Čo robiť, keď zamestnávateľ neplatí ?

od autora: | 14. septembra 2015

čo robiť keď zamestnavateľ neplatíBohužiaľ to nie je nič zvláštne, keď zamestnávateľ neplatí mzdu, ktorú sa v pracovnej zmluve zaviazal platiť. Väčšina ľudí si nájde inú prácu,  pretože sa so zamestnávateľom nedokáže dohodnúť, alebo skôr on nemá záujem sa dohodnúť, nechajú to tak a viac sa o problém nezaujímajú. Avšak svoje peniaze môžu dostať späť, len musia vedieť ako na to. Čo robiť, keď zamestnávateľ neplatí ?

Prečo zamestnávatelia neplatia?


Ukážte na človeka, ktorý rád platí. Nikto nie je nadšený, keď musí z peňaženky vytiahnuť nejakú bankovku navyše. Ľudia hľadajú v zľavách, porovnávajú výrobky a snažia sa ušetriť.

Je to normálne, ľudské a bežné. A keď jednoducho nájdu spôsob, ako ušetriť veľké peniaze, tak aj robia. Niektorí idú ešte ďalej a šetrí tým spôsobom, že neplatia svoje záväzky. Čo nie je práve férové ​​a ani nejde ruka v ruke s dobrými mravmi. Avšak ľuďom so silnou žalúdočnou stenou to asi ani trochu nevadí.

zamestnavateľ neplatí mzduAk totiž zamestnávateľ svojim zamestnancom neplatí, nie je až tak jednoduché svoje peniaze získať. Väčšinou vám všade poradia súdiť sa, lenže to tiež môže trvať roky.

Vy ste si však svoju prácu už odviedli, peniaze ste mali dostať už dávno a nič. Pretože skôr problém s platením nebol, nemali ste pocit, že musíte okamžite odísť, pretože peniaze nedostanete.

Zamestnávateľ v tomto prípade väčšinou sľubuje, že peniaze pošle aj s nejakou čiastkou navyše, ale že teraz to nejde, pretože mal veľké výdavky s pripravovanou zákazkou, ktorá vynesie firme nemalé peniaze a potom že každému zamestnancovi všetko vykompenzuje. Práca vás baví, a v zmluve máte určenú mzdu vyššiu, než za podobnú prácu niekde inde. Tak prečo odchádzať.

Hovoríte si, že ešte vydržíte. Zatiaľ môžete siahnuť do úspor a je lepšie mať, ako sa hovorí “peniaze na ceste” ako sedieť doma a nemať nič. Lenže ďalší mesiac sa sľúbených peňazí nedočkáte a ani tých nových. Namiesto toho zas je “kopa” sľubov. Keď k tomu ešte navyše už zaznamenáte dosah dna svojich úspor, začnete byť značne nervózny a neviete čo ďalej robiť.

Je až absurdné, že máte podpísané, koľko presne peňazí máte dostať a tiež dôkazy, že ste mzdu nedostali a cez to všetko musíte podniknúť isté kroky, aby ste vaše peniaze získali. Bohužiaľ, ale tak to je a ťažko to bude inak. Ale už z princípu sa svojich peňazí nevzdávajte a snažte sa ich získať všetkými možnými cestami. Vďaka tomu zamestnávateľovi pridáte na vráskach, a ak sa takto budú brániť všetci, nabudúce si už rozmyslí, či bude chcieť niekomu nezaplatiť načas prípadne nezaplatiť vôbec.

Čo urobiť najskôr ?

Keď zamestnávateľ dlhuje, všetky inštitúcie a úrady vám povedia, nech čo najskôr dáte výpoveď. V tomto prípade, za akýchkoľvek okolností, môžete dať okamžitú výpoveď z dôvodu nevyplatenia mzdy a žiadať aj odstupné. Ideálne je, keď vám zamestnávateľ podpíše, že súhlasí s dlhom, ktorý voči vám má, lenže to je tak mizivá šanca, že skôr vyhráte jackpot v lotérii.

Môže sa tiež stať, že vašu výpoveď zamestnávateľ odmietne prevziať a podpísať. Je jasné prečo – tým sa mu navyšujú náklady v podobe odstupného. Radšej vám “zavarí” a nechá vás tak dlho vyčkávať, až odídete úplne s prázdnymi rukami. Lenže aj v tomto prípade máte možnosť sa brániť, resp. situáciu vyriešiť. Výpoveď mu zašlite poštou spolu s “doručenkou” ako náhle sa vám doručenka vráti, vec je brána ako prevzatá a teda výpoveď z právneho hľadiska platí.

Občianska poradňa

V niektorých prípadoch ste už úplne zúfalí a neviete kadiaľ kam. Slová v článku sa vám čítať nechcú, alebo všetkému presne nerozumiete, alebo je váš problém natoľko špeciálny, že si vyžaduje konkrétne riešenia. V tom prípade sa obráťte na Občiansku poradňu, sídliaca vo všetkých väčších mestách SR, kde vám zadarmo a anonymne poradia, ako situáciu vyriešiť.

Prinesú vám aj potrebné formuláre a odporučia najvhodnejšie riešenie čo treba urobiť a podniknúť v danej situácií proti zamestnávateľovi. Pracujú tam dobrovoľníci a tí majú záujem ľuďom skutočne a čo najlepšie poradiť. Sú milí a radi si vás vypočujú. Čo je vôbec skvelé, že sa tam nemusíte predstavovať a ani vyplňovať svoje údaje, aby sa vám vôbec niekto začal venovať.

Čo robiť teraz

Určite stojí za to vášmu zamestnávateľovi (už bývalému) trochu zavariť a uviesť ho na inšpektoráte práce. Síce vám to nepomôže dlžne peniaze získať späť, ale aspoň bude mať ďalší problém, ktorý bude musieť riešiť a je tiež možné, že kontrola zistí isté medzery, ktoré sa v jeho dokumentoch nachádzajú, alebo nenachádzajú a bude mať ďalšie problémy.

Písomná žiadosť o vyplatenie dlžnej sumy
Nutné je tiež zamestnávateľa, teda dlžníka písomne ​​požiadať o vyplatenie dlžnej sumy. Áno, je to síce absurdné, že o svoje peniaze musíte takto žiadať, ale bohužiaľ, ak by vec vyvrcholila súdnym sporom, bol by vám sudca naklonený, pretože ste postupoval podľa všetkých možných ciest, až kým ste nezvolil súdnu cestu.

V žiadosti nesmú chýbať údaje, ako vaše iniciály, rovnako tak zamestnávateľa. Ďalej to, čo žiadate, že presnú sumu, termín, do kedy vám má čiastku vyplatiť (relevantné s tým keď mu písomná žiadosť príde, zvyčajne sa uvádza do štrnástich dní), aj údaje za čo je dlžná suma. V tomto prípade uvádzate, že od toho a toho dňa ste u neho zamestnaný na pozícii tej a tej a za to vám bola vymeraná mesačná mzda v takej výške.

Dôležité sú dátumy a aj podpisy
Ideálne je, keď žiadosť pošlete opakovane s uvedením, že ste už o vyplatenie dlžnej sumy žiadali vtedy a vtedy, ale že do dnešného dňa nebola vyplatená a preto znovu žiadate o vyplatenie do daného termínu. Uveďte tiež, či vás dlžník kontaktoval, alebo či ste kontaktovali vy jeho. Napríklad telefonicky, pomocou elektronickej počty apod.

Insolvencia
inslovenciaDôležitý fakt pri podobných sporoch, je ten, či je dlžník v konkurznom konaní alebo nie. Ak už je, je ideálne čo najskôr zájsť na Úrad práce a žiadať o vyplatenie mzdových nárokov.

Dôležité je vedieť, že v tomto prípade vám vyplatia čiastku iba tri mesiace spätne a aj mesiac dopredu (v prípadoch, keď ste napríklad u zamestnávateľa ešte zamestnaný apod.) bohužiaľ tu môžete žiadať iba o priemerný plat. Zvyšok požadujte v prihláške pohľadávky, ktorú podáte na Krajský súd, ktorý rieši aj spor ohľadom insolvencie. Všetko si kopírujte a zakladajte. Zvyčajne budete pre prípadné súdne konanie potrebovať všetky dokumenty. Nič nepodceňujte, ak je niekto notorický dlžník, vie sa v týchto veciach pohybovať a pozná rôzne spôsoby ako oddiaľovať finálne splatenie dlhu.

Druhá vec je, ak v insolvencii ešte nie je. Vy na neho insolvenčný návrh podať môžete, ale nie sami. V tomto prípade musia byť minimálne dvaja veritelia, ktorým dlžník dlhuje peniaze a čím ich je viac, tým máte väčšiu šancu že svoje peniaze získate. Opäť k tomuto budú potrebné všetky dokumenty, čo máte a dokument “Návrh zamestnanca na začatie insolvenčného konania na zamestnávateľa (insolvenčný návrh)”.

Existujú vzorové dokumenty, ktoré zoženiete ako na internete, tak na príslušných úradoch. Ak dlhuje vám, bude s najväčšou pravdepodobnosťou dlhovať aj iným zamestnancom, preto sa s nimi dohodnite a tento návrh podajte.

V okamihu, kedy sa dlžník objaví v insolvenčnom registri (obvykle sa tak deje do týždňa), môžete ihneď Úrad práce žiadať o vyplatenej mzdových nárokov.

Vymáhači dlhov

Samozrejme že toto konanie môže trvať dlho a skôr ako sa peňazí dočkáte, pomaly na ne aj zabudnete. Môžete sa rozhodnúť svoje peniaze žiadať aj inou cestou a to formou vymáhania pohľadávok.

 Nevýhodou je, že si vymahačské firmy berú tridsať až päťdesiat percent z vymoženej sumy. Buď budú po vás chcieť nejaký poplatok, alebo si ho priamo zoberú až z vymoženej sumy. Radšej vyberajte firmu, ktorá má nejakú reklamu a treba aj referencie. Aj keď si bude účtovať viac, väčšinou postupuje tak, že si nechá zaplatiť až po tom, čo peniaze vymôže. Ak sa im to nepodarí, nebudete platiť nič. Nemusíte sa tiež o nič starať, všetko vyriešia za vás a vám len pribudnú peniaze. V čase, keď vymáhanie dlhu rieši firma a dlžník sa dostane do insolvencie, už vymáhanie končí. Bohužiaľ.

Súdny spor

súdny sporAk vám predchádzajúce rady prídu príliš zdĺhavé a obyčajné prípadne zložité, potom dlžnú čiastku vymôžete priamym súdnym sporom. V tomto prípade si vždy najmite dobrého právnika, ktorý má skúsenosti a presne vie, ako v danom prípade postupovať. Aj v tomto prípade je bohužiaľ smutné, že aj keď spor vyhráte a je súdom vymeraná suma, ktorú má dlžník zaplatiť, spolu so súdnymi výdavkami, nie je jasné, že naozaj tiež zaplatí. Nepomáhajú ani exekúcie pretože dlžník môže zmiznúť za hranice, ukrývať sa všade možne a vyhýbať sa plneniu trestu, ako čert krížu.

Avšak vždy sa pri takomto spore bráňte a majte na pamäti, že čím viac bude brániacich sa ľudí, tým menej bude podobných “podnikateľov.

RelatedPost