Každý ôsmy čech je dlžníkom

od autora: | 30. augusta 2015

neschopnosť-splácať-pôžičkuRovnako ako v roku 2013, tak aj vlani si domácnosti brali častejšie pôžičky od nebankových firiem. Požičiavajú si aj ľudia, ktorí nemajú na splácanie, čím prudko vzrástol počet dlžníkov. Splátky neplatí každý ôsmy Čech.

Rast pohľadávok po lehote splatnosti vzrástol o 4,9%, teda na 12,3%, uviedla finančná riaditeľka Cetelem. Koľko ľudí to predstavuje a o akú sumu sa jedná však nespresnila.

Aj keď počet dlžníkov prudko rastie, finančné spoločnosti na tom zatiaľ nestratia. S určitým zlyhaním v splácaní počítajú a náklady na vymáhanie sú už zahrnuté v cene, za ktorú peniaze požičiavajú.

V minulom roku bolo na spotrebiteľských úveroch poskytnutých 34 miliárd korún, z ktorých si ľudia najčastejšie zaobstarali ojazdené autá, úžitkové autá a počítače.

Register dlžníkov Solus vedie negatívne záznamy na viac ako 880 -tisíc fyzických osôb a 63 tisíc firiem a podnikateľov.
Sem zapisujú dlžníkov štyri desiatky spoločností, vrátane nebankových úverových firiem. Veľmi jednoducho sa z neho dajú vytiahnuť dáta a zistíte, že každý ôsmy čech je dlžníkom.
Aj keď je záväzok uhradený, zápis v registri ostáva ešte 3 roky. Ale ani po tejto dobe nemusí byť Vaša žiadosť o ďalší úver kladne vybavená, aj keď už ste ” čistí “.

Oddlžovací agenti, ktorí za poplatok ponúkajú zdanlivú pomoc len predlžujú zúfalú situáciu dlžníkov. Dlžník zaplatí viac, pretože agenti sa snažia ich dlh len formálne popierať.

Nefungujú rozhodcovskej doložky v zmluvách. Tie by mali urýchľovať mimosúdne riešenia, ale rozhodcovia nároky odmietajú a pohľadávky je nutné žalovať na súde.
Ešte nedávno sa rozhodcovskej doložky zneužívali na to, aby dlžníka pripravili o byt či dom kvôli jednej zdržanie splátke .

Úverové firmy znepokojuje nárast konkurzných návrhov. V minulom roku ich bolo podaných 23 800. Ak súd schváli tzv Osobné bankroty, úverové spoločnosti dostanú zhruba 30 % z celkovej pohľadávky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.