Nebezpečné omyly spotrebiteľov

od autora: | 18. septembra 2015
5/5 - (10 votes)

omyly spotrebiteľovV zákonoch sa snažia nájsť kľučky rôzni podvodníci. Pre väčšinu obchodníkov je na prvom mieste zisk. Občas však aplikujú nekalé praktiky na úkor spotrebiteľov, ktorí sa často nemôžu dôsledne brániť kvôli tomu, že nepoznajú svoje práva. Akých omylov sa spotrebitelia najčastejšie dopúšťajú ?

Na čo by sme si teda mali pri nakupovaní dať pozor? Aké sú časté a nebezpečné omyly spotrebiteľov?

Jedna z noviel zákona o spotrebiteľskom úvere zakázala rôzne veci a jednou z nich je aj zabezpečovanie pôžičky neprimeranou výškou ručenia alebo využívať k jej dohodnutiu draho spoplatnené linky. Niektorí poskytovatelia nebankových pôžičiek sa však pokúšajú neustále zákon obchádzať, pričom využívajú skutočnosti, že sa spomínaná právna úprava nevzťahuje aj na podnikateľov.

Z toho dôvodu sa pýtajú záujemcov o úver na to, či majú živnostenský list. Ako náhle záujemca o úver odpovie kladne, potom spoločnosť poskytujúca úver využíva praktiky, aké nová úprava zákona o spotrebiteľskom úvere zakázala. Aj v súčasnej dobe sa dá naraziť na poskytovateľov úverov, ktorí nútia záujemcov o pôžičku volať na draho platené linky.

Pôžičky a nebezpečné omyly spotrebiteľov


Takáto výsledná suma za telefonát môže byť často drahšia, než celá samotná pôžička, pokiaľ k jej poskytnutiu vlastne vôbec došlo. Poskytovatelia úverov sa občas tiež odvolávajú že budete volať na bezplatnú linku, ale po chvíli zvonenie budú záujemcovia automatom odkázaní na linky so sadzbou približne v rozsahu troch eur za jednu minútu. Za použitia týchto vysoko spoplatnených liniek môže Slovenská obchodná inšpekcia pokojne udeliť pokutu až do výšky desiatich miliónov eur, podobne ako za požadovanie ručenia šekom.

Ďalšou chybou poskytovateľov úverov je žiadajú neprimerané podmienky pre ručenie za ich ponúkané služby. Hodnota založenej nehnuteľnosti by nemala zbytočne presahovať dlžnú sumu.

Ale aj to je úplne bežná prax. Taká zástava nie je platná a Slovenská obchodná inšpekcia za ňou môže udeliť pokutu vo výške piatich miliónov eur, čo by si každý takýto poskytovateľ úveru mal dopredu rozmyslieť, či sa mu takéto riziko oplatí.

Úžerníci sa teraz budú oveľa viac spoliehať na spísanie zmluvy priamo u notára, pretože zmluva s tzv. Doložkou priamej vykonateľnosti umožní, aby sa spory neriešili súdne a dlhy mohol vymáhať priamo exekútor.

Predvádzacie akcie a omyly spotrebiteľov

predvádzacie akcieSamostatnú kapitolu potom tvoria usporiadatelia predvádzacích akcií, ktorí si často pomáhajú rôznymi trikmi a neustále sa snažia vymýšľať nové spôsoby, ako by sa im mohlo podariť predať svoj predražený tovar naivným zákazníkom.

Jedným z trikov je organizovanie predvádzacích akcií v zahraničí. Pod zámienkou poznávacieho zájazdu spojeného s nákupom niečoho vyvezú účastníkov do zahraničia a to môže byť problém.

Cudzie prostredie a neznalosť miestneho jazyka môže zafungovať ako faktor zvyšujúci zraniteľnosť účastníkov takejto akcie.

Často krát sa v minulosti stal prípad, keď boli klienti ponechaní so zahraničnými predajcami, ktorí na nich tlačili, aby si od nich nejaký výrobok zakúpili a klienti nemali možnosť kontaktovať nikoho zo svojho zájazdu, teda v obavách nátlaku podľahli a tovar si za nevýhodnú cenu zakúpili.

Pokiaľ sa jedná o predaj v rámci krajín Európskej únie, môže ešte pomôcť Slovenská obchodná inšpekcia. Predajcovia sú však dostatočne informovaní, a preto pravidelne využívajú krajiny mimo tohto územia. V takých prípadoch sa nedá zakaždým spoľahnúť na zjednotenú minimálnu mieru ochrany zaručenou európskym právom.

Usporiadatelia predvádzacích akcií sa pokúšajú sťažiť podvedeným možnosť odstúpenia od zmluvy za pomoci sprostredkovateľských zmlúv. Túto zmluvu podpíše nič netušiaci klient spoločne s kúpnou alebo cestovný zmluvou. Predajca sa potom spolieha na to, že zákazník odstúpi iba od kúpnej zmluvy a na sprostredkovateľskú zmluvu jednoducho zabudne alebo si ju nevšimne.

Zákazník by sa v takom prípade pripravil o šancu na vrátenie celej investície. Ale aj v prípade, že zákazníci zmluvu zaregistrujú včas a hlavne riadne od nej odstúpia, nie je moc veľká šanca na navrátenie financií. Ako sprostredkovatelia totiž v drvivej väčšine týchto prípadov vystupujú ľudia, ktorí sa dajú len zle dohľadať. V prípade, že sprostredkovateľ vôbec so zákazníkom nekomunikuje, nezostáva nič iné, než sa obrátiť na súd, aby sporný prípad vyriešil.

darovacia-zmluvaJedným z trikov týchto predajcov je tiež zmluva, ktorá sa uzavrela mimo priestorov obvyklých pre podnikanie, čo môže byť práve organizovanie predvádzacích akcií v sálach hotelov či reštauráciách, kde predtým oznámili prevádzkareň týchto firiem. Len uvedenie informácie, že bola zmluva uzavretá v prevádzkarni však nespĺňa zákonom dané podmienky a je potrebné zohľadniť, či sa jedná naozaj o nákup na prednáške konanej v sále hotela, kde sa bežne predáva a kde môže daný druh podnikania spotrebiteľ naozaj očakávať.

Ak sa v sále reštaurácie či hotela nenachádza označenie prevádzkovateľa, potom sa rozhodne nejedná o miesto, kde by mal spotrebiteľ čakať predávanie tovaru. Tu však zostáva dôkazné bremeno na zákazníkovi a ten musí preukázať, že sa nejedná o priestor obvyklý na podnikanie. Spoločnosti často skrývajú svoje úmysly pod prísľub výhry, ktorú majú výhercovia údajne dostať na prednáške, ktorá sa koná v účelovo nahlásenej prevádzkarni.

Omyly spotrebiteľov pri nakupovaní cez internet

pôžička cez internetExistujú aj prípady, kedy si spotrebitelia v zásielkovom obchode nechajú poslať tovar a následne po jeho doručení sa objavujú ďalšie zásielky s výzvou k platbe oveľa vyššej sumy a prísľubom zasielania ďalších balíčkov.

Zákazníci si väčšinou objednávajú tovar s myšlienkou, že im bude poslaná iba jedna zásielka a o ďalší tovar už nemajú záujem. Podľa Občianskeho zákonníka sa nemusí vracať tovar, ktoré dodávateľ odoslal bez objednávky.

Obtiaž u niektorých zásielkových obchodov sa dá nájsť v tom, že objednávku ďalších zásielok síce obchod oznámi, ale informáciu šikovne skryjú napríklad drobným písmom.

Posledným z popísaných nebezpečných trikov je snaha internetových predajcov pripraviť spotrebiteľov o možnosť vrátenia tovaru do štrnástich dní. Zákazníkom, ktorí sa rozhodnú pre osobný odber tovaru objednaného cez internet, sa pokúša predajcovia nákup klasifikovať len ako internetovú rezerváciu s možnosťou vyzdvihnutia tovaru. Kúpna zmluva sa potom často uzatvára až priamo v obchode, čo vyzerá ako zrejmý zámer obchodníkov. Odovzdanie balíčka s objednaným tovarom totiž potom prezentujú ako nákup v kamennom obchode a zákazník v takom prípade nemá zákonné právo na odstúpenie od zmluvy do štrnástich dní.

Napriek tomu sa však o elektronický nákup koná a zákazník by teda mal mať právo na odstúpenie od zmluvy do spomínanej lehoty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.