Čo vplýva na cenu životného poistenia

od autora: | 21. septembra 2015
5/5 - (9 votes)

čo vplýva na cenu životného poisteniaVeľké množstvo inzerátov alebo aj telefonátov od poskytovateľov životného poistenia by mohlo zvádzať k dojmu, že dohodnutie životného poistenia je veľmi jednoduchou a výhodnou operáciou a životné poistenie si môžete vybaviť aj za veľmi výbornú cenu. Je ale potrebné si uvedomiť, že najlacnejšiu životnú poistku získate iba vtedy…

ak ste mladí, zdraví a mali by ste pracovať skôr hlavou než rukami. Presne v takomto prípade vám životnú poistku ponúkne každá poisťovňa a aj s veľmi výhodnými podmienkami. Čo ale robiť ak už najmladší nie ste a zdravie Vám tiež neslúži tak ako by malo ?

Pri schôdzke s poisťovacím poradcom najprv podpíšete predbežný formulár, ktorý je návrhom zmluvy.

Okrem poistných nebezpečenstiev, na ktoré sa bude zmluva vzťahovať, budete musieť prezradiť aj niečo o sebe, napríklad aké máte stravovacie návyky a rôzne ako prebieha vaša celková životospráva.

Poradcu bude zaujímať vaše pracovné zaradenie, zdravotný stav a či športujete.

Ak ste športovec a ste aj zaregistrovaný v nejakom športovom oddiele, tak sa môže stať, že vám poisťovňa pridelí vyššiu cenu poistného a vôbec sa nikto nebude zaoberať faktom, že vám vlastne šport veľa nehovorí a registráciu máte iba z fanúšikovského nadšenia k miestnemu športovému oddielu.

Výška životnej poistky


Niekto si zaobstaráva poistku kvôli sporeniu alebo kvôli rôznym daňovým výhodám, tak požaduje čo najnižšiu celkovú poistnú sumu. Jednotlivé inštitúcie majú spodné medze poistnej sumy rôzne vysoké, niekde je to 300  eur, inde 5 000 eur.

U poistky na veľmi nízku sumu bude postačujúce, keď zaškrtnete kolónku s čestným vyhlásením, že netrpíte žiadnym chronickým alebo nijakým iným závažným ochorením.

Keď si budete kupovať vyššiu poistnú sumu, tak počítajte s niekoľkými otázkami týkajúcimi sa vášho zdravotného stavu.

úverové poisteniePri istení do 200 00 € vám môže byť ponúknutý aj celkom rozsiahly podrobný formulár a keď na všetko odpoviete záporne (nemám nejakú chorobu, neliečime sa, nie som tučný, nemám nadváhu, nestravujem sa nezdravo, nepijem, nefajčím …), tak bez problémov uzatvoríte životnú poistku.

Jedna kladná odpoveď alebo vysoká poistná suma je dôvodom k dôkladnejšiemu preskúmaniu vášho zdravotného stavu. Čaká vás podrobný zdravotný dotazník, budete nútení uviesť všetky kontakty na vašich lekárov a dáte poisťovni súhlas, aby si mohla od nich vyžiadať správy o vašom momentálnom zdravotnom stave.

Pri  veľmi vysokej poistnej sume sa nevyhnete návšteve posudkového lekára určeného poisťovňou a až po dôkladnom vyšetrení sa stanoví výsledná cena za poistku. Keď poisťovňa nájde nejaký problém vo vašich zdravotných záznamoch, tak vám buď zvýši cenu alebo vyjme niektorú dôležitú položku z krytia poistným.

 Výška životného poistenia a fajčenie

Komplikácie nastanú, ak ste fajčiar/fajčiarka. Otázka fajčenia je vždy súčasťou dotazníka, navyše musíte udať, koľko priemerne vyfajčíte cigariet za deň.

Fajčiarom ako výrazne najrizikovejším klientom poisťovne vždy poistku zdražujú.

Niektoré slovenské poisťovne sa správajú k užívateľom elektronických cigariet rovnako ako ku klasickým fajčiarom, iné ich považujú za bývalých fajčiarov. Oboje ale vedie k celkovej vyššej cene za životnú poistku.

fajčenie a životné poistenieRozhodne sa neoplatí klamať pri vypĺňaní formuláru pretože bolo by chybou zamlčať svoje fajčenie. Keby došlo k plneniu poistnej udalosti a prišlo sa na to, že fajčíte, čo ste v dotazníku neuviedli, tak vám v lepšom prípade znížia vyplatené poistné, v tom horšom nedostanete absolútne nič.

Cenu poistky výrazne ovplyvňuje aj povolanie. Vojak v činnej službe a učiteľka v materskej škôlke určite nespadnú do rovnakej cenovej kategórie. Jednotlivé poisťovne zaraďujú profesie do viacerých rizikových skupín. Počítajte s tým, že každá z poisťovní posudzuje rizikovosť povolania podľa svojich vlastných pravidiel. Niekde môže byť pracovník s drevom v lese vysoko nebezpečná profesia, inde zase nie.

životné poistenieV každom prípade vybaviť si životné poistenie je výborným rozhodnutím do budúcnosti pre každého jedného človeka a najmä pre jeho blízku rodinu.

Je možné zrušiť poistnú zmluvu, keď si všetko rozmyslíte? Už sa veľa krát stalo, že ste klient podľahol presvedčovacím argumentom poisťovacieho poradcu, ktorému proste nešlo povedať „nie“ a k podpisu klienta doslova prinútil. Aj keď je dokument právoplatný a aj s podpisom a vy ste zaplatili prvé poplatky poistného, tak máte do ôsmich týždňov možnosť zmluvu vypovedať a to aj bez udania dôvodu.

Výška životného poistenia a na čo netreba zabudnúť

Z dôvodov a požiadaviek, pre ktoré chceme životné poistenie vybaviť, vyplývajú aj zásady, podľa ktorých je dobré si životné poistenie vybrať. V prípade, že životné poistenie neuzatvárate výlučne krátkodobo na zabezpečenie leasingu či menšieho úveru, je vhodné riadiť sa nasledujúcimi zásadami:

  • Poistenie uzavriete v mladom veku. Všeobecne platí, že čím skôr poistenie uzavriete, tým menšie poistné budete platiť. V prípade, že budete poistenie potrebovať na vrchole vašej aktívnej dráhy, môže potom výška poistného predstavovať aj niekoľko desiatok percent splátky úveru.
  • Poistenie si uzavriete do veku minimálne 60 rokov. Ak si životné poistenie uzavriete do nižšieho veku (napr. 40 rokov), riskujete tým odopretie nové životné poistky z dôvodu významného zhoršenia vášho zdravotného stavu, v momente, keby ste sa rozhodli uzavrieť novú životnú poistku.
  • Nevyužívajte krátkodobých „účelových poistení“. Krátkodobé účelové poistenie na malú poistnú sumu veľmi dobre poslúži svojmu konkrétnemu účelu – napr. k zabezpečeniu lízingu, menšieho úveru, ale neposkytne vám celoživotné zabezpečenie, ktoré požadujete.
  • Poistite sa na dostatočne vysokú čiastku. Pri dojednávaní životného poistenia je dôležité zvážiť výšku sumy, na ktorú by ste mali byť poistení. Poistná suma by mala byť dostatočne vysoká (vo výške niekoľkonásobku ročného príjmu poisteného), aby v prípade potreby zabezpečila rodinu či zabezpečila plynulé a bezstarostné splácanie hypotéky alebo úveru.
  • S poistením si dohodnite poistenie invalidity. Poistenie invalidity vyžadujú banky pri poskytovaní akýchkoľvek vyšších úverov. V prípade plnej invalidity navyše nastáva situácia, kedy poistený nielen, že nie je schopný rodine priniesť svoj pravidelný príjem, ale naopak bude potrebovať určité prostriedky na zabezpečenie seba samého.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.