Čo je to leasing a ako ho získať ?

od autora: | 4. septembra 2015

leasingLeasing je pojem, ktorý väčšinou spájame s kúpou automobilu. Tiež uvažujete o aute na leasing? Aké sú jeho výhody, nevýhody a ide o lepšie riešenie ako si kúpiť auto na úver?

Čo je to leasing ?


Leasing je finančným produktom umožňujúcim financovanie hnuteľných veci. Názov produktu je z anglického slova “lease”, čo znamená prenájom. Na princípe prenájmu leasing funguje.

Znamená to, že financovaný predmet je majetkom leasingovej spoločnosti až do okamihu, než ho splatíte. Až potom prejde do vášho vlastníctva. Ak nakoniec prejde vec do vlastníctva osoby, ktorá leasing platí, ide o finančný leasing, ktorý je medzi fyzickými osobami bežnejšie. Najčastejšie sa týka nákupu auta.

Okrem finančného leasingu rozlišujeme ešte operatívny leasing. Líšia sa v tom, že aj po ukončení zmluvy zostáva vec vo vlastníctve leasingovej spoločnosti.

Výhodou pre platcu leasingu sú menšie splátky a tým aj menšia konečná cena, pretože sa do splátok premieta len rozdiel medzi obstarávacou a zostatkovou hodnotou danej veci.

Operatívny leasing využívajú predovšetkým spoločnosti majúce viac automobilov. Klesajú im tak náklady na ne a výhodou je aj to, že leasingové spoločnosti ponúkajú často flotilové zľavy. Pre súkromné ​​osoby kupujúce si jeden automobil, ktoré ho chcú mať nastálo, je výhodnejší finančný leasing.
S leasingom sa spája termín “akontácia“, čo je prvá navýšená splátku uvádzaná v percentách z ceny obstarávaného majetku. Je daná cenou vozidla, možnosťami ďalšieho využitia zo strany nájomcu atď. Leasingové spoločnosti väčšinou požadujú aspoň 10% z ceny vozidla.

Leasing versus úver

Ak si budete kupovať auto a nebudete mať naň vlastné financie, môžete sa rozhodnúť, či si vyberiete leasing  či splátkový predaj. Základným rozdielom medzi týmito dvomi finančnými produktmi je v tom, že keď si vezmete na auto úver, bude hneď vaším majetkom.

výhody leasinguUvažujete, či táto možnosť bude pre vás lepšia? Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody.
Všeobecne platí, že ak kupujete nové auto, tak je lepšie zvoliť leasing a pri kúpe ojazdeného vozidla spotrebiteľský úver.

Ak zvolíte pre financovanie automobilu leasing, počítajte s tým, že sa vaše náklady zvýšia ešte o havarijné poistenie, ktoré v prípade leasingu musíte mať. Ak však s havarijným poistením počítate tak ako tak, nevýhodou to pre vás nebude.

Nevýhodou leasingu okrem toho, že sa auto nestane hneď od začiatku vaším majetkom, je, že leasing sa spája s väčšími nákladmi ako úver. Hrozí vám tiež odobratie automobilu, ak nebudete leasing splácať. Avšak keď nebudete splácať úver, má to tiež svoje veľké riziká. Môžete sa dostať do dlhovej pasce.

leasingové spoločnostiZ vyššie uvedeného vyplýva, že nejde jednoznačne povedať, ktoré riešenie je výhodnejšie. Skôr si prejdite výhody a nevýhody jednotlivých možností financovania a sami sa rozhodnite, čo je pre vás lepšie.

Či už sa rozhodnete pre akékoľvek financovanie, vždy si pozorne pred popisom prečítajte zmluvu, aby vás nič neprekvapilo, napr. nadmerne vysoké sankcie či odobratie vozidla pri malom meškaní platby atď.

Na Slovensku pôsobia rôzne leasingovej spoločnosti.

Leasingové spoločnosti sa združujú do organizácie Asociácia leasingových spoločností Slovenskej republiky (ALSSR) ktorá bola založená 20. októbra 1992 ako záujmové združenie právnických osôb. Na základe dobrovoľnosti združuje spoločnosti zaoberajúce sa podnikaním v oblasti dlhodobého prenájmu majetku i spoločnosti s činnosťami súvisiacimi s prenájmom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.