Kreditné karty a na čo si pri nich dať pozor

od autora: | 21. septembra 2015

platobné karty a zlodejiKreditná karta je platobným nástrojom spojeným s revolvingovým úverom, čo je typ úveru, ktorý splácate, ale zároveň sa neustále obnovuje. Na čo by ste si pri nich kreditných kartách mali dávať pozor?

Používate kreditné karty, alebo sa ich chystáte používať? Sú výhodným finančným produktom?

Kreditné karty


Kreditná karta je platobným nástrojom spojeným s revolvingovým úverom, čo je typ úveru, ktorý splácate, ale zároveň sa neustále obnovuje.

kreditne-kartyPreto budete mať stále k dispozícii požičané peniaze, bez toho aby ste si museli o žiadať o nový úver.
Okrem kreditných kariet rozlišujeme ešte ďalšie platobné karty. Sú nimi:

  • Debetné karty: Ide o karty vydávané k bežnému účtu.
  • Charge karty: Majú až dvojmesačné bezúročné obdobie, ale je nutné vždy čerpanú čiastku splatiť celú.
  • Predplatené karty: Ak chcete platiť touto kartou, musíte si ňu previezť peniaze.

Ďalšie informácie a kreditné karty

Dôležité je peniaze späť na kreditnú kartu splatiť do lehoty bezúročného obdobia. Tá je rôzne dlhá. Záleží na zvolenej kreditnej karte. Väčšinou sa pohybuje okolo 50 – 60 dní. Ak chcete, aby pre vás používanie kreditnej karty bolo efektívne, vždy finančný záväzok splaťte v tejto lehote. Úrok pri kreditných kartách je vysoký. Môže dosahovať aj viac ako 20% ročne.

Ak budete splácať peniaze v bezúročnom období, neznamená to, že by ste za kreditnú kartu neplatili vôbec nič. Spravidla býva spoplatnené jej vedenie, ale aj poplatky za správu úveru, transakcie kartou atď.

Suma a podmienky sa odvíja od konkrétnej banky.
Kreditné karty sa používajú rovnako ako debetné. Počítajte však s tým, že výbery sú drahšie.
Výška sumy, ktorú budete môcť prostredníctvom kreditnej karty čerpať, sa odvíja od vašej bonity. Väčšinou ide o sumu okolo 1000 €, ale opäť veľa záleží na poskytovateľovi kreditnej karty. Tou môže byť banka aj nebanková spoločnosť.

Výhody kreditných kariet

požičiame ihneďKreditné karty sú výhodné predovšetkým pre ľudí cestujúcich do zahraničia. S kreditnou kartou získate lepšie kurzy, než keby ste platili v hotovosti. Z ďalších výhod kreditných kariet to sú: finančná rezerva, bezúročné obdobie, bonusové programy za platby kartami, nezávislosť kreditnej karty na účte v banke (nemusíte si ho kvôli tomuto produktu zriaďovať) a možnosť poistenia proti nesplácaniu úveru.

Na čo si dať pozor pri kreditných kartách?

Kreditné karty môžu byť výhodné, ale len za určitých podmienok. Je niekoľko vecí, na ktoré by ste si pri používaní kreditných kariet mali dávať pozor. Najdôležitejšie je dodržanie bezúročného obdobia. Inak sa pre vás stane kreditná karta úverom s veľmi nevýhodnú sadzbou.

platobné kartyPočítajte tiež s výdavkami za mesačné poplatky spojené s vedením karty.
Nevýhodou je aj to, že nemáte možnosť dohliadať na svoje kartové transakcie za účtovné obdobie. Vyúčtovanie vám príde raz mesačne. Preto si svoje platby strážte. Mohlo by sa vám stať, že stratíte prehľad, koľko ste už minuli peňazí. Na konci účtovného obdobia by ste boli nepríjemne prekvapení.

Nezabúdajte na bezpečné platenie kreditnou kartou
Pri používaní kreditnej karty je dôležité zachovávať základné bezpečnostné opatrenia. Predovšetkým by ste nikdy nemali nechávať svoju kartu bez dozoru.

Pri platení ju majte stále na očiach, a to po celú dobu transakcie. Samozrejmosťou je neposkytovať nikomu PIN.
Obozretní buďte aj pri platbách na internete. Pred zadaním údajov z kreditnej karty si overte bezpečnostný certifikát webu. Najbezpečnejšie je nakupovať v preverených internetových obchodoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.