Dôvody, prečo je lepšie byť zamestnanec?

od autora: | 15. septembra 2015

prečo je lepšie byť zamestnanecSnáď každý z nás raz premýšľal nad tým, aké by to bolo, keby ste nemuseli pracovať, mali vlastnú živnosť, vlastnú firmu, ktorá by vynášala, prosperovala a vy by ste si len užívali a nerobili nič, ale treba sa na podnikanie pozrieť aj z tej negatívnej stránky a zistíte prečo je niekedy lepšie byť zamestnancom. Dôvody, prečo je lepšie byť zamestnanec.

Podnikanie je rozhodne dobrá vec, ale tak ako všetko ostatné, aj podnikanie nesie určité riziká a keďže sa jedná o vašu obživu a o váš zdroj financií, je potreba riziká brať veľmi vážne a dosť o tom premýšľať. Avšak mnoho podnikateľov zase hovorí, že je potrebné mať na podnikanie odvahu a samozrejme je potreba mať tiež financie, zázemie, plán a kvapku toho šťastia.

Na začiatku sa bude šťastie určite hodiť. Ako podnikateľ je človek pánom svojho času, pracuje vo chvíli, keď chce, robí, čo chce a podobne, aspoň niektorí takú predstavu určite majú. A z časti áno, je to tak, ale až vo chvíli, kedy máte podnikanie rozbehnuté, zákazky sú stabilné a vy zarábate. Potom je to tak. Zo začiatku podnikania však podnikateľ pracuje oveľa viac hodín ako zamestnanec, musí toho veľa vybaviť, zháňať zákazky a podobne. Čo je teda lepšie? Byť podnikateľom, alebo byť zamestnancom? To asi každý vidí inak. My pre vás máme dôvody, prečo je lepšie byť zamestnancom.

Keď ste zamestnanec dostávate pravidelne plat


Každý mesiac vám na účet príde určitá suma, ktorú ste si predošlý mesiac zarobili vy. Ako podnikateľ nemáte financie nikdy veľmi isté, ako zamestnanec financie dostávate pravidelne. Stará sa o to váš zamestnávateľ a vy sa tak nemusíte o nič starať. Len v pohodlí vyberiete každý mesiac sumu, ktorú potrebujete. Takáto istota v dnešnej dobe je na nezaplatenie a je to určitá stabilita.

Máte pracovnú zmluvu

pracovná zmlúvaZamestnávateľ s vami podpíše pracovnú zmluvu, kde je presne uvedené, koľko máte hodinovú mzdu, aká dlhá je skúšobná doma, aká je náplň vašej práce, sú tu uvedené vaše údaje, údaje vášho zamestnávateľa, čas, kedy vám končí pracovná zmluva, kedy je výplatný termín a podobne.

Ak máte pracovnú zmluvu podpísanú, je nutné, aby ste všetko dodržali, je to samozrejme tiež ochrana pre vás. Zamestnávateľ musí, všetko, čo je v zmluve dodržať.

Platí za vás sociálne a zdravotné poistenie

Sociálne a zdravotné poistenie si podnikateľ musí, platí sám. Má možnosť si zvoliť ako, či mesačne, ročne alebo štvrťročne. Ako zamestnanec vám sociálne a zdravotné poistenie platí váš zamestnávateľ. Samozrejme, ide to z vášho platu, ale nemusíte to nikam posielať, nič zložito riešiť a podobne. Všetko za vás vybaví a zabezpečí váš zamestnavateľ.

Máte presnú pracovnú dobu

Viete, kedy máte prísť do práce a tiež viete, kedy vám pracovný čas a pracovný deň končí. Aj keď niekedy je nutné v práci zostať aj po pracovnej dobe, zvyčajne máte jasne danú pracovnú dobu. Tú podnikateľ nemá, ten začína pracovať ráno a zvyčajne sa nezastaví skôr ako večer, pretože je potrebné toto veľa zariadiť, vybaviť, podpísať, vybaviť online, zájsť, priviezť, zaviezť a podobne. Mnohokrát nemá čas ani na obed. Zamestnanci pauzu na obed majú.

Nemáte strach z neúspechu
strach z neúspechuPodnikatelia každý deň balansujú, majú strach. Je to logické, ak ste menšia firma a nezaplatí vám jeden alebo dvaja zákazníci za tovar či za služby, môže to firmu vážne ohroziť. Zvlášť, ak má firma zamestnancov, pohľadávky a podobne. Ako zamestnanec sa nemusíte ničoho báť, mzdu máte zaistenú a ak sa stane niečo podobné vo vašej firme, vždy máte možnosť si nájsť iné zamestnanie a to bez väčšej ujmy.

Zamestnanecké benefity
benefityAko podnikateľ nemáte obvykle žiadne benefity. Zamestnanci obvykle benefity v zamestnaní mať môžu. Ako benefity môžeme brať napríklad stravné lístky, kávu a čaj na pracovisku zdarma a podobne.

Navyše zamestnanci môžu získavať zľavy na produkty a služby zamestnávateľa, poukážky na masáže, do divadiel či do kín. Benefitov je celá rada a záleží tak len na zamestnávateľovi, čo zvolí.

Provízie alebo osobné ohodnotenie
Podnikateľ, aj keď pracuje tvrdo, poctivo a niekoľko hodín denne, často osobné ohodnotenie nemá, keďže musí predovšetkým zabezpečiť financie na mzdy zamestnancov, na elektrinu, na nájom, na materiál. Potom to, čo zostane, je akási provízia alebo plat pre podnikateľov.

V začiatkoch sú tieto sumy nulové, alebo dokonca aj mínusové. Zamestnanec, ak pracuje dobre, získava osobné ohodnotenie, ktoré rozhodne spríjemní vašu prácu. Navyše, ak pracujete v oblasti predaja, môže vám zamestnávateľ vyplácať aj provízie z toho, čo predáte, čo tiež nie je malá suma, ak sa vám darí.

Istota zamestnania
Aj keď je dnešná doba pomerne nepríjemná a často vám môže váš nadriadený tvrdiť, že na vašu pozíciu čaká mnoho iných na úradoch práce, určitú istotu práce máte. Každé ráno sa budíte s tým, že do práce idete, budete tam mať čo robiť. Podnikateľ sa ráno prebudí a zvyčajne sa modlí, aby za deň zaistil aspoň jedného zákazníka, ktorý bude pravidelne odoberať produkt či službu, alebo si aspoň kúpi či zaistí niečo jednorázovo.

Tak čo hovoríte? Nemajú to tí zamestnanci o niečo lepší ako podnikatelia? Samozrejmosťou je, že aj zamestnanci majú svoje negatíva, ale aj napriek tomu máte pravidelný plat, akúsi stabilitu a viete, že každý deň budete mať v práci čo robiť a viete, že za ňu dostanete zaplatené. To zvyčajne podnikatelia nevedia tak presne a tak isto.

RelatedPost

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.