Čo vplýva na cenu životného poistenia

od autora: | 18. septembra 2015
5/5 - (6 votes)

cenu životného poisteniaVeľké množstvo reklám, pútačov, inzerátov alebo priamo telefonátov by mohlo zvádzať k dojmu, že dohodnutie životnej poistky je veľmi jednoduchou operáciou a navyše si ešte aj dohodnete výbornú cenu. Toto ale nie je tak celkom pravda. Aká je skutočná cena životného poistenia a čo ju ovplyvňuje?

Je potrebné si uvedomiť, že najlacnejšiu životnú poistku obdržíte, ak ste mladí, zdraví a mali by ste pracovať skôr hlavou než rukami.

Pri schôdzke s poisťovacím poradcom najprv podpíšete formulár, ktorý je návrhom zmluvy. Okrem odkazu poistných nebezpečenstiev, na ktoré sa bude zmluva vzťahovať, budete musieť prezradiť aj niečo o seba.

Poradcu bude zaujímať vaše pracovné zaradenie, zdravotný stav a či športujete.

Ak ste registrovaný športovec, tak sa môže stať, že vám poisťovňa nasadí vyššiu cenu životného poistenia a vôbec sa nikto nebude zaoberať faktom, že vám vlastne šport veľa nehovorí a registráciu máte iba z fanúšikovského nadšenia k športovému oddielu.

Výška životného poistenia


Niekto si kupuje poistku kvôli sporenia alebo daňovým výhodám, tak požaduje čo najnižšiu poistnú sumu. Jednotlivé inštitúcie majú spodné medzné poistnej sumy rôzne vysoké, niekde je to 300  eur, inde 5 000 eur.

U poistky na nízku sumu bude postačujúce, keď zaškrtnete kolónku s čestným vyhlásením, že netrpíte žiadnym chronickým ochorením.

fínska sms pôžičkaKeď si budete kupovať vyššiu poistnú sumu, tak počítajte s niekoľkými otázkami týkajúcimi sa vášho zdravotného stavu. Pri istení do 200 00 € vám môže byť ponúknutý aj niekoľkých otázkový formulár a keď na všetko odpoviete záporne (nemám nejakú chorobu, neliečime sa, nie som tučný, obézny …), tak bez problémov uzatvoríte poistku.

Jedna kladná odpoveď alebo vysoká poistná suma je dôvodom k pozornejšiemu preskúmaniu zdravotného stavu. Čaká vás podrobný zdravotný dotazník, budete nútení uviesť kontakty na vašich lekárov a dáte poisťovni súhlas, aby si mohla od nich vyžiadať správy o vašom zdravotnom stave.

Pri  extrémne vysokej poistnej sume sa nevyhnete návšteve posudkového lekára určeného poisťovňou a až po dôkladnom vyšetrení sa stanovuje cena za poistku. Keď poisťovňa nájde nejaký problém vo vašich zdravotných záznamoch, tak vám buď zvýši cenu alebo vyjme niektorú položku z krytia.

Fajčenie a cena životného poistenia

fajčenie a životné poistenieKomplikácie nastanú, ak fajčíte. Otázka fajčenia je vždy súčasťou dotazníka, navyše musíte udať, koľko cigariet vyfajčíte.

Fajčiarom ako najrizikovejším klientom poisťovne vždy poistku zdražujú.

Niektoré poisťovne sa stavajú k užívateľom elektronických cigariet rovnako ako k fajčiarom, iné ich považujú za bývalých fajčiarov. Oboje ale vedie k vyššej cene za poistku.

Rozhodne neklamte pretože bolo by chybou zamlčať svoje fajčenie. Keby došlo k plneniu poistnej udalosti a prišlo sa na to, že fajčíte, čo ste v dotazníku neuviedli, tak vám v lepšom prípade znížia vyplatené poistné, v tom horšom nedostanete nič.

Cenu poistky ovplyvní aj povolanie. Vojak v činnej službe a učiteľka v materskej škôlke určite nespadnú do rovnakej cenovej kategórie. Jednotlivé poisťovne zaraďujú profesie do rizikových skupín a tie spravidla bývajú tri až štyri. Počítajte s tým, že každá z poisťovní posudzuje rizikovosť povolania podľa svojich pravidiel. Niekde môže byť lesník vysoko nebezpečná profesia, inde zase nie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.