých ľudí.

hypoteka a domPremýšľať nad tým, ako to potom splatiť a ako to všetko zvládnuť, keď máte financie už tak napnuté na prasknutie. Sú medzi nami skrátka ľudia, ktorí si požičajú skrátka na všetko a nehľadia potom na následky svojich rozhodnutí. Je im jedno, že potom príde exekúcia a všetko im zabaví, všetko im zoberie. No a čo potom? Potom príde na rad splácanie exekúcií, ktoré nikdy nemôžete splatiť, pretože už tak nevychádzate s peniazmi. No aj takí ľudia medzi nami sú. Potom zase sú ľudia, ktorí si nepožičajú od nikoho ani euro, pretože sa hrozia toho, že by snáď niekomu mohli niečo dlhovať. To je pre nich nočná mora, úplná hrôza. Oni by si rozhodne pôžičku nikdy a na nič nevzali, možno by ani to slovo nevypustil z úst. No oba dva príklady sú extrémne.

Požičať si určite môžete, sami najlepšie viete, ako na tom sú vaše financie. Požičiavať teda áno, ale na oblečenie, na novú televíziu, na luxusnú dovolenku, na Vianoce? To je asi zbytočné a nie je to ekonomické.

Lepšie je si požičať na rekonštrukciu bytu, na nový rodinný dom či na nový byt. To sú investície, ktoré sú potrebné a ktoré nie sú vôbec zbytočné.

Navyše, ak si hypotéku nebudete môcť neskôr dovoliť, je možné byt či dom predať a hypotekárny úver tým umoriť. Takže nezostanete úplne bez prostriedkov a bez strechy nad hlavou. To sú však krajné prípady, tými sa zaoberajte až vo chvíľach, kedy naozaj nevyhnutne nastanú.

rýchla hypotékaTeraz sa zameriame na hypotéku. Tá je rozhodne vhodnou voľbou, keď si chcete zaobstarať bývanie a nemáte na neho financie v hotovosti a nepožičia vám nikto z rodiny. Potom je vhodná hypotéka.

Avšak je nutné premýšľať nad tým, či to naozaj finančne zvládnete a či naozaj nebudete mať svoj finančný rozpočet napnutý k prasknutiu.

Musíte myslieť na to, že financie budú pomerne dlhú dobu zaťažené hypotékou, prakticky niekoľko desiatok rokov, podľa toho, akú dlhú dobu si pre hypotéku zvolíte.

Je nutné vziať do úvahy všetky možné riziká, stratu časti platu, stratu práce úplne, kariérny zostup, dlhodobú neschopnosť pracovať a podobne. Všetky tieto veci tak môžu do vášho rozhodnutia zasahovať a je dobré na toto myslieť. Čiastočne je možné túto situáciu vyriešiť aj finančnou rezervou, ktorú budete mať našetrenú. Potom sa môžete lepšie vyspať aj v čase, keď o prácu prídete či prídete o nejakú časť finančných prostriedkov.

Skôr ako vôbec o hypotéku požiadate a zaviažete sa tak k pravidelnému plateniu odborníci odporúčajú si najskôr všetko vyskúšať nanečisto. Ako? Najlepšie tým, že si pravidelne budete odkladať rovnakú sumu, ako budú vaše poplatky hypotéky, stranou a to najmenej šesť mesiacov. Tak totiž skutočne zistíte, či s financiami vyjdete, či naozaj nebudete mať finančný rozpočet na doraz. Peniaze, ktoré budete pravidelne dávať stranou, môžete priložiť k svojej finančnej rezerve, ktorá sa tak vďaka tomu zväčší. Vyskúšali ste? Zvládnete to ? Ste rozhodnutí, že si hypotéku vezmete?

peniaze na rukuMáte dokonca už vybrané kde? Kde je to pre vás najvýhodnejšie? Tak už stačí ísť len do banky? To bohužiaľ veľa ľudí, ktorí si hypotéku už niekedy brali, potvrdí, že to nie je až tak jednoduché, ako sa to na prvý pohľad naozaj zdá . Na čo sa vás v banke budú pýtať? To vám priblížime v nasledujúcich odsekoch, kedy budete, čo sa týka hypoték, zase o niečo múdrejší a možno vám nebude vybavenie hypotéky tak dlho trvať.

V banke vám bude úradník klásť otázky a často sa u nich môžete pekne zapotiť. Navyše, ak predkladáte žiadosť o hypotéku spoločne s ďalšou osobou, ale do banky idete iba vy. Otázky vás môžu nepríjemne prekvapiť či aj zaskočiť. V článku nájdete prehľad štyroch otázok, ktoré na vás z úst úradníkov môžu vypadnúť najčastejšie.

Čím budete pri hypotéke ručiť, akou nehnuteľnosťou a akú má táto nehnuteľnosť cenu?


ručenieAk chcete hypotéku, je potreba mať niečo, čím budete ručiť. Ak nemáte inú nehnuteľnosť, ručíte domom či bytom, ktorý chcete kúpiť. Ručiť môžete napríklad bytom v osobnom vlastníctve, domom, rekreačným objektom ako chata, chalupa, stavebným pozemkom a podobne.

Ak máte k dispozícii aj iný majetok, môžete sa rozhodnúť, čím budete ručiť. Samozrejme to musí byť niečo, čo bude v rovnakej finančnej hodnote, ako vami žiadaná hypotéka.

Zvyčajne to býva problém, pretože nie všetok majetok, ktorý máte, môže byť v rovnakej finančnej hodnote ako váš úver.

ručenie majetkom Ak nechcete, alebo nemáte nehnuteľnosť, ktorú by ste chceli ručiť, miesto hypotéky môžete žiadať o úver zo stavebného sporenia. U úveru zo stavebného sporenia totiž nemusíte ručiť nejakou nehnuteľnosťou, teda presnejšie povedané do určitej sumy.

Keby sa náhodou stalo, že hypotéku z nejakého závažného dôvodu nemôžete naďalej platiť, je potrebné ísť ihneď do banky a začať situáciu riešiť. Banka si berie zálohu u hypoték práve v týchto prípadoch, kedy si klienti nemôžu už naďalej dovoliť hypotéku splácať, ich príjmy tak rapídne klesli alebo sa stali natrvalo zníženými.

Ako dlho ešte budete v produktívnom veku, ako vysokú čiastku splátky si môžete mesačne dovoliť platiť? Koľko je pre vás prijateľná suma? 

Hypotéka môže mať rôznu dĺžku splatnosti, hypotéku dokonca môžete splácať až štyridsať rokov. Hlavný faktor, ktorý dĺžku vašej hypotéky ovplyvňuje, je predovšetkým váš vek. Každá banka totiž chce a požaduje, aby ste pri splácaní hypotéky boli v produktívnom veku a to presnejšie po celú dobu splácania hypotéky. Čo je to vlastne ten produktívny vek? To je poväčšinou až do sedemdesiatich rokov.

Ďalším faktorom, ktorý rozhoduje o splatnosti hypotéky, sú vaše príjmy. Čím viac zarábate, tým viac ste ochotní platiť za splátky, teda aj platí, že vaša hypotéka, ak platíte vysoké splátky, bude rýchlejšie splatená, za kratšiu dobu. Čím menší je váš plat a čím menšie sú splátky, tým je vaša splatnosť dlhšia.

Aké sú vaše mesačné príjmy po odpočítaní všetkých záväzkov, ktoré máte?

Slovným spojením všetky záväzky sa myslia spotrebiteľské úvery, hypotekárne úvery, úvery zo stavebného sporenia a podobne. Hypotéku môžete mať s dokladovaním príjmov či s nedokladovaním príjmov. Výhodnejšie a o veľa lacnejší je pre vás prvý variant. Variant bez dokladovania príjmu je logicky drahší a má aj zopár obmedzení.

Každá banka chce vedieť to, či sú vaše príjmy na dostatočnej úrovni, musia sa uistiť o tom, že môžete splácať hypotéku bez veľkých problémov. Možno prekvapujúce pre vás bude to, že nerozhodujú samotná výška vašich príjmov, ale to, aký je u vás rozdiel medzi vašimi výdavkami a vašimi príjmami.

ako získať hypotékuPredtým, než pôjdete do banky pre hypotéku, je dobré si všetko prepočítať. Všetky dlhy a úvery, ktoré máte od čiastky odpočítať a potom zistiť, či ste schopní aj s touto čiastkou platiť hypotéku a zariadiť si základné potreby.

Ste si vedomí situácie, kedy ste sa oneskorili so splátkou nejakého úveru, dlhu, pôžičky a podobne?

Banka si logicky musí zabezpečiť to, že jej budete každý mesiac platiť splátku presne v termíne, že sa nebudete často oneskorovať s platbou či ju vôbec nezaplatíte jeden alebo aj viac mesiacov. Pre banku je veľmi dôležitá vaša platobná morálka, ktorú ste mali v minulosti. Ak sa vám stalo, že ste v minulosti mali so splátkami problémy, nesplácali ste svoje dlhy a svoje pohľadávky, už ste v rizikovej skupine.

Je tu tak pre banku reálna šanca, že sa situácia môže opakovať a môžete tak tiež ich splátky nesplácať včas. Platobná história sa dá zistiť, takže to nie je len o tom, že sa vás na to v banke spýtajú, oni si to aj overia, takže sa neoplatí klamať.

Existuje bankový register, to je miesto, kde si banky navzájom zdieľajú informácie o klientoch. Ďalej banky môžu overovať v nebankovom registri a v registre SOLUS. Do nebankového registra zadávajú informácie o klientoch nebankové sektory, kde sa financie dajú tiež požičať a aj im potom mesačne splácate určitú čiastku. Register SOLUS je tak register dlhodobých neplatičov. V prvom spomínanom registri kontrolujú svojich zákazníkov všetky banky, vo zvyšných dvoch už len niektoré.