Nová úprava súkromného práva

By | 17. septembra 2015
Nová úprava súkromného práva
5 (100%) 13 hlasov

úprava súkromného právaKaždú chvíľu prichádzajú rôzne úpravy v zákonoch, a preto je trochu ťažšie sa v nich orientovať. Od januára 2014 (v ČR) priniesla nová úprava súkromného práva celý rad zmien tiež v oblasti zmluvného práva.

Jednou z veľmi zaujímavých noviniek je aj to, že už budú naďalej platiť aj tie zmluvy, v ktorých sa objavia drobné chybičky.

Nová legislatíva dáva preč doterajšiu duplicitu úpravy záväzkových vzťahov a nahrádza súčasné občiansky a obchodný zákonník. Tieto úpravy predtým fungovali vedľa seba, čo umožňovalo napr. dve rozdielne úpravy zmluvy o dielo alebo kúpnu zmluvu. Teraz konečne kódex zavádza jednotnú úpravu zmlúv, čo je z hľadiska praxe nesmierne vítané.

darovacia zmlúvaTeraz budú mať strany trochu väčšiu voľnosť pri uzatváraní zmlúv a tiež viac možností, ako si svoje vzájomné vzťahy upraviť. Oproti predchádzajúcej úprave sa preferuje nové právo tzv. relatívnej neplatnosti pred neplatnosťou absolútnou. Doteraz sa mohla zmluva stať neplatnú len z dôvodu prítomnosti minimálnych formálnych chýb.

Úprava súkromného práva a rôzne zmluvy


Vďaka novej úprave spôsobí taká chyba iba neplatnosť relatívnu, proti ktorej sa bude treba odvolať, inak zostane zmluva aj naďalej v platnosti.

Absolútna neplatnosť sa teda už bude vzťahovať iba na prípady, keď sa právne rokovanie jasne prieči proti dobrým mravom, narušuje verejný poriadok alebo rovno odporuje zákonu. Už by sa teda nemalo stať, že sa zmluva stane neplatnou kvôli drobnostiam.

V skoršej úprave bolo za chybu považované aj, keď sa pri prenajímaní pozemku určil nepresne, alebo ak sa nepripojil plán pozemku. Nový občiansky zákonník umožní takúto situáciu dodatočne vyriešiť a ani sa nemusí jednať o dodatok k zmluve. Bohato totiž postačí, keď bude úkon medzi stranami objasnený.

Dobrý pozor si však musia ľudia dať pri uzatváraní zmluvy o dielo. Tento typ sa týka zhotovenia nejaké veci, opravy či úpravy veci. Môže teda ísť o stavbu nového domu, výrobu nábytku na mieru či opravu auta. Spotrebitelia si teraz budú vyložene musieť dojednať záručnú dobu, pretože tá už nebude súčasťou zmluvy o dielo. V novom Občianskom zákonníku zostane iba právo na oznámenie skrytých vád vzniknutých v čase odovzdania stavby alebo výrobku.

občianský zákonník

Podľa skoršieho Občianskeho zákonníka platilo, že vo vzťahoch spotrebiteľ verzus podnikateľ boli stanovené určité základné lehoty, ktoré sa v niektorých prípadoch ešte modifikovali špeciálnymi predpismi.

Nebezpečná situácia môže nastať aj pre ľudí, ktorí si zvykli nakupovať veci v bazároch, kde sa veľmi často môžeme stretnúť s predajom ukradnutých predmetov.

Nová úprava bude oveľa výhodnejšie pre okradnutého človeka, ktorý sa domáha vrátenia svojho predmetu. Pokiaľ si niekto aj nevedomky zakúpi ukradnutú vec a skutočný vlastník dokáže jej odcudzenie alebo stratu do troch rokov od okamihu, kedy k odcudzeniu alebo strate došlo, kupec onú vec musí vrátiť pôvodnému majiteľovi.

Súkromné právo a pravidla zmluvy

Nový občiansky zákonník taktiež zavádza pravidlá zmluvy, kedy je jej obsah do určitej miery určený jednou zo strán, bez toho druhá, slabšia strana, mala reálnu šancu obsahu zmluvy nejako ovplyvniť. Jedná sa napríklad o zmluvy s poisťovňou či bankou. Novo budú neplatné aj doložky, ktoré sa dajú prečítať len za zvýšených ťažkostí, alebo ktoré sú pre niektorých ľudí nezrozumiteľné, ak pôsobia slabšej strane ujmu alebo ak druhá strana nedokáže, že bol slabšej strane význam spomínanej doložky dostatočne vysvetlený. Neplatná bude tiež klauzula, ktorá sa pre druhú stranu javí ako obzvlášť nevýhodná, bez toho aby pre to existovalo nejaké rozumné odôvodnenie.

Odporúčané články

Výhody životného poistenia V dnešnej neistej dobe, keď človek nikdy nevie, čo sa s ním môže stať, sa oplatí uzavrieť životné poistenie. Vďaka životnému poisteniu sa dá zabezpeči...
7 krokov k úspešnému získaniu hypotéky na bývanie... Dohodnúť si pôžičku na bývanie (hypotéku) nie je ťažké, ale len za situácie, kedy máte k dispozícii všetky potrebné listiny a podklady. Ponúkame vám n...
Hypotéka – poistenie schopnosti splácať V prípade, že si vezmeme hypotéku od niektorej banky, tak by sme sa mali radšej zaistiť proti možnosti, že nebudeme môcť pravidelne platiť splátky za ...
Úverové poistenie V poslednej dobe sa pomerne veľkým hitom stalo úverové poistenie. Tento produkt sa snažia banky predať takmer ku všetkým produktom, k hypotekárnym úve...
Čo je cestovné poistenie ? Chystáte sa do zahraničia na dovolenku či na služobnú cestu, nezabudnite si vybaviť cestovné poistenie. Čo v skutočnosti ale cestovné poistenie je a a...
12 otázok o životnom poistení Životná poistka - nielen pri úrazoch, chorobách a pobyte v nemocnici je často skloňovaný pojem. Ale viete presne, čo vám zostane pri predčasnom vypove...
Dôvody, prečo je lepšie byť zamestnanec? Snáď každý z nás raz premýšľal nad tým, aké by to bolo, keby ste nemuseli pracovať, mali vlastnú živnosť, vlastnú firmu, ktorá by vynášala, prosperova...
Platobné karty sú lákadlom pre čoraz vynaliezavejš... Praktiky podvodníkov sú čoraz dokonalejšie. Pravdou ale je, že najväčší počet zneužitých platobných kariet nespôsobuje genialita záškodníkov, ale neob...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.