Netradičné investovanie do vína

By | 18. septembra 2015
Netradičné investovanie do vína
5 (100%) 8 hlasov

investovanie do vínaVeľa ľudí premýšľa o tom, do čoho by sa dali investovať financie, aby sa za pár rokov zhodnotili, alebo aspoň aby ​​si udržali svoju hodnotu. Existuje veľmi veľa tradičných ale aj netradičných možností ako investovať svoje peniaze. Tradičné investície sa realizujú do zlata, drahých kameňov či do striebra alebo aj do diamantov. Ale čo takto nejaké netradičné investície?  Jednou a celkom zaujímavou netradičnou možnosťou na investovanie je investovanie do vína.

Ako na investíciu do vína


Ako úplne netradičný typ investície sa javí investícia do vína. Pre investíciu do tohto nápoja nemusíte byť za každú cenu znalci všetkých detailov ohľadom vína. Stačí sa zvyčajne obrátiť na expertov alebo predajcov, ktorí radi poradia.

investičné vínoRočný výnos z dobre nakúpeného alkoholického nápoja sa pohybuje medzi desiatimi až pätnástimi percentami.

V naozaj zaujímavých prípadoch sa môže budúca hodnota navýšiť kľudne aj o dvesto percent obstarávacej ceny, čo je slušný zárobok.

Medzi najlepšie vína, do ktorých sa dajú investovať peniaze, patria veľmi často tie francúzskej proveniencie, predovšetkým červené odrody vína. Tieto vína majú potenciál zrenia až tridsať rokov, čo nie je rozhodne málo. Víno sa po rokoch stáva vyhľadávanou raritou a tomu samo sebou zodpovedá aj jeho predajná cena.

Samozrejme pri investovaní do vína nie ste limitovaní iba francúzskymi vínami, ale poohliadnuť sa môžete aj po iných destináciách, kde sa vyrábajú tie najkvalitnejšie produkty. Jedná sa o Taliansku, Španielsko či Portugalsko.

Víno rozhodne musíte nakúpiť v preverenom vinárstve, kde totiž existuje istota dlhodobo vysokej kvality.

Ako kúpiť víno na investovanie

Ak už sa rozhodnete do vína investovať, potom najlepším možným variantom je nahromadenia kvalitného vína na princípe “en primeur”, čo znamená, že za relatívne malú sumu si zaobstaráte víno, ktoré následne dozrieva v sudoch.

sklad s vinomAž po ďalších dvoch rokoch sa začne stáčať do fliaš a dostane sa na bežný trh. Od tohto okamihu sa počíta prvý nárast ceny.

Je nutné počítať s tým, že víno ​​predstavuje naozaj dlhodobý investičný produkt.

Ďalšou kvalitnou investíciou s krátkodobejšom zárobkovým horizontom je tiež vhodne zvolené víno, ktoré už je stočené do fľaše a predáva sa v distribučnej sieti. V tomto prípade je veľmi známe vinárstvo s názvom Lafite Rothschild.

Na rast ceny vína má vplyv hneď niekoľko dôležitých faktorov. Medzi tie najzásadnejšie patrí nízky počet konkrétnych fliaš na trhu a vysoký dopyt zákazníkov po ňom. Veľký vplyv má samozrejme tiež kvalita ročníka, hodnotenie degustátorov alebo získané významné ocenenia.

certifikát vínoAko už bolo napísané, bežné ročné zhodnotenie vína sa pohybuje medzi desiatimi až pätnástimi percentami, však v ojedinelých prípadoch môže hodnota vína vzrásť pokojne až na astronomických štyristo percent jeho pôvodnej ceny od nákupu v rámci “en primeur”.

Ak sa rozhodnete skutočne pre investovanie do vína a už si zakúpite ono investičné víno​​, musíte sa o neho dobre postarať, najmä o jeho vhodné uskladnenie. Na Slovensku sa nachádzajú priamo pre tieto účely vytvorené profesionálne vinárskej boxy a sklady. Ďalšou zaujímavou možnosťou je prenájom boxu u špecializovaných vínoték, kde väčšinou nebýva ako podmienka, aby víno ​​pochádzalo z produkcie iba určitého vinárstva.

Zakaždým by ste mali získať zvláštny certifikát, ktorým môžete preukázať kontrolované uskladnenie vína. Tento dokument potom bude potrebný v prípade, že sa rozhodnete víno ​​odpredať ďalšiemu investorovi alebo už konečnému spotrebiteľovi, a tým sa rozhodnete premeniť výnos investície na skutočné peniaze.

Odporúčané články

Investície do poľnohospodárskej pôdy Každý by rád investoval svoje peniaze, aby sa mu za určité obdobie rozmnožili. Niekedy sa peniaze tiež investujú preto, aby sa nestratila ich hodnota....
Oplatí sa investovať do zlata? Drobní a aj väčší investori hľadajú nové možnosti, kam vložiť svoje úspory tak, aby došlo k ich zhodnotenie, alebo si aspoň zaistili, že vplyvom inflá...
Sporiace štátne dlhopisy 2014 Patríte medzi tých, ktorí neriešia problémy s nedostatkom financií, ale práve naopak, zaujímate sa o možnosti investovania a sporenia? Možností, kam i...
Cena zlata aj naďalej porastie: Vhodný čas na inve... Ak sa zaujímate o investície do cenných kovov a predovšetkým do zlata, potom ste si iste nemohli nevšimnúť, že za posledný rok cena zlata klesala a vy...
Základy investovania Ako sa v zložitom systéme investovania, na ktorého konci môžu čakať neskutočne veľké zárobky, úplne nestratiť ? Poradíme vám v článku základy investov...
Investujte, peniaze pod vankúšom vám nezarobia Všade počujeme o hospodárskej kríze, že ekonomika nerastie a že sú to problémy globálneho charakteru. Peniaze strácajú na hodnote, preto schovávať si ...
Investičné diamanty Ak chcete investovať peniaze a "klasické" komodity vás nelákajú, môžete svoju pozornosť obrátiť napríklad na investičné diamanty. Tu nemusíte mať stra...
Základné informácie o cenných papierov Chcete začať investovať do cenných papierov, alebo si chcete rozšíriť svoj ​​ekonomický prehľad? V článku sa zameriame na cenné papiere. O tých sa dá ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.