Päť spôsobov ako šetriť peniaze

od autora: | 20. septembra 2015

ako šetriť peniazePeniaze chce každý a každých ich má málo. Tiež si často hovoríte, že keby ste na to mali, tak by ste kúpili to a to, zaobstarali to a to, ale jednoducho na to nemáte? Najlepším spôsobom ako mať vždy dostatok peňazí je šetrenie. V našom článku sa dozviete 5 spôsobov ako šetriť peniaze.

Žijete od výplaty k výplate a keď už máte nejaké peniaze navyše, tak si ich, ako sa hovorí – “užijete”? Lenže potom príde neplánovaný výdavok v podobe napríklad zničenej práčky a nastáva otázka kde a ako vziať peniaze?

Ako šetriť peniaze pri nákupe


Pri nákupe sa držte zoznamu. Doma spoznáte, čo vám chýba a čo plánujte variť. Všetko si preto v priebehu píšte, a keď idete na nákup, proste a jednoducho kupujte len to, čo máte napísané. Hovoríte si, ale čo zľavy?

Prečo máte platiť za nejakú vec oveľa viac, keď ju teraz do zásoby môžem kúpiť lacnejšie?

V tom prípade uvažujete dobre, pozerať sa po zľavách je dôležité, ale tiež sa musí jednať o zľavu. Ak výrobok z pôvodnej ceny 3 eura zľaví na 2,99 , a vy v rámci “zľavy” si ho nakúpite niekoľkokrát, koľko asi ušetríte?

Obchodníci chcú predávať a nezaujíma ich, či to potrebujete alebo nie. To musíte vedieť vy sami.

Rozpočet
Urobte si tabuľku, napríklad na počítači, alebo si píšte so zošita, ale urobte to. Každý výdavok a príjem si zaznamenávajte spolu s tým, za čo ste ho utratili.

finančný rozpočetDôležité je tiež váš hlavný pravidelný príjem a ešte o málo dôležitejšie pravidelné a neodkladné výdavky.

Tieto čísla odčítajte a vyjde vám suma, ktorú máte na nákup potravín, drogérie a ďalších potrieb. Medzi pravidelné platby patrí paušál na telefón, internet aj poplatok za televíziu, splátky, nájom, cestovné (benzín), apod. To sú zložky, ktorých hodnota je každý mesiac rovnaká. Viete presne, koľko každý mesiac potrebujte peňazí a koľko môžete minúť. Pokiaľ si budete tieto čísla písať, lepšie sa budete orientovať a tiež premýšľať, či ten daný výrobok skutočne potrebujete.

Ako šetriť peniaze – Prasiatko

sporeniePre šetrenie skvelo funguje trik, ktorý učíme naše deti. Keramické prasiatko, alebo čokoľvek iné, do čoho si budete odkladať peniaze. Skúste to napríklad s dvoj eurovkami, keď sa v peňaženke “nejaká objaví”, tak ju neutrácajte, ale okamžite strčte do pokladničky. Budete mať potom radosť, koľko peňazí budete mať ako rezervu, na tie najhoršie časy. Ak sa stane, že vás postihnú nečakané výdavky ako na bežiacom páse, potom si iste na svoju pokladničku spomeniete a skoršie rozhodnutie s odkladaním peňazí si budete naozaj pochvaľovať.

Veľa vecí nepotrebujete

Naučte si odriekať lákavé ponuky. Poznáte to – príde leták, kde v prvom rade upúta nová televízia s tridsaťpercentnou zľavou a vy už si ju predstavujete vo svojej obývačke. Skutočne ju potrebujete? Novú televíziu ste si zaobstarali asi pred tromi rokmi a stále funguje bez problémov. Tak prečo by ste potrebovali novú? Ušetrené peniaze strčte do prasiatka a až ich skutočne budete potrebovať, poteší vás, že ste vtedy urobili to skvelé rozhodnutie a novú televíziu nekupovali.

Ďalšie práce

Ak nie ste schopní vyjsť s peniazmi, nájdite si nejaký brigádu. Celkom rozšírené sú aj brigady na doma. Roznášajte letáky, upratujte kancelárie.

Zúročte svoje nabité skúsenosti aj kurzy a napríklad pečte torty, robte masáže a pod. Najprv pre známych, tí majú tiež svojich známych a iste vás radi odporučia. Je zbytočné ležať pri televízii a sťažovať si na neprívetivú situáciu.

brigádyZdvihnite sa a choďte niečo robiť. Pozor ale na ponuky, ktoré ponúkajú rýchly a jednoduchý zárobok, stačí len, keď zaplatíte vstupný poplatok. V žiadnom prípade nič neplaťte. Chcete si zarobiť a nie niečo platiť.

Keď je isté, podľa slov “zamestnávateľa”, že zárobok bude naozaj nemalý, a vy na to vraj máte, tak nech si potom nejaký ten poplatok za spracovanie strhne, ale prečo by ste mali platiť “len” tridsať eur, keď vám ihneď vraj dajú telefón, notebook, osobný automobil, či iné výhody. Ak by to tak skvele fungovalo, nechcel by po vás nikto ani euro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.