Investičné diamanty

od autora: | 4. septembra 2015
5/5 - (8 votes)

investične diamantyAk chcete investovať peniaze a „klasické“ komodity vás nelákajú, môžete svoju pozornosť obrátiť napríklad na investičné diamanty. Tu nemusíte mať strach, že by si podobne ako ďalšie vzácne kamene neuchovali svoju hodnotu.

Ešte pred samotným nákupom je dobré si uvedomiť, že každá investícia je charakterizovaná tromi pojmy – výnosom, rizikom a likviditou a žiadny investičný nástroj nevie naplniť všetky tri kritériá.
Obráťme na chvíľku svoju pozornosť do minulosti, pretože odpradávna platí príslovie, že je dobré majetok rozdeliť na tri časti. Jednu z tretín nechajte uloženú ako rezervu na horšie časy a keď ju na nič nevyužijete, tak ju odovzdáte svojim potomkom. Ďalšia tretina by mala niesť určité výnosy, najlepšie z cenných papierov, z nehnuteľností atď.

A posledná časť majetku by mala zostať aktívna a byť k dispozícii na vlastné podnikateľské účely. Vždy tu hrali svoju nezastupiteľnú úlohu zlato, drahé kamene a medzi nimi aj investičné diamanty.

Ani dnes nie je problém do diamantov zainvestovať, ale je potrebné spomenúť skutočnosť, že trh s drahými kameňmi funguje inak ako je tomu u zlata alebo u iných podobných komodít. Pri investícii máte viac menej dve možnosti – buď kúpiť šperk alebo priamo investičné diamanty. Tu sa jedná o samostatné diamantové kamene opatrené medzinárodným certifikátom, ktorý vydáva gemologické laboratórium. Certifikácia kameňa obsahuje údaje o farbe, veľkosti, čistote, kvalite brusu apod.

Dá sa povedať, že oproti trhu so zlatom je ten ešte diamantový v plienkach, ale dopyt po kameňoch rastie a rásť bude. V súčasnej dobe sa na biznisu s drahými kameňmi môžu podieľať aj drobní investori, pretože na trhu sú k dispozícii diamantové obligácie v hodnote od jedného tisíca eur. Obchodu sa zatiaľ najviac darí vo vyspelých štátoch Ázie, ale odborníci predpokladajú rast záujmu o diamanty aj inde na svete a tým pádom aj posun ich ceny smerom nahor.

Dôvod predpokladu rastu hodnoty investičných diamantov je jednoduchý – ťažbu kameňov kontroluje a ovláda úzky okruh znalcov, ktorí strážia, aby nedošlo k nadprodukcii a k degradácii cien. Navyše sa stále navršujú požiadavky na ťažbu. V neposlednom rade, vyšší dopyt po diamantoch spôsobuje všeobecná nedôvera v papierové peniaze, ktorú zavinila súčasná finančná kríza.

certifikat diamantuSamotné nákupy a predaje diamantov prebiehajú medzi špecializovanými obchodníkmi. Problémom je, že napospol neexistuje univerzálny spôsob, ako určiť cenu investičných diamantov. Štruktúra „diamantového“ trhu je dosť roztrieštená, pretože existuje veľa druhov a poddruhov kameňov a teda aj mnoho oceňovacích metód.

Našťastie sa niektoré spoločnosti pokúšajú o vydanie indexov naviazaných na cenu diamantov. Pri oceňovaní kameňov obchodníci vychádzajú najčastejšie z tzv. Rapaport Diamond reporte, akejsi záväznej dopytovej ceny pre rôzne typy investičných diamantov. V Česku a na Slovensku je možné zakúpiť investičné diamanty u niekoľkých spoločností, ktoré sa obchodom zaoberajú na tej najvyššej úrovni. U nich kúpite iba certifikované šperky alebo investičné diamanty a značne tak obmedzíte nebezpečenstvo, že sa spálite alebo vás obchodník „podvedie.

diamantyLikvidita diamantu je oproti zlatu horšia a menej transparentná. Pravdou ale je, že diamanty sa nepredávajú obratom po kúpe, ide o investíciu dlhodobú.

Najdôležitejšou časťou predaja je nájdenie správneho kupca pre váš „kúsok“ drahého kameňa, zvyšok transakcia môže prebehnúť v rádoch minút až maximálne pár dní. Diamanty sú svojou podstatou konzervatívnou investíciou. Na nich by ste nemali špekulovať, pretože nie sú určené pre okamžitý „zárobok“.

Na čo si pri investičných diamantov treba dať pozor


Pred každou ,,výhodnou“ kúpou zbystrite pozornosť a vždy výber konzultujte s renomovaným špecialistom.

Nebezpečenstvo sa ukrýva v kúpe syntetického diamantu, pretože laik ho nerozozná od prírodného. Syntetický diamant má fyzikálne a optické vlastnosti prakticky zhodné s kameňmi prírodnými a možno ich rozoznať len pomocou špeciálnych metód. Cena umelého diamantu by mala byť podstatne nižšia.

Certifikáty vystavené obchodníkom s jeho zaručením sa za „kvalitné“ kamene sú bezcenné. Je potrebné, aby kameň mal certifikát vyhotovený nezávislým orgánom – akreditovaným znalcom z odboru gemologie a oceňovania drahých kameňov, u nás je to Slovenské gemologická laboratórium.

Falšovať kamene možno aj inak. Môže sa dokonca jednať o pravý kameň, ak je však „umne“ zasadený v šperku, nemožno spoľahlivo posúdiť jeho čistotu, tj. rôzne defekty, zakryté pukliny, nečistoty a farebné prechody. Skutočná hodnota nekvalitného kameňa je potom zlomkom ceny, za ktorú vám ho obchodník predal.

pravý diamantInvestovanie do voľných investičných diamantov je vhodné od kameňov hmotnosti jedného karátu (0,2 g) a hodnoty cca 10 000 eur.

Ak sa chcete zaradiť medzi investorov, ktorí vkladajú svoje peniaze do najstabilnejších investičných prostriedkov, tak zakúpte investičné diamanty od troch karátov a viac.

Zrejme najbezpečnejšiu investíciu do drahých kameňov predstavuje zostavenie diamantového investičného portfólia, kde budú skombinované všetky vlastnosti jednotlivých skupín diamantov.

Aj keď nakoniec zakúpite drobný diamantový šperk, ukladáte svoje peniaze do veľmi stabilnej komodity. Musíte ale brať do úvahy, že cena, za ktorú ste šperk nakúpili, je navýšená o prácu, umelecké spracovanie atď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.