Je výhodnejšia banková alebo nebanková pôžička?

By | 21. septembra 2015
Je výhodnejšia banková alebo nebanková pôžička?
5 (100%) 9 hlasov

banková alebo nebanková pôžičkaAk sa dostanete do situácie, keď si na niečo potrebujete vziať pôžičku, potom určite musíte dôkladne prešetril všetky možnosti, aké trh s pôžičkami v súčasnej dobe ponúka. Je výhodnejšia banková alebo nebanková pôžička ?

Okrem tradičných bankových inštitúcií sa stretneme aj s možnosťou vziať si pôžičku u nebankovej spoločnosti.

Ak si myslíte, že so serióznymi ponukami sa stretnete iba v bankových inštitúciách, potom sa celkom mýlite, pretože aj mnohé úverové spoločnosti sa pod nátlakom verejnosti dopracovali k tomu, aby ich podmienky boli oveľa prehľadnejšie a transparentnejšie, než ako tomu bolo v dobách predchádzajúcich.

Dokonca sa môžete stretnúť s tým, že ponuka úverových spoločností je prehľadnejšie ako u bankových inštitúcií. Ostatne aj úroky sa u nich dajú v niektorých prípadoch nájsť oveľa lepšie, pretože slovenské banky sa v európskom porovnaní dajú zaradiť k tým drahším.

Nebanková pôžička a výška úrokov


Kto by si predstavoval, že inde ako v banke dostane obrovský úrok a ešte na neho pri podpisovaní zmluvy urobia nejaký podfuk, ten by sa veľa mýlil.

Vysoký úrok dostanete úplne všade, teda aspoň v porovnaní s tým, za koľko si banka požičiava od vás, keď si ukladáte financie na sporiaci účet alebo termínovaný vklad, to platí určite.

Inak v zásade platí, že sa dá dobre nájsť aj nebankovú spoločnosť, ktorá požičiava lacnejšie než hociktorá banková inštitúcia. A v žiadnom prípade neplatí, že každý poskytovateľ nebankovej pôžičky sa snaží nájsť nejaký spôsob, ako na klienta nachystať pascu, z ktorej by sa dali vyťažiť ďalšie peniaze. Niektoré známe nebankové spoločnosti majú podmienky úverov mnohokrát oveľa lepšie prepracované, prehľadnejšie, zrozumiteľnejšie a ústretovejšie než rôzne banky. Medzi také spoločnosti sa dá zaradiť Cetelem, Cofidis či Home Credit.

nebankové pôžičky požičajúVäčšie banky jednoducho podcenili rastúcu konkurenciu v podobe serióznych nebankových spoločností. Rozdiely už dávno v podstate nie sú a to sa nehovorí len o RPMN, ale aj o sankčných podmienkach a prístupu ku klientele.

Pomerne dlhú dobu existoval určitý tlak na nebankové úverové spoločnosti. Nebankové úverové spoločnosti vďaka tomu dokázali prísť s výhodnejšími podmienkami a stali sa pomerne bezpečnými. Tieto spoločnosti sa totiž pre získanie dôvery museli veľmi snažiť, zatiaľ čo banky zaspali dobu s tým, že si mysleli, že ľudia u nich zostanú zo zotrvačnosti a kvôli určitej slovenskej konzervatívnosti.

nebankové pôžičkyUrčite je dobre, že veľké nebankové spoločnosti dosiahli na štandard bežných bánk, alebo sa k nim aspoň míľovými krokmi približujú.

Ale aj na trhu môžete medzi nebankovými spoločnosťami naraziť na zlé prípady. Niektoré spoločnosti môžu byť málo transparentné a nedodržiavajú ani základné etické štandardy.

Z toho dôvodu je medzi jednotlivými spoločnosťami dôsledne rozlišovať, aby sa klient pritom nepopálil.

Nebanková pôžička a situácia na Slovensku

rýchle pôžičky do hodinyAk porovnáme bankové inštitúcie v krajinách celej eurozóny, potom zistíme, že marže niektorých bánk na území Slovenskej republiky sú kľudne aj dvojnásobne vyššie ako v iných krajinách. Je len ťažko pochopiteľné, že spotrebiteľské úvery sú u nás drahšie ako v Grécku. Banky sa síce obhajujú tvrdením, že všetci poskytovatelia pôžičiek sa stretávajú s relatívne vysokým podielom nesplatených spotrebiteľských úverov, pričom v priebehu júna sa pohyboval tento podiel v oblasti okolo dvanástich percent. Náklady na vymáhanie nevyplatených úverov sú pomerne drahé, takže tieto aspekty negatívne ovplyvňujú rizikové prirážky u úverov.

Odporúčané články

Ako predať nehnuteľnosť zaťaženú hypotékou Ako náhle už si na seba raz človek berie hypotekárny úver, pretože sa chystá investovať väčší obnos peňazí do nehnuteľnosti, tak sa dá predpokladať, ž...
Ako získať hypotéku? Na čo sa vás banky budú pýtať... Čo všetko potrebujete vedieť pred tým ako si zoberiete hypotéku ? A čo všetko musíte splniť aby vám banka hypotéku vôbec poskytla ? To všetko sa dočít...
Drahé telefónne hovory u nebankových pôžičiek... Každý z nás sa niekedy stretol s inzerátmi v štýle: zavolajte nám, my vám požičiame bez zbytočných dokladov, rýchlo a hlavne diskrétne. Ľudia vo finan...
Ako sa banky snažia zmiasť klientov pri hypotékach... V poslednej dobe celkom poklesli úrokové sadzby u hypotekárnych úverov a banky neustále hľadajú možnosti, ako by mohli klientov pripraviť o peniaze vď...
Pravidlá pre bezpečné požičiavanie peňazí Požičať si peniaze je pomerne jednoduché. Poviete si, že peniaze potrebujete a zájdete do bankyy ale iba ak spĺňate všetky kritériá pre poskytnutie pô...
Zvýhodnené študentské účty Študenti bývajú veľmi často zvýhodňovaní, pretože vo väčšine prípadov nemajú žiadny vlastný príjem. Čerpajú rôzne zľavy a výhody, čo sa deje samozrejm...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.