Hypotéka trochu inak

od autora: | 21. septembra 2015
5/5 - (10 votes)

stavebné sporenie a hypotékyAk uvažujete o hypotéke, tak teraz je viac než vhodný čas, pretože sa už niekoľko mesiacov pohybujú úrokové sadzby na historických minimách. Síce sa dá v dlhodobom horizonte predpokladať pozvoľný a mierny nárast týchto sadzieb, ale rovnako zostane hypotekárny úver výhodným produktom. Preto sa pozrime na šesť mierne „iných“ hypoték, z ktorých niektoré možno nie sú tak známe, ale pre niekoho by mohli byť svojimi podmienkami a špecifikami zaujímavé. Hypotéka trochu inak.

Americká hypotéka


americka hypotékaTo je ideálny produkt pre tých, ktorí už vlastnia nehnuteľnosť a potrebujú získať peňažný obnos v hotovosti.

Výhodou americkej hypotéky je, že peniaze môžete použiť na čokoľvek – na štúdium, podnikanie, na zariadenie domácnosti a pod. Samozrejme, nič nie je zadarmo – podmienkou je, že dáte nehnuteľnosť na ručenie. A musíte počítať aj s vyššou úrokovou sadzbou okolo 6 až 7 percent.

Na americkú hypotéku zvyčajne banky poskytujú čiastku do 70% ručenej hodnoty nehnuteľnosti. Čo znamená, že keď máte dom s odhadnou hodnotou sto tisíc eur, tak banka vám požičia maximálne 70 tisíc eur. Pozor, môžete sa stretnúť aj s nižšími limitmi, napríklad 50% hodnoty nehnuteľnosti.

Hypotéka na obstaranie družstevného bytu

Financovanie družstevného bytu predstavuje jeden veľký problém – nehnuteľnosť nie je vo vlastníctve klienta, ale patrí družstvu. Byt preto nemožno dať do ručenia.

Klientovi sa ponúkajú dve riešenia – buď zoženie na ručenie inú nehnuteľnosť alebo si v banke dojednáte takzvaný predhypotekárny úver. Jeho zásadnou podmienkou je, že musí byť pred podpisom predhypotekárny zmluvy dohodnuté, že najneskôr do roka prejde byt do vlastníctva klienta a ten zriadi banke záložné právo.

Hypotéka bez dokladovania faktúr

Ide o produkt určený na výstavbu nehnuteľnosti. Hypotéka tohto typu je výhodná pre tých, ktorí časť prác vykonávajú svojpomocne a nemajú na ne žiadny daňový doklad.

pôžička bez dokladovania príjmovCelá vec ale nie je zas tak jednoduchá, ako by sa mohlo niekomu zdať. Faktúry síce nie je potrebné odovzdávať, ale raz za čas je tu povinnosť banke doložiť, že dom či byt utešene rastie.

To je len ochrana pred tým, aby klient nezhrabol peniaze a nejazdil si za ne užívať na dovolenku napríklad na Bahamské ostrovy. Hypotéka bez dokladovania faktúr je v poslednej dobe celkom rozšírený finančný produkt.

Hypotéka bez dokladovania príjmu

darovacia zmlúvaBankové domy si väčšinou veľmi dobre preveria, či klient, ktorému by mohli požičať peniaze, má dostatočné príjmy.

Kontrolu príjmovej „istoty“ banka nevykonáva vo chvíli, keď žiadateľ refinancuje hypotéku a u pôvodnej inštitúcie nemal žiadne problémy so splácaním. Môže sa stať, že klient príjmy má, ale nemôže ich doložiť – napríklad sa nachádza vo výpovednej lehote, ale nové zamestnanie má už napevno dohodnuté.

Potom možno banku požiadať o hypotéku bez dokladovania príjmu. Je však potrebné počítať s úrokovou sadzbou o približne dve percentá vyššou oproti bežnej hypotéke.

Stopercentná hypotéka

Keď má klient záujem o kúpu domu a chce si požičať práve toľko, koľko stojí (žiada o úver vo výške 100% hodnoty nehnuteľnosti, ktorú bude dávať do ručenia), tak od banky dostane takzvanú stopercentnú hypotéku.

Tá máva o niečo vyššiu ročnú úrokovú sadzbu ako hypotéka, vďaka ktorej je poskytnutá menšia než celá suma. Na stopercentnú hypotéku avšak každý nedosiahne.

Základnou podmienkou kladného vybavenia je dobrá bonita klienta, čo zjednodušene znamená, že viac zarobí ako minie.

ako prenajať bytNádej uspieť majú ale aj tí, ktorí nemajú peniaze ani ich nedokážu ušetriť z ​​výplaty. Stačí, keď klient má k dispozícii ešte jednu nehnuteľnosť, ktorú môže poskytnúť na ručenie (byt, iný dom, chatu a pod). Tak s jej pomocou dôjde k navýšeniu založenej nehnuteľnosti a požadovanú hypotéku môže získať. Žiadateľ o hypotéku druhú nehnuteľnosť ani nemusí vlastniť, kľudne môže byť rodičov alebo dokonca aj kamaráta. Je ale samozrejmé, že skutočný majiteľ musí s ručením súhlasiť a je jasné, že nehnuteľnosť nesmie byť zaťažená iným bremenom.

Variabilná sadzba hypotéky

Táto hypotéka sa od klasickej dosť značne líši. U fixnej hypotéky viete na vopred dohodnutú dobu výšku úrokovej sadzby. U variabilnej tú zábezpeku vopred nemáte. Variabilná sadzba sa totiž mení podľa vývoja na trhu a splátky sa môžu pohybovať ako hore, tak aj dole. Sadzba hypotéky sa stanovuje podľa medzibankovej úrokovej sadzby BRIBOR, ktorú vyhlasuje Slovenská národná banka. Ide o sadzbu, za ktorú si medzi sebou požičiavajú jednotlivé banky. Klientovi však nebudú poskytnuté tak výhodné podmienky, pretože banky k sadzbe BRIBOR obvykle pripisujú napríklad percento alebo dve.

Keď by sme pre lepšie porozumenie uviedli imaginárny príklad, tak uvažujme mesačnú sadzbu BRIBOR 0,31 percenta a denné 0, 17 percenta. Potom je u variabilnej hypotéky možné počítať so sadzbou pohybujúce sa okolo dvoch percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.