Je výhodnejšia banková alebo nebanková pôžička?

od autora: | 21. septembra 2015
5/5 - (9 votes)

banková alebo nebanková pôžičkaAk sa dostanete do situácie, keď si na niečo potrebujete vziať pôžičku, potom určite musíte dôkladne prešetril všetky možnosti, aké trh s pôžičkami v súčasnej dobe ponúka. Je výhodnejšia banková alebo nebanková pôžička ?

Okrem tradičných bankových inštitúcií sa stretneme aj s možnosťou vziať si pôžičku u nebankovej spoločnosti.

Ak si myslíte, že so serióznymi ponukami sa stretnete iba v bankových inštitúciách, potom sa celkom mýlite, pretože aj mnohé úverové spoločnosti sa pod nátlakom verejnosti dopracovali k tomu, aby ich podmienky boli oveľa prehľadnejšie a transparentnejšie, než ako tomu bolo v dobách predchádzajúcich.

Dokonca sa môžete stretnúť s tým, že ponuka úverových spoločností je prehľadnejšie ako u bankových inštitúcií. Ostatne aj úroky sa u nich dajú v niektorých prípadoch nájsť oveľa lepšie, pretože slovenské banky sa v európskom porovnaní dajú zaradiť k tým drahším.

Nebanková pôžička a výška úrokov


Kto by si predstavoval, že inde ako v banke dostane obrovský úrok a ešte na neho pri podpisovaní zmluvy urobia nejaký podfuk, ten by sa veľa mýlil.

Vysoký úrok dostanete úplne všade, teda aspoň v porovnaní s tým, za koľko si banka požičiava od vás, keď si ukladáte financie na sporiaci účet alebo termínovaný vklad, to platí určite.

Inak v zásade platí, že sa dá dobre nájsť aj nebankovú spoločnosť, ktorá požičiava lacnejšie než hociktorá banková inštitúcia. A v žiadnom prípade neplatí, že každý poskytovateľ nebankovej pôžičky sa snaží nájsť nejaký spôsob, ako na klienta nachystať pascu, z ktorej by sa dali vyťažiť ďalšie peniaze. Niektoré známe nebankové spoločnosti majú podmienky úverov mnohokrát oveľa lepšie prepracované, prehľadnejšie, zrozumiteľnejšie a ústretovejšie než rôzne banky. Medzi také spoločnosti sa dá zaradiť Cetelem, Cofidis či Home Credit.

nebankové pôžičky požičajúVäčšie banky jednoducho podcenili rastúcu konkurenciu v podobe serióznych nebankových spoločností. Rozdiely už dávno v podstate nie sú a to sa nehovorí len o RPMN, ale aj o sankčných podmienkach a prístupu ku klientele.

Pomerne dlhú dobu existoval určitý tlak na nebankové úverové spoločnosti. Nebankové úverové spoločnosti vďaka tomu dokázali prísť s výhodnejšími podmienkami a stali sa pomerne bezpečnými. Tieto spoločnosti sa totiž pre získanie dôvery museli veľmi snažiť, zatiaľ čo banky zaspali dobu s tým, že si mysleli, že ľudia u nich zostanú zo zotrvačnosti a kvôli určitej slovenskej konzervatívnosti.

nebankové pôžičkyUrčite je dobre, že veľké nebankové spoločnosti dosiahli na štandard bežných bánk, alebo sa k nim aspoň míľovými krokmi približujú.

Ale aj na trhu môžete medzi nebankovými spoločnosťami naraziť na zlé prípady. Niektoré spoločnosti môžu byť málo transparentné a nedodržiavajú ani základné etické štandardy.

Z toho dôvodu je medzi jednotlivými spoločnosťami dôsledne rozlišovať, aby sa klient pritom nepopálil.

Nebanková pôžička a situácia na Slovensku

rýchle pôžičky do hodinyAk porovnáme bankové inštitúcie v krajinách celej eurozóny, potom zistíme, že marže niektorých bánk na území Slovenskej republiky sú kľudne aj dvojnásobne vyššie ako v iných krajinách. Je len ťažko pochopiteľné, že spotrebiteľské úvery sú u nás drahšie ako v Grécku. Banky sa síce obhajujú tvrdením, že všetci poskytovatelia pôžičiek sa stretávajú s relatívne vysokým podielom nesplatených spotrebiteľských úverov, pričom v priebehu júna sa pohyboval tento podiel v oblasti okolo dvanástich percent. Náklady na vymáhanie nevyplatených úverov sú pomerne drahé, takže tieto aspekty negatívne ovplyvňujú rizikové prirážky u úverov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.