Platobné karty sú lákadlom pre čoraz vynaliezavejších zlodejov

od autora: | 15. septembra 2015
5/5 - (6 votes)

platobné karty a zlodejiPraktiky podvodníkov sú čoraz dokonalejšie. Pravdou ale je, že najväčší počet zneužitých platobných kariet nespôsobuje genialita záškodníkov, ale neobozretné správanie ich užívateľov. Ako sa brániť a nestať sa obeťou podvodu a krádeže ? Platobné karty sú lákadlom pre čoraz vynaliezavejších zlodejov.

Okolo desať tisíc prípadov zneužitých platobných kariet ročne hovorí jasnou rečou – moc sa nesnažíme znižovať riziko a stávame sa zbytočne obeťami podvodníkov, ktorí si s našimi účtami už vedia poradiť. Pritom dodržiavať zásady bezpečného zaobchádzania s platobnou kartou nie je tak ťažké.

Najobľúbenejší je skimming


skimmingPri skimmingu dochádza k načítaniu a skopírovanie kartových údajov z magnetického prúžku, čo prebehne vďaka špeciálnemu zariadeniu pripojenému k bankomatu.

Následná výroba kópie platobnej karty je pre podvodníkov maličkostí. Potom už stačí len získať PIN, ktorý je väčšinou „odpozeraný“ súčasne s kopírovaním údajov. Zatiaľ čo vy vyťukáváte PIN, miniatúrna kamera umiestnená na bankomate ho pekne sníme. Výnimkou ani nie sú bankomaty s nainštalovanou falošnou klávesnicou, ktorá požadovaný PIN zaznamenáva.

S falošnou platobnou kartou je možné vybrať peniaze tam, kde nie sú tak rozšírené čipové zariadenia, čo sa v Európe najčastejšie deje na Ukrajine a v Bulharsku.

Len pre zaujímavosť, v roku 2012 bolo nahlásených na území Slovenskej republiky 150 prípadov skimmingu formou oznámenia od poškodených bánk. Napadnutých bolo celkom 64 bankomatov.

Skimming nie je jedinou metódou zneužitie platobnej karty

cash trappingRok 2012 bol v znamení preniknutia ďalšej formy podvodného napádania bankomatov na území Slovenskej republiky. Zo zahraničia sa k nám „importoval“ takzvaný cash trapping, čo je naozaj pasca na peňažnú hotovosť.

U tohto podvodu je do bankomatu nainštalované zariadenie na zadržanie vyberanej hotovosti. Vy ako užívateľ máte dojem, že sa jedná o obyčajný defekt bankomatu a tak si myslíte, že peňažná transakcia na vašom účte neprebehla.

Ako náhle od bankomatu odídete, tak si zlodeji dôjdu pre svoju korisť, ktorá je ukrytá v nenápadnej schránke umne zabudovanej do bankomatu.

Internet je oázou pre podvodníkov, ale už to nemajú tak jednoduché

paypalInternetoví útočníci doslova pasú po čomkoľvek, čo sa dá speňažiť. Zaujímajú ich adresy, bankové účty, prístupové údaje, čísla kreditných kariet, PayPal účty atď.

Obľúbené sú aj profily na Facebooku, kde veľmi často dochádza ku krádeži identity. Útočník potom menom postihnutého užívateľa zdieľa dôležité odkazy a ďalej ich rozširuje prevažne formou vírusu.

Platobné karty sú medzi internetovými podvodníkmi veľmi žiadaným tovarom. Stačí podvodný e-mail, chytro „postavený“ počítačový vírus alebo použitie karty na pochybných internetových stránkach a e-shopoch a nešťastie môže byť na dosah.

ssl certifikatPreto si vždy dobre vyberajte obchodníka, u ktorého budete realizovať platobnú transakciu. O jeho dôveryhodnosti snáď nemá cenu ani hovoriť, ale mal by mať zabezpečený prenos dát z platobnej karty. Čo znamená, že jeho „webovky“ budú „obohatené“ o certifikát potvrdzujúci SSL zabezpečenia, ktorý je graficky znázornený zlatým rámčekom a zároveň sa v prehliadači zmenia stránky obchodníka na https://www ….

Bezpečné internetové stránky spoznáte aj tak, že ponúkajú platby kartou v prostredí 3D-Secure a sú označené logami MasterCard, SecureCode a Verified by Visa. Keď na takýchto stránkach budete platiť, tak sa údaje z karty posielajú v zašifrovanej podobe priamo do banky, nie obchodníkovi, u ktorého nakupujete. Tým je výrazne znížené riziko zneužitia karty pri platobnej transakcii a úplne vylúčené jej zneužitie obchodníkom.

platobné kartyĎalším „vylepšením“ platby pomocou platformy 3D-Secure je jej potvrdenie vyplnením autorizačného SMS kódu, ktorý vám banka pošle na mobilný telefón.

Tu je vidieť dosť výrazný pokrok v bezpečnosti a ako sa vylepšujú praktiky podvodníkov, tak bez vývoja nezostávajú ani bezpečnostné systémy bankových domov a vydavateľov kariet.

V dnešnej dobe je bežnou bankovou praxou priebežný a detailný monitoring transakcií na platobných kartách a okamžitá reakcia na upozornenie od kartových vydavateľov, ak sa im zdá čokoľvek podozrivé. Banka potom bezodkladne kontaktuje klienta s dotazom, či naozaj chcel za niečo zaplatiť platobnou kartou. Výnimkou nie sú ani takzvané preventívne blokácie, kedy banka „odstaví“ tú platobnú kartu, u ktorej má podozrenie, že by mohlo dôjsť k jej potenciálnemu zneužitiu.

Platobnú kartu je možné poistiť!

Klientova spoluúčasť pri strate či odcudzení karty je 150 eur. Prípadné poistenie karty kryje túto spoluúčasť a navyše aj náklady spojené s krádežou, prípadne aj odcudzenie, z bankomatu hotovosť. Stále ale platí, že lepšie než poistenie je v každom prípade zvýšená obozretnosť!

Kartová hygiena
kreditne-kartyNikdy nikomu neprezrádzajte PIN! Je nezmyselné ho mať poznačený na papieriku v peňaženke alebo v kabelke. Vlastné „voliteľný“ PIN by mal byť v podobe zložitejšej kombinácie.

Obchodník nesmie kartu nikam odniesť alebo si z nej niečo opisovať, nikdy ju nespúšťajte z očí.

Ak sa vám zdá bankomat podozrivý, rozhodne do neho nevkladajte kartu a ihneď kontaktujte zákaznícku linku banky.

A v prípade podozrenia na zneužitie?
Pravidelne si kontrolujte pohyby peňazí na účte. Pri podozrení na zneužitie okamžite skontaktujte non-stop linku banky, nahláste zneužitie a kartu zablokujte. Blokácia je zadarmo.

Keď budete reklamovať platobnú transakciu, ktorú ste nevykonali, tak sa pripravte na uvedenie dôvodov, prečo transakcia nie je „vaša“ a prípadne doložte dokumenty či doklady, ktoré vaše slová potvrdí. Môže nimi byť kópia pasu, doklad o vašom výskyte na inom mieste, než kde prebehla transakcia alebo iná účtenka z terminálu atď. Keď banka vašu sťažnosť zamietne, nezostáva než sa obrátiť na finančného arbitra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.