Čo je to havarijné poistenie ?

od autora: | 18. septembra 2015

havarijné poistenieHavarijné poistenie je poistný produkt, ktorý poistencovi slúži na krytie škôd vzniknutých na vlastnom automobile v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu.

Havarijné poistenie sa uzatvára nielen na krytie škôd spôsobených autohaváriou, ale aj odcudzením vozidla, vandalizmom či živelnými udalosťami. Môžete si vybrať, proti ktorým rizikám sa chcete poistiť alebo zvoliť možnosť all risk, ktorá vás bude chrániť proti všetkým rizikám. Počítajte však s tým, že sa to odrazí v cene havarijného poistenia.

Konkrétne cena havarijného poistenia je ovplyvňovaná rôznymi faktormi. Medzi ne patrí typ a značka vozidla, obstarávacia cena vozidla, vek auta, zvolené riziko poistenia, zvolená spoluúčasť, ale tiež spôsob platby a nehodovosť vodiča (čím dlhšia doba bez nehody, tým lacnejší produkt).

poistenie-autaHavarijné poistenie majú vo svojej produktovej ponuke početné poisťovne. Mnohé z nich ponúkajú výhodnú kombináciu havarijného poistenia a povinného ručenia.

Preto ak zvažujete havarijné poistenie, spýtajte sa na ponuku poisťovne, v ktorej máte alebo chcete mať povinné ručenie.

Možnosti pripoistenia u havarijného poistenia

K havarijnému poisteniu si môžete ešte dojednať rôzne pripoistenia. Tými najčastejšími sú pripoistenia čelného skla, pripoistenie všetkých skiel, pripoistenie batožiny, úrazové poistenie osôb v osobnom automobile pripoistenia náhradného vozidla a asistenčné služby v rôznom rozsahu.

V rámci asistenčných služieb môžete mať napr. odtiahnutie vozidla, vyprostenie vozidlá, úschovu nepojazdného auta, náhradnú dopravu domov, opravu vozidla na mieste atď.

Komu sa oplatí havarijné poistenie?

Uzavretie havarijného poistenia je na rozdiel od povinného poistenia dobrovoľné. Nie každému sa totiž oplatí.

kradez autaKompletné havarijné poistenie je vhodné predovšetkým pre majiteľov nových či drahých áut. Určite by ste tiež mali mať havarijné poistenie, ak používate auto k svojej pracovnej činnosti a viete, že by ste sa bez neho nezaobišli, a nemali ani v prípade nehody na zabezpečenie opravy či obstaranie nového vozidla peniaze.

Ak je auto už staršie, je dobre si rozmyslieť, či sa vám havarijné poistenie oplatí. Niektoré poisťovne vám staršie auto ani nepoistia.

Zhrnutie výhod a nevýhod havarijného poistenia

odtiahnutie autaHavarijné poistenie vám prinesie finančnú pomoc pri poistnej udalosti. Ak nebude žiadna poistná udalosť, väčšina poisťovní vám za to dá bonus v podobe rôznych veľkých zľav. Napriek tomu si dobre zvážte, či sa práve vám havarijné poistenie oplatí. Majte na pamäti, že pri nehode je väčšinou spoluúčasť (poisťovňa nezaplatí všetko).

Spoluúčasť môže byť rôzne veľká. Všeobecne platí, že čím menšia spoluúčasť poistenca bude, tým viac peňazí z havarijného poistenia dostanete.

Pri dojednávaní havarijného poistenia si dajte pozor na výluky z poistenia. Ide o riziká, ktoré sú vyňaté z poistného krytia. Znamená to, že keď dôjde ku škode uvedeným spôsobom, nemáte nárok na poistné plnenie. Dobre sa oboznámte s výlukami, než zmluvu podpíše. Mnohí ľudia si myslia, že sú dobre poistení, ale v prípade škody zistia, že ich produkt nebol optimálne nastavený.
Výluky si poisťovňa určuje sama. Spravidla vám poistné plnenie nevyplatia, ak ste užili pred jazdou alkohol alebo omamné látky, ak máte nevyhovujúci stav bŕzd, prepadnutú technickú kontrolu atď…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.