Investovanie do umenia

By | 19. septembra 2015
Investovanie do umenia
5 (100%) 9 hlasov

investovanie do umeniaĎalšou pomerne zaujímavou možnosťou ako zhodnotiť svoje peniaze je investovanie do umenia. To sa síce na prvý pohľad môže zdať ako veľmi netradičné odvetvie pre investovanie, ale nie je tomu vždy tak.

Toto odvetvie investovania sa môže zdať ako odvetvie, v ktorom hrá hlavnú rolu osobný vkus, avšak musíte v ňom byť pomerne veľkým znalcom, aby ste mohli zarábať, než ako je to v prípade obyčajných investícií (do zlata, diamantov, striebra, komodít apod.).

Výnosy sú však mnohonásobne vyššie ako u všeobecne známych investíciach, čím je investícia do umenia pomerne vysoko lákavá.

Hodnota umeleckých diel sa navyše v čase dosť mení a ťažko sa dajú jednotlivé diela veľkých majstrov porovnávať navzájom. Investície do umenia rozhodne patrí k veľmi vyhľadávaným alternatívnym investíciám, kde sa dajú peniaze zhodnotiť alebo uložiť.

Aj v tomto ekonomicky abstraktným odbore sa hľadajú mierky a porovnania pre zistenie  budúcich trendov.

To by malo investorom pomôcť sa na trhu dobre zorientovať. Na začiatku by si každý z investorov mal zmapovať prostredie a vyhodnotiť si, čo vlastne od takejto netradičnej investície očakáva.

Podľa výsledkov rôznych prieskumov vychádza, že asi len okolo desať percent všetkých predaných umeleckých diel si majitelia zaobstarávajú len kvôli investíciu. Veľké percento nákupov je okrem výhľadu na zhodnotenie motivované aj osobným potešením z vlastníctva umeleckého diela a v prípade unikátneho diela sa často posilňuje aj sociálny status.

Diverzifikácia – základná poučka investovania do umenia


diverzifikáciaĽudia, ktorí zvažujú zaradenie umenia do svojho portfólia z výhradne investičných pohnútok, veľa možností nemajú.

Diverzifikovanú investíciu do mnohých diel, ktoré si vyberú podľa názorov odborníkov, ponúkajú tzv. Art fondy, ale aj tie majú bohužiaľ svoje limity.

Minimálna investícia do art fondu sa pohybuje niekde v rozsahu stoviek tisíc eur.

Častokrát sa jedná o fondy zriadené na päť až desať rokov s veľmi obmedzenou možnosťou z nich v priebehu tejto doby odstúpiť. Art fondy navyše patria k pomerne mladým odvetviam investovania a umenia. Vo svete pôsobí približne tridsiatka takýchto fondov, ktoré v súčte spravujú majetok približne zodpovedajúci jednému stredne veľkému dlhopisovému fondu.

Investovanie do umenia a trendy v investovaní

ako investovaťVeľká časť investorov z tohto dôvodu bude voliť priamy nákup umeleckého diela za pomoci odborníkov.

Reálnu cenu umeleckého diela sa investor dozvie zakaždým až vo chvíli predaja, pričom pôvodný majiteľ dielo vlastnil často krát aj niekoľko rokov.

Výzvou teda zostáva aj samotné sledovanie svetových trendov v cenách umeleckých diel, ktoré by dokázali zhodnotiť aktuálny stav na trhu umenia a predpovedať, čo sa bude diať v budúcnosti a aký trend bude pokračovať. Z toho dôvodu vznikol treba Index Mei Moses, čo je jeden z najviac používaných indexov na sledovanie výnosov na svetovom trhu s umením.

Autori sú profesormi na newyorskej univerzite, ktorí index založili na rozdiele medzi cenou umeleckých diel pri prvom a opätovnom aukčnom predaji. Veľmi často sa používa aj Skate ‘s Art Stocks Index, ktorý meria výkonnosť trhu umenia na základe finančných výsledkov verejne obchodovateľných spoločností, ktoré majú ako hlavný zdroj príjmu diela priamo vo vlastníctve alebo získavajú financie vďaka sprostredkovateľským službám pre obchodovanie s umením.

Jednou z týchto spoločností je jedna z neznámejších svetových aukčných spoločnosť zameraných na investovanie Sotheby ‘, ktorá funguje už od osemnásteho storočia v Londýne. Táto firma prevádzkuje viac ako stovku aukčných siení po celom svete a nakupuje aj predáva tie najcennejšie umelecké diela. Práve hodnota výnosov týchto aukčných siení je základným prvkom pre Skate ‘s Art Stocks Index. Oba spomínané indexy však majú svoje muchy. Ich problémom zostáva, že cez aukčne siene a iné oficiálne cesty sa neuskutočňuje ani polovica všetkých obchodov, pretože zvyšok tvoria priame obchody medzi nakupujúcim a predávajúcim, takže menej skúsený investor by sa zase toľko o tieto indexy opierať nemal.

Investície do umenia sa dostávajú na čelné priečky zhodnocovania financií. Na druhej strane sa však jedná tiež o jednu z najzložitejších foriem investícií s najnižšou možnou likviditou a vysokými nákladmi spojenými so správou a poistením. Indexy sú síce dobré pre lepšiu orientáciu a porovnanie, avšak úplne ideálne je sa zakaždým poradiť s niektorým z odborníkov, ktorému sa dá dôverovať. Existujú aj špecializované poradne pre klientov niektorých bánk, kde sa dá skonzultovať možnosť investície do umenia. Nástrah je v rámci investovania do umenia veľká kopa. Veľké nebezpečenstvo samozrejme predstavujú falzifikáty známych diel.

Odporúčané články

10 najslávnejších diamantov Ako sa hovorí, najlepším priateľom človeka je pes, ale najlepším priateľom ženy je diamant. Existuje ale niekoľko skutočných skvostov aj medzi diamant...
Netradičné investovanie do vína Veľa ľudí premýšľa o tom, do čoho by sa dali investovať financie, aby sa za pár rokov zhodnotili, alebo aspoň aby ​​si udržali svoju hodnotu. Existuje...
Investujte, peniaze pod vankúšom vám nezarobia Všade počujeme o hospodárskej kríze, že ekonomika nerastie a že sú to problémy globálneho charakteru. Peniaze strácajú na hodnote, preto schovávať si ...
Investičné diamanty Ak chcete investovať peniaze a "klasické" komodity vás nelákajú, môžete svoju pozornosť obrátiť napríklad na investičné diamanty. Tu nemusíte mať stra...
Základné informácie o cenných papierov Chcete začať investovať do cenných papierov, alebo si chcete rozšíriť svoj ​​ekonomický prehľad? V článku sa zameriame na cenné papiere. O tých sa dá ...
Investície do poľnohospodárskej pôdy Každý by rád investoval svoje peniaze, aby sa mu za určité obdobie rozmnožili. Niekedy sa peniaze tiež investujú preto, aby sa nestratila ich hodnota....
Základy investovania Ako sa v zložitom systéme investovania, na ktorého konci môžu čakať neskutočne veľké zárobky, úplne nestratiť ? Poradíme vám v článku základy investov...
Cena zlata aj naďalej porastie: Vhodný čas na inve... Ak sa zaujímate o investície do cenných kovov a predovšetkým do zlata, potom ste si iste nemohli nevšimnúť, že za posledný rok cena zlata klesala a vy...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.