Čo je cestovné poistenie ?

od autora: | 15. septembra 2015
5/5 - (10 votes)

cestovné poistenieChystáte sa do zahraničia na dovolenku či na služobnú cestu, nezabudnite si vybaviť cestovné poistenie. Čo v skutočnosti ale cestovné poistenie je a aké výhody z neho máte ? Cestovné poistenie nie je drahé a v prípade poistného plnenia vám zachráni výdavky, ktoré sa často pohybujú aj v rádoch tisícov eur. Čo je cestovné poistenie ?

Cestovné poistenie si určite nezabudnite vybaviť. V opačnom prípade by ste si akékoľvek výdavky spojené s chorobou alebo úrazom platili zo svojho, čo by sa vám mohlo váš  pobyt v zahraničí nepríjemne predražiť.

Cestovné poistenie je určené na úhradu liečebných nákladov spojených s ochoreniami či úrazy, ktoré vás môžu na vašich cestách stretnúť. Poistenie hradí náklady na ošetrenie, hospitalizáciu, liečenie atď. V prípade úmrtia sa z cestovného poistenia tiež platí prevoz telesných pozostatkov.

Rozsah rizík, proti ktorým sa možno v rámci cestovného poistenia poistiť, sa u jednotlivých poisťovní líši. Rôzne sú aj výnimky z poistenia liečebných nákladov. Rovnako ako u mnohých poistných produktov je aj tu dôležité nastaviť si optimálny limity krytia.

Cestovné poistenie nie je drahé a v prípade poistného plnenia vám zachráni výdavky, ktoré sa často pohybujú aj v rádoch tisícov eur. Produkt sa uzatvára na rôzne dlhú dobu, od jedného dňa do jedného roka.

Cestovné poistenie ponúkajú mnohé poisťovne. U väčšiny z nich je možné uzatvoriť poistenie online, čo sa často pred cestou do zahraničia hodí. Nebudete sa musieť zdržiavať chodením na pobočku.
V rámci cestovného poistenia si volíte poistný limit, tj. sumu, do ktorej vám poisťovňa škodu preplatí. Nad túto sumu si náklady na liečebné výdavky budete musieť platiť sami. Preto poistné limity dobre zvážte podľa toho, aký typ cesty vás čaká a čo všetko sa vám počas nej môže stať.

Typy cestovného poistenia


Cestovné poistenie delíme podľa typu cesty – rozlišujeme:

turistické cestovné poistenieTuristické cesty: Toto poistenie si kupujeme na dovolenku. Možno si ho objednať až na deväťdesiat dní. Pri turistických cestách hrozí najmenej rizík, a preto je aj toto cestovné poistenie najlacnejšie.

Pracovné cesty: Je určené na rozmanité práce v zahraničí, či už obchodné služobné cesty či manuálne činnosti atď.

Cesty spojené s aktívnym športom: Spája sa s najväčšími rizikami, a preto je aj toto poistenie najdrahšie. Ak však budete prevádzkovať aktívny šport, poistite sa.

Keby ste si namiesto neho dojednali poistenie turistickej cesty a potom vymáhali z poisťovne výhody súvisiace so zranením počas aktívneho športu, dopúšťali by ste sa podvodu. Poisťovňa má páky umožňujúce zistiť príčinu vášho zranenia.

Pripoistenie k cestovnému poisteniu

úrazové poistenieK cestovnému poistenie si môžete dojednať rôzne pripoistenia. Z tých najčastejšie volených to sú:

Úrazové pripoistenie: Klasické cestovné poistenie rieši liečebné náklady spojené s úrazom. Ak však chcete byť chránení proti trvalým následkom, je nutné mať na viac ešte toto poistenie.

Pripoistenie batožiny: Ak sa vaša batožina poškodí alebo stratí, bude vám ich strata finančne nahradená.

Poistenie zodpovednosti za škodu: Zahraničné cesty sa môžu spájať s rôznymi zodpovednostnými rizikami. Preto zvážte, či by ste nevyužili toto poistenie.

poistenie pri lyžovaníPoistenie rizikových športov: Rekreačné športy spadajú pod turistické poistenie a nepotrebujete mať kvôli ich prevádzkovanie špeciálne poistenie. Ak však budete v zahraničí prevádzkovať rizikové športy, určite sa proti nim poistite. Pri uzatváraní cestovného poistenia si zistite, čo sa považuje za rizikové športy. Veľakrát môže ísť o také športy, ktoré sa bežne za rizikové nepokladajú.

Poistenie právnej ochrany: Vďaka tomuto poistenie budete mať k dispozícii právnu asistenciu, ktorá vám pomôže, ak nastanú rôzne krízové ​​situácie.

Ďalšie pripoistenia: Pri cestovných poisteniach sa stretnete s rôznou ponukou ďalších pripoistení. Patrí do nich pripoistenia na zničenie osobných vecí, zrušenie pobytu, poistenie storno poplatku, poistenie platobných kariet, zrušenie pobytu, poistenie únosu dopravného prostriedku atď.

Skupinové cestovné poistenie

Cestovné poistenie nemusí byť len individuálnym produktom. Je možné si dojednať skupinové cestovné poistenie. V zmluve sú ľudia, ktorých sa cestovné poistenie týka, uvedení.

Skupinového cestovného poistenia využívajú zamestnávatelia, keď zriaďujú poistenie svojim zamestnancom, ktorí jazdia pracovne do zahraničia. Okrem toho skupinové cestovné poistenie využívajú školy a ďalšie organizácie.

Hlavnou výhodou tohto produktu je zjednodušená administratíva, ale tiež prináša úsporu peňazí.

Výluky z cestovného poistenia

Pred podpisom poistnej zmluvy o cestovnom poistení si dobre preštudujte výluky z cestovného poistenia. Predídete tak rozčarovaniu, ktoré vás môže čakať, keď si myslíte, že máte právo na poistné plnenie, a potom zistíte, že je v práve poisťovňa, ktorá vám nemusí dať nič.

Konkrétne výluky si určujú poisťovne sami. Mnohé sú však pre všetky produkty spoločné.
Poistné plnenie nenastáva, ak sa vám stane úraz alebo ochoriete po požití alkoholu či návykových látok. Ak úraz či choroba je následkom výtržníctva či nebezpečných športov, na ktoré nemáte dohodnuté poistenie.

Nepreplácajú sa tiež výdavky spojené s tehotenstvom, náročnými vyšetreniami špecialistov a problémy budete tiež mať, ak požadujete preplatenie výdavkov vyplývajúcich zo zdravotných problémov chronického stavu.

Prečo nestačí Európsky cestovný preukaz?

europska kartičkaNiektorí ľudia cestujúci iba po Európe považujú za zbytočné si dojednávať cestovné poistenie, keď majú Európsky zdravotný preukaz, ktorý platí v celej Európskej únií.

Je pravdou, že na jeho základe vám bude v krajinách Európskej únie vyšetrenie vykonané. Počítajte však, že bude za rovnakých podmienok, aké majú obyvatelia tejto krajiny. Vadiť by vám mohlo, že početné krajiny majú pomerne veľkú finančnú spoluúčasť.

Ďalšou nevýhodou Európskeho cestovného preukazu je, že k nemu nemôžete mať žiadne pripoistenie a nemožno ho uplatniť na pracovných cestách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.