Hypotéka – poistenie schopnosti splácať

od autora: | 20. septembra 2015
5/5 - (6 votes)

poistenie schopnosti splácaťV prípade, že si vezmeme hypotéku od niektorej banky, tak by sme sa mali radšej zaistiť proti možnosti, že nebudeme môcť pravidelne platiť splátky za danú hypotéku. Človek totiž nikdy nevie, čo sa môže v nasledujúcom období stať a s čím sa v živote stretne. Poistenie schopnosti splácať hypotéku.

Existujú rôzne situácie, kvôli ktorým by sa dalo pokojne prísť o vlastnú nehnuteľnosť, keď nebudeme splácať hypotekárny úver. Práve proti takýmto situáciám je vhodné si zaobstarať poistenie schopnosti splácať.

Princíp takéhoto poistenia nie je vlastne v dôsledku vôbec zložitý.

Poisťovni platíme za to, že v okamihu, keď nebudeme schopní plniť svoje záväzky, prevezme poisťovňa naše povinnosti. Avšak v skutočnosti to môže vyzerať pomerne komplikovane. Zaplatené poistné totiž môže vo výsledku dosahovať pomerne vysoké sumy, ktoré sa budú pohybovať aj v rozsahu stoviek eur.

To je prípad najmä u dlhodobých úverov, akými je práve hypotéka. Poisťovne si samozrejme striktne stanovujú, za akých podmienok budú plnenie poistného vôbec poskytovať. Z toho vyplýva, že pokojne môžeme dlhé roky poisťovni platiť, aby sme sa proti nebezpečenstvu nemožnosti splácať zaistili, avšak vo chvíli, keď naozaj dôjde k potrebe, zostaneme na to sami, pretože poisťovňa nájde nejakú právnu kľučku, aby nemusela platiť.

Poistenie schopnosti splácať – čo všetko sa dá takto poistiť ?


Všeobecne sa dajú poistiť rôzne produkty a ich splátky, pričom sa každá poisťovňa trochu odlišuje.

Poistiť si teda konkrétne môžeme splátkový predaj, hypotekárny úver, úver zo stavebného sporenia, finančný lízing, spotrebiteľský úver, osobnú bankovú pôžičku, refinancovanie hypotéky či revolvingový úver spojený s kreditnou kartou.

poistenie úveruAko už to tak býva, bankové inštitúcie často ponúkajú v spolupráci s niektorou poisťovňou balíčky, ktoré v sebe obsahujú kombináciu krytia invalidity, práceneschopnosti, straty zamestnania a aj smrť. V rámci spomínanej invalidity si musíme dať pozor na to, že poistenie platí len pre daný stupeň. Najlacnejším variantom preto býva poistenie len na riziko invalidity a smrti. V prípade poistenia proti riziku dlhodobej pracovnej neschopnosti alebo straty zamestnania si poriadne priplatíme, pretože zo štatistického hľadiska sa tieto problém klientov poisťovní týkajú oveľa viac, než spomínané lacnejšie varianty ako invalidita či smrť.

Okrem bánk sa s poistením schopnosti splácať za hypotéku môžeme stretnúť aj v prípade niektorých ďalších finančných spoločností, ktoré poskytujú spotrebiteľské úvery.

poistenie-autaNapríklad známa firma Home Credit ponúka možnosť obstarania jedného z dvoch balíčkov – buď pre prípad pracovnej neschopnosti následkom choroby či úrazu, invalidity následkom úrazu alebo choroby a smrti úrazom, alebo pre prípad straty zamestnania.

Výška poistného závisí aj na výške úveru a poistenom riziku. Samozrejme sa tiež odlišuje poisťovňa od poisťovne. Niektoré banky výšku poistného počítajú z mesačnej splátky, zatiaľ čo iné túto sumu vypočítajú  z celkovej výšky úveru. Klient väčšinou spláca v mesačných intervaloch a len v UniCredit Bank celé poistne zaplatí automaticky ihneď pri podpise zmluvy a viac sa nemusia o nič zaujímať.

Klient môže zaplatiť priamou úhradou z bežného bankového účtu, alebo formou navýšenia úveru, takže si môže zvoliť, ktorá z variant je pre neho zaujímavejšia. Banka si účtuje tri percentá z počiatočnej výšky úveru v prípade úveru nového, alebo tri percentá z aktuálnej výšky úveru v prípade poisťovania už bežiaceho úveru.

podmienky hypotékyČeská Komerční banka ponúka u svojho spotrebiteľského úveru s názvom Perfektná pôžička a hypotéka možnosť si zadarmo vziať poistenie proti nesplácania úveru pre všetky prípady, teda dlhodobú chorobu, invaliditu, smrť alebo stratu zamestnania. Raiffeisenbank si za poistný variant Typ A neúčtuje tiež nič, pričom sa jedná o základné poistenie, ktoré sa vzťahuje na trvalé následky úrazu a smrti.

Nebezpečenstvo straty zamestnania je v dnešnej hektickej dobe čoraz väčšie, a preto sa celkom hodí poistenie neschopnosti splácať v takomto prípade. Ak o prácu skutočne prídeme, alebo sa v dôsledku zdravotných ťažkostí ocitneme v dlhodobej pracovnej neschopnosti, potom za nás väčšinou poisťovňa zaplatí maximálne dvanásť mesačných splátok, a to ešte ku všetkému len v prípade, že nezamestnanosť či pracovná neschopnosť trvá dlhšiu dobu, než určitý počet dní, ktoré má poisťovňa stanovený v podmienkach zmluvy.

Ako dlho bude za vás platiť poisťovňa v nepriaznivej situácií, keď si vybavíte poistenie schopnosti splácať ?

Niektoré poisťovne nezaistia ani oných dvanásť mesiacov a napríklad v prípade mBank môžeme očakávať len šesť mesiacov. V okamihu, keď dlžník opäť začína pracovať alebo poistená doba skončí, musí automaticky začať splácať dlh. Poistený samozrejme tiež musí dokazovať snahu o hľadanie zamestnania, pretože inak by nárok na poistné plnenie nemal.

ako-si-vybrat-pozickuŽivotu sa nevyhýbajú ani zlé veci, akými je invalidita či smrť.

V prípade invalidity sa z poistného väčšinou platí štyri až osemnásť po sebe nasledujúcich splátok, pričom najčastejšie sa jedná o dvanásť splátok.

Len v prípade, že nedôjde k zlepšeniu zdravotného stavu, zaplatí poisťovňa zvyšok úveru, avšak invalidita musí byť v takomto prípade označená za trvalú.

Keby snáď klient s uzatvoreným poistným plnením zomrel, potom poisťovňa zaplatí nesplatený zostatok úveru ku dňu smrti klienta. Tu nezáleží na spôsobe úmrtia na rozdiel od životného poistenia. Jednotlivé banky však majú určité limity akú najvyššiu čiastku v takomto prípade zaplatia či už za hypotéku alebo za iný spotrebiteľský účet.

vypožičanie peňazíRozhodne sa nedá očakávať, že uvidíte peniaze už chvíľu po tom, čo sa nahlásite na pracovnom úrade. Bankové inštitúcie totiž majú rôzne nastavenú dobu, po ktorej sa ešte len poistné začne klientovi vyplácať. Jedná sa o takzvanú karenciu. Tá má pri pracovnej neschopnosti a v prípade straty zamestnania približne šesťdesiat dní. Poistné podmienky často navyše obsahujú výnimku, že poisťovňa nemusí platiť peniaze v prípade udalostí na následky chorôb či úrazov, ku ktorým došlo pred začiatkom poistenia, alebo boli diagnostikované pred začiatkom poistenia.

Ak teda máme dôkaz o chorobe ešte pred uzavretím poistnej zmluvy a nikomu o tom nepovieme, potom tým porušujeme zmluvné podmienky a je jasné, že poisťovňa žiadne peniaze hradiť nebude. Ďalšia zo záludnosti poistenie schopnosti splácať hypotéku je vysoký poplatok za samotné zrušenie poistenia. V niektorých bankách tento poplatok núti k zmene celej hypotekárnej zmluvy, čo v konečnom dôsledku znamená zaplatenie aj niekoľko stoviek eur navyše, čo už je naozaj veľká suma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.