Má poistenie úveru zmysel ?

od autora: | 14. septembra 2015
5/5 - (13 votes)

poistenie úveruMnohí klienti sa len ťažko zbavia presvedčenia že úverové poistenie nie je nič iné ako bohapusté vyhodenie niekoľkých eur každý mesiac. Je to ale skutočne iba zbytočné vyhodenie peňazí alebo nie ? Má poistenie úveru zmysel ?

Všetci, kto žiadali o nejakú pôžičku, tú situáciu poznajú. Prakticky k akémukoľvek úveru sa vám bankový úradník alebo zamestnanec úverovej spoločnosti snaží odporúčaním „vnútiťpoistenie úveru. Je úplne jedno, či sa jedná o spotrebiteľský úver, hypotéku alebo kreditnú kartu.

Poistenie úveru je pre finančnú spoločnosť veľmi lukratívnym businessom. Na druhej strane treba pripomenúť, že je aj prostriedkom na zníženie rizika, keď nebudete môcť v budúcnosti úver splácať. Lenže, mnohí klienti sa len ťažko zbavia presvedčenia že úverové poistenie nie je nič iné ako bohapusté vyhodenie niekoľkých eur každý mesiac.

V ktorých prípadoch má úverové poistenie zmysel a kedy ide naozaj o vyhodené peniaze?


Najprv je nutné sa pozrieť na to, čo vlastne úverové poistenie ponúka. Dá sa povedať, že podľa miery pokrytia rozoznávame tri typy úverového poistenia:

pre prípad smrti, trvalej invalidity a pracovnej neschopnosti a v treťom type sa už spomínané položky rozširujú aj na stratu zamestnania.

Nikto vám nemôže vnútiť niektorý druh poistenia, výber je čisto na vás. Výsledná voľba by mala byť plne využiteľná vo váš prospech.

Kedy o poistení úveru uvažovať?

poistenie peňazíNaozaj sa oplatí premýšľať o úverovom poistení v prípade, že máte vo svojom okolí či medzi úzkym príbuzenstvom niekoho, kto je veľa závislý na vašich príjmoch (myslená napr. manželka a maloleté dieťa) a komu by prípadná tragická či nečakaná udalosť (smrť, úraz, strata zamestnania) spôsobila doslova existenčné problémy.

Nutnosť úverového poistenia sa navyše umocňuje tým, že spomínané problémy sú skomplikované nedostatkom finančnej rezervy, z ktorej by bolo možné úver splácať.

Ktoré úverové poistenie vybrať?

Keď už sme spomenuli rizika, tak by bolo dobré sa zaoberať aj otázkou, ktorý druh úverového poistenia zvoliť. Odpoveď bude veľa ovplyvnená faktom, či máte nejakú zmluvu o životnom poistení a aké nečakané udalosti vám tento produkt pokryje.

Čo inými slovami znamená, že či je vaše životné poistenie „zazmluvnené“ na pokrytie rizika smrti alebo trvalej invalidity, ale nie je v ňom zahrnutá pracovná neschopnosť ani nedisponujete potrebnou finančnou rezervou nutnou na pokrytie absencie príjmu z dôvodu „nechodenia“ do práce, tak vážne uvažujte o úverovom poistení vo variante, kde sú pokryté negatívne následky spôsobené pracovnou neschopnosťou. Ak tieto nepríjemné okolnosti nastanú, tak za vás bude úver splácať poisťovňa.

Ak máte vo svojom životnom poistení pokryté všetky riziká patričnými čiastkami alebo uvažujete v súvislosti s novými úvermi na obzore o dohodnutie životného poistenia, porozmýšľajte aj nad sumou, ktorú budete za produkt platiť každý mesiac. Cena za zabezpečenie všetkých rizík môže byť u vášho súčasného i posudzovaného „života“ vyššia ako u úverového životného poistenia a potom sa rozhodne oplatí zvoliť lacnejší variant.

poistenie domuToto platí špeciálne pri hypotékach, ku ktorým si ľudia veľmi často vyjednávajú aj „obyčajné“ životné poistenie, za ktoré v mnohých prípadoch zaplatia mesačne viac, než by tomu bolo u poistenia úverového.

A verte, že hocikedy je možné ušetriť aj niekoľko desiatok eur za mesiac (záleží na jednotlivých finančných produktoch a ich podmienkach).

Môže byť úverové poistenie zbytočné?

Samozrejme, z vyššie napísaného vyplýva, že vás úverové poistenie nemusí zaujímať ak ste schopní za menší peniaz pokryť rozličné riziká inde (iným druhom poistky). Rovnaká situácia nastane, keď si chcete požičať relatívne malý peniaz a ste schopní danú čiastku splácať každý mesiac aj v dobe prípadnej pracovnej neschopnosti alebo keď stratíte zamestnanie.

Úverové poistenie nie je potrebné, ak môžete pri strate súčasného príjmu zaplatiť naraz celý úver – takým prípadom bude napríklad situácia, keď vám končí viazacia šesťročná lehota u stavebného sporenia a vy tak budete mať tieto peniaze vrátane štátnej pomoci neustále k dispozícii.

Ako na úverovom poistení ušetriť?
ako ušetriť peniazeAk sa rozhodnete pre uzatvorenie úverového poistenia, bude sa vám určite hodiť praxou overený spôsob, ako ušetriť. Samotné úverové poistenie býva veľmi často predimenzované a deje sa tak predovšetkým u kreditných kariet.

V rámci produktu ste tak poistení na podstatne vyššie čiastky ako je nutné a logicky dochádza aj k navýšeniu ceny produktu. Ako si počínať, aby ste neplatili zbytočné peniaze?

Požiadajte človeka, ktorý s vami bude chcieť uzavrieť zmluvu o úverovom poistení, aby vám produkt „ušil“ na mieru, tj. na sumu, na ktorú sa chcete naozaj nechať poistiť a nie na niečo, čo niekde od stola spočítal nejaký štatistík.

Mnoho príkladov z praxe dokazuje, že týmto spôsobom je možné ušetriť až 30 percent z ceny poistenia. Pritom tento postup môžete použiť ako pred podpisom zmluvy, ako aj počas trvania poistky. Stačí, keď zavoláte na zákaznícku linku spoločnosti, u ktorej máte produkt dohodnutý, a oznámite svoj ​​zámer úverové poistenie ukončiť. Pracovník na druhej strane telefónu vám určite v snahe udržať si klienta ponúkne mnohokrát aj výraznú zľavu pri zachovaní výšky poistnej sumy a rozsahu pokrytých rizík.