Drahé telefónne hovory u nebankových pôžičiek

od autora: | 20. septembra 2015
5/5 - (11 votes)

telefónne hovory u nebankových pôžiiekKaždý z nás sa niekedy stretol s inzerátmi v štýle: zavolajte nám, my vám požičiame bez zbytočných dokladov, rýchlo a hlavne diskrétne. Ľudia vo finančnej tiesni nedokážu odolať a zavolajú na uvedené telefónne číslo. Drahé telefónne hovory u nebankových pôžičiek.

Ľudia vo finančnej tiesni potom väčšinou nedokážu odolať a zavolajú na uvedené telefónne číslo.

Výsledok môže byť však pomerne kontraproduktívny vo chvíli, keď príde vyúčtovanie za telefón.

Už nejakú dobu síce je v platnosti novela zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorá zakazuje pri vybavovaní pôžičky využívať spoplatnené linky, avšak niektoré z nebankových spoločností sa neustále snaží nejakým spôsobom tento zákon obísť.

zákon o spotrebiteľských úverochVo výsledku sa môže stať, že záujemca o pôžičku zaplatí oveľa vyššiu čiastku za telefónne hovory, než koľko v dôsledku dostane požičané. Takáto vec je nesmierne nepríjemná a rozhodne sa prípadným záujemcom nemôže vyplatiť.

Okľuka v zákone sa totiž, zdá sa, dá nájsť úplne všade a niekedy to nie je vôbec zložité. V novele zákona o spotrebiteľskej pôžičke sa totiž dozvieme, že sa potrebný úsek nevzťahuje na podnikateľov. Poskytovatelia krátkodobých nebankových pôžičiek teda zákon jednoducho obchádzajú tým spôsobom, že si od záujemcu o pôžičku najprv zistí, či nemá živnostenský list. Ak zistí, že ho náhodou vlastní, potom v nekalých praktikách pokračujú. Telefónny účet následne môže záujemcu o pôžičku veľmi nepríjemne prekvapiť.

Telefónné hovory u nebankových pôžičiek


Možno sa stretnúť aj s takou praktikou, kedy sa niektorá z bezplatných liniek po chvíľke zvonenia automaticky prepne na linku so sadzbou v rádoch dokonca aj niekoľkých eur za minútu.

Slovenská obchodná inšpekcia však za takéto preukázané správanie môže udeliť pokutu aj v rozsahu miliónov eur, čo by si každý mal radšej rozmyslieť.

nebankové pôžičky požičajúNa dodržiavanie pravidiel priebežne dohliada tiež Asociácia prevádzkovateľov mobilných sietí. Tá tiež rieši jednotlivé priestupky s poskytovateľmi služieb. Často krát sa stane, že nemožno dokázať poskytovanie služieb v rozpore s novelou zákona. Tá sa vzťahuje len na poskytovanie spotrebiteľských pôžičiek, čo sú v dôsledku iba pôžičky poskytované fyzickým osobám.

Ak si to nebanková inštitúcie dokáže dobre obhájiť, potom má pomerne veľkú šancu, že jej nekalé správanie prejde. Problém je hlavne v tom, že preukázanie poskytnutia spotrebiteľskej pôžičky pre fyzickú osobu je veľmi problematické.

pôžičky peňazíAko náhle však dôjde k porušeniu zákona, tak má každý z operátorov možnosť technicky prerušiť poskytovanie takejto služby. Problémom je, že poskytovatelia týchto služieb sú väčšinou dosť vynaliezaví a ponúkajú pôžičky len živnostníkom a podnikateľom, takže nemôžu prísť do rozporu so zákon o spotrebiteľskom úvere, pretože v takom prípade sa na tento druh klientov nevzťahuje.

Slovenská obchodná inšpekcia má na prešetrenie každého podnetu čas až dva mesiace, čo tiež nemusí byť úplne optimálne. Spotrebitelia by sa každopádne pri vybavovaní akejkoľvek rýchlej a nebankové pôžičky mali správať obozretne a dôkladne si zistiť, koľko vlastne zaplatia za telefonický hovor. Asociácia prevádzkovateľov mobilných sieti v spolupráci so Slovenským telekomunikačným úradom zaviedla bezplatnú informáciu o cene služby, čoho sa dá pomerne dobre využiť práve v prípade, že ste záujemcom o nebankovú pôžičku a obávate sa, koľko peňazí by stál telefonický hovor na neznáme číslo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.