Finančné problémy dôchodcov

od autora: | 21. septembra 2015
5/5 - (11 votes)

finančné problémy dôchodcovV poslednej dobe narastá počet dôchodcov, ktorí majú obavu z exekúcie. Za dobu posledných desiatich rokov sa počet dôchodcov zaťažených exekúciou zdvihol približne štyrikrát. Prečo to tak je a ako týmto problémom zabrániť ? Finančné problémy dôchodcov.

Na konci roka 2013 počet nebezpečne zadlžených seniorov stúpol až niekam ku číslu sto tisíc.

Príčiny finančných problémov u dôchodcov


pôžičky pre dôchodcovZa rastúcou zadlženosťou ľudí v dôchodkovom veku a ich neschopnosťou dlžnú čiastku splácať často môžeme hľadať pomerne kritizované predvádzacie akcie, alebo napríklad aj snahu pomôcť blízkym príbuzným, ktorí ich pomoc zneužijú.

Pomerne problémovou vecou je tiež finančná negramotnosť dôchodcov. Do finančnej tiesne môžu dôchodcu dostať tiež prehnane vysoké účty za telefónne hovory. Dôchodcovia si tiež veľmi často vezmú na svoju osobu pôžičku, ktorej splácanie im môže veľmi rýchlo prerásť cez hlavu.

Ďalším zásadným problémom dôchodcov je, že nemajú našetrené dostatok financií na pokojnú starobu.

Nízke dôchodky a minimálne úspory komplikujú život viac ako 300 tisícom dôchodcom. Každý nečakaný výdavok pre nich predstavuje pomerne veľkú komplikáciu.

Dostatočne finančne zabezpečených na dôchodok je asi len zhruba šesťdesiat percent slovenských seniorov. Časť dôchodcov si dokonca prináša dlhy ešte z doby, kedy boli ekonomicky aktívni. Väčšinou ide o dlhodobejšie úvery na kúpu alebo rekonštrukciu bytu alebo na nový automobil. Po odchode do penzie dochádza k citeľnému poklesu príjmov a rozpočet je o to zraniteľnejší.

Finančné problémy dôchodcov výrazne môžu ovplyvniť aj rôzne choroby ako napríklad artróza, demencia, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a infarkt myokardu.

Pomalý rast dôchodkov = finančné problémy dôchodcov

pomalý rast dôchodkovPomerne problémové pre dôchodcov aj to, že sa zadlženým jednotlivcom citeľne znižujú ich skutočné príjmy, kvôli čomu klesá aj ich schopnosť splácať pôžičky. Každá vláda dôchodcom niečo nasľubuje, ale plnenie sľubov už tak aktuálne nebýva.

Sprísnenie valorizačnej schémy dôchodky o niečo viac znehodnotilo. Pracovne aktívny dôchodcovia nemajú od roku 2013 nárok na zľavu na dani z príjmov.

Počet exekúcií na dôchodcov stúpa tiež kvôli znižujúcim sa reálnym príjmov a zvyšujúcimi sa výdavkom seniorov. Seniori často krát do úplnej chudoby nespadnú len vďaka tomu, že kvôli exekučnému konaniu im nie je možné zobrať celú výplatu dôchodku, pretože im musí zostať aspoň suma rovnajúca sa životnému minimu.

peniaze a dôchodcoviaOd januára roku 2013 musí dlžnej osobe zostať na uspokojovanie potrieb niečo málo cez dvesto eur a na každú vyživovanú osobu potom ešte ďalších zhruba cez päťdesiat eur.

Odborníci odporúčajú, aby si ľudia na dôchodok šetrili toľko peňazí, aby mali k dispozícii sumu zodpovedajúcu približne sedemdesiatich až osemdesiatich percent príjmov, na ktoré sú zvyknutí. Vďaka našetreným peniazom potom nebýva prepad životnej úrovne až tak výrazný.

pôžička pre dôchodcov onlineČasť seniorov si však aj v dnešnej dobe dokáže ušetriť nejaké peniaze aj zo samotného dôchodku. Keďže dôchodky nerastú príliš razantne a stúpajú skôr ceny základných potrebných vecí, musí si veľa slovenských dôchodcov na dôchodku ešte privyrábať.

Avšak v rámci európskych krajinách patrí Slovenská republika k tým s nižším podielom aktívne činných seniorov. U nás pracuje asi tretina dôchodcov vo veku medzi šesťdesiatkou a šesťdesiat päťkou. Dlhy seniorov nebývajú zanedbateľné a najviac zadlžených seniorov na našom území sa podľa štatistických údajov nachádza v Košickom kraji, ďalej v Prešovskom kraji. Najmenej zadlžených seniorov štatisticky nájdeme v Trnavskom kraji.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.