Americká hypotéka

od autora: | 22. septembra 2015
5/5 - (11 votes)

americka hypotékaAk si budete chcieť požičať peniaze, je nutné premyslieť všetky aspekty a podľa nich sa rozhodnúť, aký produkt zvolíte. Jednou z možností je americká hypotéka. Kedy po nej siahnuť a čo to vlastne vôbec je ?

Čo je to americká hypotéka?


americká hypotéka a spotrebiteľský úverAmerická hypotéka predstavuje hypotekárny úver, ktorý je rovnako ako klasická hypotéka zabezpečený nehnuteľnosťou. Líši sa v tom, že nie je účelovo viazaná na bývanie. Jedná sa o neúčelový úver, ktorý je možné použiť na čokoľvek. To má spoločné so spotrebiteľským úverom. Na rozdiel od neho však má spravidla nižší úrok. O jeho výške však rozhoduje konkrétny poskytovateľ.

Označenie „americká“ si nesie podľa miesta pôvodu. Americká hypotéka vznikla v USA a teraz je rozšírená aj u nás. V Amerike sa označuje ako „home equity loan“.

Hypotekárny úver a americká hypotéka

Ľudia peniaze z tohto finančného produktu využívajú najčastejšie na kúpu rôznych vecí, napríklad automobilu, ale aj na vyrovnanie svojich finančných záväzkov.

Vzhľadom k tomu, že si prostredníctvom americkej hypotéky môžete požičať relatívne veľa peňazí, sa na tieto účely hodí, zvlášť keď si vyberiete poskytovateľa, ktorý nepreveruje príliš prísne žiadateľa o úver. To je typické pre nebankové americké hypotéky. Aj tak by si však mal človek dobre premyslieť, či mu peniaze skutočne pomôžu.

Bez dôkladného zváženia by ho mohol úver dostať ešte do väčšej finančných ťažkostí.

Výška hypotekárneho úveru sa odvíja od odhadnej ceny nehnuteľnosti. Vyjadruje sa percentom. Na rozdiel od klasickej hypotéky ide o menšiu percentuálnu čiastku. Väčšinou sa pohybuje okolo 70%. Nebankové hypotéky ponúkajú aj menšiu sumu.
Doba splatnosti americkej hypotéky je takisto rôzna, najčastejšie sa pohybuje od 5 do 20 rokov. Minimálna suma, ktorú vám poskytne, je spravidla okolo 30 000 až 60 000 €. Opäť záleží na poskytovateľovi.

Podmienky americkej hypotéky

podmienky hypotékyPodmienky poskytnutia americkej hypotéky sa líšia podľa toho, či ide o banku alebo nebankového poskytovateľa. Medzi všeobecné podmienky patrí plnoletosť.

Žiadateľ by nemal tiež ku dňu konca splatnosti úveru prekročiť vek 70 rokov.
Ďalšou podmienkou je zabezpečenie hypotekárneho úveru nehnuteľnosťou, ktorá sa musí nachádzať na území Slovenskej republiky. Nutný je aj príjem zo zamestnania alebo podnikateľskej činnosti. Vami vybraný poskytovateľ môže mať ešte ďalšie individuálne podmienky.

Výhody a nevýhody americkej hypotéky

Ľudia volia americkú hypotéku, pretože si môžu vďaka nej požičať aj väčšiu sumu peňazí na rôzne využitie. Výhodou je tiež nižšia úroková sadzba a možnosť rozloženia splátok na dlhšiu dobu. Vďaka tomu je možné si nastaviť splátky tak, aby pre vás boli únosné.

Väčšina poskytovateľov vám umožní aj predčasné splatenie hypotekárneho úveru, aby ste neplatili veľké penále, ako je tomu u bežnej hypotéky.

Nehnuteľnosť zaťaženú americkou hypotékou je možné aj predať.

Americká hypotéka má však aj svoje nevýhody. Pre niekoho to môže byť nutnosť ručiť nehnuteľnosťou. Pri vašej platobnej neschopnosti o ňu prídete. Americká hypotéka má lepšiu úrokovú sadzbu ako spotrebiteľský úver, ale vyššiu ako klasická hypotéka. Na účely bývania je teda lepšie použiť bežnú hypotéku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.