Kde získať právne rady zadarmo?

od autora: | 3. septembra 2015

právne radyHoci väčšina z nás má určité právne povedomie, len malé percento populácie sa v zákonoch skutočne dobre orientuje. Konečne štúdium na právnickej fakulte je dlhé, ťažké a je všeobecne považované za prestížnu záležitosť.

Pretože však “neznalosť zákona neospravedlňuje”, stretávame sa v živote so situáciami, kedy dobrá rada od právnika je takpovediac na nezaplatenie. Čo však robiť, ak nemôžeme za ňu zaplatiť? Kde získať právne rady zadarmo?

Trestné stíhanie


Ak sa dostanete do konfliktu so zákonom a bude proti vám začaté trestné stíhanie, potom vo väčšine prípadov je zastúpenie kvalifikovaným právnikom zo zákona nevyhnutné. Ak nemáte finančné prostriedky na to, aby ste ho sami zaplatili, bude vám súdom pridelený tzv obhajcu ex-offo – čiže právnik zadarmo, ktorý bude pred súdom obhajovať vaše záujmy.

Občiansko právne spory

V občiansko právnych sporoch nutnosť nechať sa zastupovať právnym zástupcom nevzniká, často však býva človek práva znalý na vašej strane veľkou výhodou.

Ak vám finančná situácia neumožňuje zaplatiť ho, môžete podať súdu návrh na pridelenie právneho zástupcu zadarmo – odôvodnite ju svojou neznalosťou práva a nemajetnosti. Napr.: Som študent (nezamestnaný) a bez vlastných príjmov.

V prípade najvyššej núdze, ak máte problém a skutočne sa vám nepodarí nájsť vo svojom okolí právnika, ktorý sa v ňom orientuje a je ochotný pomôcť v rámci vašich finančných možností, môžete sa vždy obrátiť priamo na Slovenskú advokátsku komoru, ktorá môže, ale nemusí , ak ste bez prostriedkov, určiť advokáta, ktorý vám poskytne služby lacnejšie alebo právne rady zadarmo.

Právna poradňa

Často však nie je potrebné dôjsť až k súdu, pretože právo prestupuje celý náš bežný život. Predaj, kúpa alebo prenájom nehnuteľnosti, väčšie pôžičky, dohoda o výživnom – to všetko sú záležitosti, kedy môže rada právnika prísť vhod.

K tomuto účelu existujú rôzne internetové a občianske právnej poradne, ale pamätajte, že rady tu poskytované mávajú často len orientačný charakter.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.