Na akú najdlhšiu dobu sa dá získať hypotéka

od autora: | 18. septembra 2015

na akú najdlhšiu dobu sa dá získať hypotékaV súčasnej dobe mnoho ľudí využíva možnosti hypotekárneho úveru, kedy si požičajú peniaze, ktoré aktuálne nemajú, súrne ich potrebujú, a následne ich postupne v mesačných splátkach vrátia bankovej inštitúcií, ktorá im hypotekárny úver dala. Na akú najdlhšiu dobu sa dá získať hypotéka ?

A ako sa vlastne dopracovať k čo najnižším splátkam hypotéky a s čo možno najdlhšou dobou splatnosti úveru? A na akú dlhú dobu sa v súčasnosti dá hypotekárny úver získať? To sa pokúsime objasniť na niekoľkých nasledujúcich riadkoch.

V rámci článku sa pokúsime zamerať iba na takzvané rezidenčné hypotéky, čo sú také hypotekárne úvery, ktoré majú za cieľ investíciu do vlastného bývania.

U nich sa zakaždým po žiadateľovi vyžaduje preukázanie výšky príjmov a žiadateľ zároveň nie je členom žiadnej z profesijných komôr. Výšky príjmov sa preukazuje potvrdeniami o príjmoch od zamestnávateľa, základom dane, ale nie obratom podľa daňového priznania.

daň z príjmuPokiaľ by žiadateľ bol členom niektorej profesijnej komory, ako sú napríklad veterinári, lekári, advokáti či notári, banka by mu mohla ponúknuť hypotekárny úver za nadštandardných podmienok. Vypustíme jeden z faktorov, ktorý tiež hrá svoju úlohu pri určovaní maximálnej splatnosti hypotéky, a týmto faktorom bude vek klienta.

V rámci článku sa pokúsime zamerať na niekoľko bankových inštitúcií, ktoré ponúkajú hypotekárne úvery. Konkrétne sa pozrieme zblízka na Hypotekárne banku, Unicredit Bank, Slovenskú sporiteľňu, mBank, Equa Bank, Wüstenrot hypotekárnu banku, Raiffeisenbank, Českú Komerční banku, LBBW Bank a Sberbank.

Najvyššia splatnosť hypotekárneho úveru, s ktorou sa môžeme najčastejšie stretnúť, je tridsať rokov. Na dlhšiu dobu si peniaze môžete požičať len od spoločností mBank, Equa Bank a Hypotekárnej banky. U firmy Wüstenrot hypotekárna banka môžete hypotekárny úver so splatnosťou tridsať rokov získať iba v okamihu, keď máte príjmy, s ktorými by ste boli dostatočne bonitný pre hypotéku so splatnosťou dvadsať rokov.

Ak teda Wüstenrot hypotekárna banka uzná za vhodné, že máte dostatočný prísun financií na to splácať hypotéku ďalších dvadsať rokov, tak vám umožní vziať si hypotekárny úver so splatnosťou až tridsať rokov. Každá banka má však svoje jasne vymedzené podmienky v prípade, že klient žiada o hypotekárny úver so splatnosťou vyššou než tridsať rokov.

bankové inštitúcie a hypotékaU Equa Bank je vymedzená podmienkou maximálnej LTV deväťdesiat percent, čo znamená, že si požičiavajú na deväťdesiat percent záložnej hodnoty nehnuteľnosti. Ak takúto podmienku splníte, môžete sa tešiť na hypotéku so splatnosťou až celých tridsaťpäť rokov. Podobnú podmienku nájdete aj v prípade Hypotekárnej banky, kde sa stretnete s podmienkou maximálneho LTV vo výške sedemdesiatich percent.

Ak dokážete doložiť aspoň tridsať percent založenej hodnoty nehnuteľnosti inak, napríklad z vlastných zdrojov, z iného úveru či ručením ďalšou nehnuteľnosti, tak sa môžete tešiť z hypotekárneho úveru so splatnosťou na celých štyridsať rokov. Na rovnakú dobu sa dá získať hypotekárny úver aj v mBank, kedy sa obmedzenie dostane na hodnotu sedemdesiatich až osemdesiatich percent.

refinancovanie hypotekyK predlžovaniu hypotekárneho úveru sa môžete dostať kvôli trom dôvodom. Jedným z nich je nedostatok financií v rodinnom rozpočte, kvôli čomu by sa hypotekárny úver nedal splatiť za dobu nižšiu ako tridsať rokov. Ďalším dôvodom je, že v rodinnom rozpočte sa síce nachádzajú financie na to, aby sa dal hypotekárny úver splatiť aj v čase kratšom ako tridsať rokov, však financie plánujete využiť iným spôsobom. A konečne tretím dôvodom je, že v rodinnom rozpočte síce je dostatok financií, aby sa dala hypotéka splatiť aj v rýchlejšej dobe, ako je tridsať rokov, ale tieto peniaze sa rozhodnete investovať iným spôsobom, keď príjem z vašich investícií prekoná náklady na hypotéku každý mesiac.

Hlavne v prvom prípade je nutné sa dôkladne zamyslieť nad tým, či nie je na hypotekárny úver ešte príliš skoro, pretože splátka hypotekárneho úveru predstavuje tak veľké bremeno, že by čoskoro mohol nastať problém s financovaním akéhokoľvek iného mimoriadneho výdavky potrebného v prípade, že sa rozbije niektorý z domácich spotrebičov alebo nastane krátkodobé zníženie príjmov napríklad z dôvodu choroby.

financovanie hypotékyAko už bolo uvedené, predchádzajúce čísla platí v prípade, že sa banka nepozerá na vek žiadateľa o hypotekárny úver. U všetkých hypotekárnych bánk však platí, že klient by mal byť počas celej doby splácania hypotéky v produktívnom veku. Samozrejme z tejto poučky existuje celý rad výnimiek, ale tými sa zaoberať nebudeme. Pod pojmom produktívny vek si rôzne inštitúcie predstavujú hornú hranicu na šesťdesiatpäť až sedemdesiatpäť rokov, avšak každá banková inštitúcia k tomuto problému pristupuje diametrálne odlišným spôsobom.

Bankové inštitúcie v takých prípadoch, kedy by do konca produktívneho veku ostávala kratšia doba, požičia len na dobu, ktorá zostáva do onoho konca produktívneho veku. Jednou z možných výnimiek z pravidla o produktívnom veku je, že existuje viac žiadateľov o hypotekárny úver v rozdielnom veku. V prípade, že bude mať mladší zo žiadateľov dostatočnú výšku príjmu, dá sa maximálna splatnosť hypotekárneho úveru určovať práve podľa neho.

U niektorých bánk sa samozrejme dá maximálnu splatnosť hypotéky znížená kvôli vekovému limitu opäť zvýšiť vďaka dohodnutiu životného poistenia či zníženiu LTV, teda pomeru výšky úveru k založenej ceny nehnuteľnosti. V niektorých prípadoch sa dá dosiahnuť dlhá splatnosť aj vďaka tomu, že sa k žiadosti o hypotekárny úver pridajú aj zaopatrené deti. Takúto možnosť však nepripúšťa úplne každá z bánk. Ak teda chceme hypotekárny úver s naozaj najdlhšou splatnosťou, potom by sme sa mali dopredu dôkladne informovať o podmienkach hypotekárnych úverov u viacerých bánk, pretože každá z nich môže mať nastavený iný limitný vek pre splácanie hypotéky a tiež iné podmienky pre udelenie výnimky. Chybou nie je ani návšteva u nezávislého hypotekárneho makléra, ktorý pracuje s veľkým počtom bánk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.