Neočakávané situácie a hypotekárny úver

od autora: | 20. septembra 2015

hypotekárny úverPri zakladaní hypotekárneho úveru si iste nikto nepripúšťa, že by mali nastať nejaké komplikácie. Ako to však v živote býva, nepríjemné situácie môžu nastať, aj keď ich nečakáme. Keď už na nepríjemnosti nastane, je potrebné vedieť situáciu vhodne vyriešiť ale lepšie je sa pripraviť aby sa náš hypotekárny úver nestal nočnou morou. Aké neočakávané situácie sa vám môžu stať, keď si zoberiete hypotekárny úver.

Jedným z možných problémov je, že v čase, keď splácame hypotéku, prídeme o prácu a tým aj o pravidelný príjem peňazí. V takej chvíli zrazu dočasne nemusíme mať financie na plnenie splátok. Ako najlepšie a najdôležitejšie riešenie pre začiatok sa javí kontaktovať bankovú inštitúcie, u ktorej máme hypotekárny úver, a spolu s ňou sa musíme pokúsiť nájsť nejaké riešenie. V ideálnom prípade by sa to malo začať riešiť ešte skôr, ako sa má splátka odoslať.

Konkrétne kroky čo robiť keď nedokážete splácať hypotekárny úver


Banka pomerne často odloží splátky istiny na niekoľko mesiacov, aby klient nebol toľko zaťažený, avšak úroky za hypotekárny úver väčšinou musíte platiť aj naďalej. Ďalšou možnosťou, ako znížiť splátky, je predĺženie splatnosti hypotekárneho úveru. V takej chvíli by sa však hypotekárny úver opäť o niečo predražil.

Rozhodne nie je zlé si vybaviť dopredu poistenie proti neschopnosti splácať, pretože v takom prípade by mohla poisťovňa splácať časť dlhu za vás. Poistenie sa samo sebou nevzťahuje na všetky možnosti a veľmi často je pomerne drahou záležitosťou. Navyše poisťovne vyplácajú poistné plnenie až dva mesiace po začiatku evidencie na pracovnom úrade, takže s tým je tiež nutné počítať.

Nemalo by sa preto zabúdať na finančné rezervy alebo na nejaké možnosti investovania. Tie by mali dosahovať aspoň na šesťnásobok mesačného príjmu rodiny a táto suma by mala byť voľná v priebehu niekoľkých dní, takže je vhodné si ju držať na sporiacom účte alebo vo fonde peňažného trhu.

Rodina totiž z niečoho vyžiť musí a kým poisťovňa začne poistné plnenie za hypotekárny úver, je nutné sa zaopatriť práve z onej finančné rezervy.

V prípade nekomfortnej finančnej situácie sa tiež človek môže obrátiť na špecializovanú poradňu pri finančných problémoch, ktorá pracuje nezávisle, zdarma a diskrétne. Poskytuje služby zodpovedne a snaží sa predchádzať nežiaducim problémom so splácaním dlhov.

finančné rezervyAk máte na nehnuteľnosť hypotekárny úver a zároveň ju chcete predať, potom veľa záleží na tom, ako sa vlastne dohodnete so záujemcom o kúpu danej nehnuteľnosti. Ako možné riešenie sa dá označiť situácia, kedy záujemca spolu s nehnuteľností prevezme aj dlžnú čiastku. Z kúpnej ceny by sa v tú chvíľu musela odpočítať súčasná výška hypotekárneho úveru a rozdiel by získal pôvodný majiteľ.

Kupujúci musí splniť rovnaké podmienky v banke, ako keby si bral úplne nový úver, však parametre hypotekárneho úveru zostanú nezmenené ako ich mal pôvodný dlžník. Občas sa dokonca môže stať, že na takomto prípade nový majiteľ zarobí. Ak teda pôvodný vlastník mal úver z doby, kedy bola úroková sadzba nižšia, môže jeho nástupca získať výhodnejší úrok ako záujemcovia o novú hypotéku v danú dobu. Platiť to však môže aj presne opačne, takže sa na tom dá aj čiastočne prerobiť.

Záujemca o kúpu nehnuteľnosti si tiež môže dať žiadosť o nový hypotekárny úver a starý dlh refinancovať a doplatiť to, čo zostáva do kúpnej ceny. Ak plánujete splatiť hypotekárny úver predčasne, potom by sa to malo urobiť najradšej v období, keď sa končí fixácia, pretože inak samozrejme hrozia pokuty, ktoré sa môžu vyšplhať aj do niekoľko stoviek až tisícok eur, čo by určite nebolo nič príjemné.

Hypotekárny úver a rozchod partnerov

Ďalšia neočakávateľna situácia nastane, keď sa dvojica rozchádza a má vlastné bývanie na hypotekárnom úvere.

úverové poistenieAk by jeden z dvojice plánoval zostať v byte alebo dome a mal by dostačujúci prísun financií, potom pokojne môže hypotekárny úver splácať sám. Ak by ale príjmy nestačili, môže k žiadateľovi pristúpiť spoludlžník, čo môže byť napríklad nový partner.

Druhý z pôvodných partnerov sa nechá vyplatiť a z dlhu sa vyviaže.

Tiež existuje možnosť predaja spoločnej nehnuteľnosti a prenesenie dlhu na kupujúcu osobu. Ďalší variant predstavuje predaj domu, predčasne splatenie hypotekárneho úveru a rozdelenie si zvyšných financií. Ak však do skončenia fixácie trvá príliš dlho, potom je nutné v úverovej zmluve alebo v obchodných podmienkach nájsť a písomne ​​si zistiť, aké veľké sankcie hrozia za predčasné splatenie hypotekárneho úveru, a nakoniec ich pripočítať do kúpnej ceny.

Situácia sa tiež dá riešiť dočasným prenájmom nehnuteľnosti do doby, než sa priblíži možnosť predčasne splatiť hypotéku. Zmluvu by v komplikovanejším prípade mal radšej pripraviť právnik.

V prípade konca fixácie sa blíži nová ponuka od banky a často sa stane, že sa jedná o ponuku vyšších úrokov a splátok, čo určite nie je optimálne. Keď sa len trochu priblíži obdobie konca fixácie, musí klient banky spozornieť a porozhliadnuť sa po trhu, čo vlastne ponúka konkurencia, pretože sa často dočká oveľa lepších podmienok, než aké mu následne ponúkne vlastná banka.

refinancovanieAj vyhrážaním prechodom ku konkurencii sa dajú trochu zlepšiť podmienky hypotekárneho úveru pri vlastnej banke. Určite nečakajte, až s ponukou príde sama banka, pretože tá všetko pravdepodobne nechá až na poslednú chvíľu, aby už klient nemal moc šancí si zohnať niečo iné. O budúci vývoj hypotekárneho úveru by sa klient mal starať zhruba dva až tri mesiace pred koncom fixácie.

Existuje niekoľko možností, ako vzniknutú situáciu vyriešiť. Samozrejme nemusíte urobiť vôbec nič a prijať vyššiu sadzbu od súčasnej banky. Alebo môžete k problému pristupovať aktívne a pokúsiť sa vyjednávať o nižšej sadzbe. Ďalšia možnosť predstavuje refinancovanie súčasného hypotekárneho úveru u inej bankovej inštitúcie. Ako podklad pre vyjednávanie by mali poslúžiť práve podmienky refinancovania od inej banky. Rozhodne sa tiež nemusí vyplatiť prijatie hneď prvej ponuky.

Príroda je nevyspytateľná a pripravuje niekedy pomerne nepríjemné prekvapenia. Tými môže byť veľká voda, ale aj oheň. Podmienkou uzatvorenia hypotekárneho úveru často býva vinkulácia poistenia nehnuteľnosti v prospech banky.

Ako náhle nastane nejaká škoda na majetku, potom by ste sa radšej mali okamžite spojiť s bankou a poisťovňou, aby sa mohla situácia nejako ďalej riešiť. Inštitúcia by mala poradiť, ako ďalej postupovať. Podklady na vyplnenie a doloženie všetkých nevyhnutností budú odoslané poštou po nahlásení. Menšie škody do zhruba päť tisíc eur rieši majiteľ nehnuteľnosti priamo s poisťovňou, ale ako náhle dôjde k väčšiemu poškodeniu, ktoré by mohlo negatívne ovplyvniť hodnotu nehnuteľnosti, tak do hry vstupuje aj banka. Peniaze z poisťovne sa ocitnú na účte banky, ktorá následne uvoľňuje prostriedky na kvalitnú opravu.

Neočakávanou situáciou môže byť aj nejaká závažnejšia choroba (rakovina hrubého čreva, cirhóza pečene) alebo úraz (zlomenina členku, zlomenina krčka stehennej kosti, zlomenina kostrče, zlomenina rebier). Preto je veľmi dobré byť na takéto neočakávané životné situácie dobre pripravený a treba mať vždy odloženú určitú sumu peňazí, pretože fakt nikdy neviete čo sa môže stať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.