Havarijné poistenie automobilu

od autora: | 20. septembra 2015

havaríjne poistenie automobiluPri zaobstarávaní vozidlá by každý mal dopredu počítať aj s negatívnymi možnosťami, čo všetko sa môže stať. Z toho dôvodu by majiteľ vozidla mal zohľadňovať možnosti búračky, krádeže, vandalizmu či iného poškodenia. Pred týmto všetkým vás môže uchrániť havarijné poistenie automobilu.

Aj ten najlepší vodič na svete môže byť účastníkom autonehody a pritom na nej nemusí mať žiadne zavinenie.

Aj najkvalitnejšiemu vodičovi môže niekto spôsobiť šrám na kapote, ktorý môže mať aj pomerne veľkú hodnotu u drahšieho modelu auta.

Automobil kľudne môže stať na parkovisku a príde k nehode, stačí, keď si niekto neopatrný nedokáže odhadnúť vzdialenosť a z miesta nehody zbabelo ujde. Z týchto dôvodov by si každý majiteľ vozidla mal radšej zaobstarať havarijné poistenie. Ale ako si havarijné poistenie auta nastaviť takým spôsobom, aby bol majiteľ v prípade poškodenia vozidla ochránený? To sa pokúsime načrtnúť na nasledujúcom niekoľkých riadkoch.

havarijne poistenieHavarijné poistenie a jeho účel je asi jasný už zo samotného názvu. Malo by ochrániť majiteľa vozidla od škôd spôsobených v dôsledku havárie, odcudzenia, vandalizmu, neoprávneného použitia vozidla, ale tiež v prípade škôd, ktoré napáchajú prírodné živly.

Pri dopravnej nehode poistenie kryje škody na vozidle v prípade, že majiteľ vozidla danú autonehodu nespôsobil. V prípade opačnom, teda keď majiteľ vozidla spôsobí dopravnú nehodu, sa spôsobené škody hradia z povinného poistenia vinníka. Havarijné poistenie sa vo väčšine prípadov vybavuje na dobu neurčitú a zmluva sa dá ukončiť len na základe písomnej výpovede.

Podľa akých ukazovateľov by sa záujemcovia o havarijné poistenie mali riadiť?


Pri výbere sa určite musíte zamerať na rozsah poistnej ochrany, cenu poistky, výšku spoluúčasti a tiež rozsah asistenčných služieb. Za asistenčnými službami sa skrývajú služby, ktoré poisťovňa ponúka zadarmo po autonehode. Môže sa jednať o preplatenie ubytovania, odtiahnutie vozidla, právnu asistenciu či náhradnú dopravu. Ako hlavný parameter pre vypočítanie ceny havarijného poistenia sa uvádza cena automobilu.

poistenie-autaTá sa aktuálne odvíja od typu vozidla a jeho veku. Poisťovňu vôbec nezaujíma jeho súčasný stav, servisná knižka ani počet najazdených kilometrov. Poisťovne štandardne neumožňujú poisťovanie automobilov starších ako desať rokov.

Na Slovensku je pritom priemerný vek automobilu dvanásť rokov a havarijne je poistená jedna štvrtina všetkých áut v krajine. Valná väčšina poisťovní jednoducho auto staršie ako desať rokov nepoistí. Navyše motoristom by sa takéto poistenie ani neoplatilo, pretože za štandardných podmienok by po autonehode dostali často menší obnos, než koľko za poistenie v priebehu času zaplatili.

Nový automobil a havarijné poistenie

cestovné poistenieAk si kupujete celkom nový automobil, určite sa oplatí dohodnutie pripoistenie kompletného rozsahu možných rizík. To obsahuje poistenie proti havárii, živelným pohromám, vandalizmu aj odcudzeniu. Jednotlivé riziká sa samozrejme dajú poistiť samostatne, pokiaľ z niektorých nebezpečenstiev strach vyložene nemáte. Obľúbenú kombináciu tvorí zničenie auta v dôsledku živelnej udalosti a poškodenie auta pri dopravnej nehode. U vozidiel, ktoré sú staršie ako päť rokov, pomerne razantne klesá riziko ukradnutia a vodičom predsa len toľko nezáleží na menších odreninách.

Je doporučované si zaobstarať poistenie rizika havárie a živelnej pohromy v kombinácii s vyššou spoluúčasťou. V prípade, keď každý deň auto parkujete v uzamykateľnej garáži alebo na stráženom parkovisku, sa nemusí ako zaujímavé javiť poistenie proti vandalizmu a odcudzeniu vozidla, pretože je zbytočné a drahé, keď sa auto aj tak nachádza pod zámkom alebo pod dohľadom. Keď uplynie nejaká doba od havarijného poistenia vozidla, určite sa oplatí nechať si overiť, aká je súčasná cena automobilu, pretože tá sa s uplynulou dobou celkom dosť znižuje.

krádež auta a poistenieA ak je už výrazne nižšia ako v čase, keď sa havarijné poistenie uzatváralo, platíte zrejme zbytočne veľa peňazí na poistke a nastáva situácia zvaná prepoistenie.

V prípade poistnej udalosti totiž dostanete len trhovú cenu vozidla po odpočítaní dohodnutej spoluúčasti. Ak by ste sa neprepoistili tak by ste platili zbytočne viac, než koľko by ste následne mohli vôbec dostať späť. Havarijné poistenie sa vybavuje so zvolenou spoluúčasťou.

A čo to vlastne je taká spoluúčasť, o ktorej neustále hovoríme? Ide o sumu, ktorú si vodič v prípade poistnej udalosti hradí zo svojho. Od poisťovne totiž dostanete v rámci náhrady vzniknutej škody sumu, ktorá spoluúčasť prevyšuje. Všeobecne sa dá povedať, že čím vyššia je spoluúčasť, tým nižšia bude cena poistenia, avšak nie ste poistení proti drobným oderom a škrabancom. U vyšších škôd potom dostanete zase menšiu náhradu. Poisťovňa môže požadovať vrátenie nákladov, ktoré do klienta vložila v prípade, keď klient škodu urobil úmyselne alebo riadil automobil, ktorý nemal schválenú technickú spôsobilosť na prevádzku. Riziku vrátenia nákladov sa tiež vystavuje taký vodič, ktorý sa bez platného dôvodu odmietne podrobiť skúške na prítomnosť alkoholu a ďalších omamných látok v krvi, ktorú vykonáva Polícia Slovenskej republiky, alebo ak nenahlási škodu, pri ktorej došlo k zraneniu alebo smrti účastníkov nehody alebo poškodenie majetku a vozidiel, ktoré by presahovali sumu tri tisíc eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.