Podnikateľský bankový účet

od autora: | 18. septembra 2015
5/5 - (7 votes)

podnikateľský bankový účetPodnikatelia ku svojej činnosti musia väčšinou využívať nejaký bankový účet. Použiť sa môže osobný účet, ale dá sa vytvoriť tiež aj špeciálny podnikateľský účet. Aké výhody ponúka podnikateľský účet ?

Ako výhoda samostatného podnikateľského účtu sa javí úplne prehľadná situácia čo sa podnikateľských príjmov a výdavkov týka. Je tým zároveň uľahčená dokumentácia jednotlivých prebehnutých transakcií.

Na niekoľkých najbližších riadkoch sa pokúsime detailne nahliadnuť do situácie na slovenskom trhu a odhalíme možno zaujímavé podnikateľské účty z hľadiska poplatkov za ich vedenie.

Bankový účet pre podnikateľov


Podnikateľský bankový účet často patrí k základným pilierom pre správu financií aj platobný styk s okolitým svetom. K podnikania síce nie je nevyhnutne potrebný, avšak celkom napomáha so šetrením drahocenného času a v nadväznosti na ďalšie bankou poskytované služby alebo iné finančné produkty dokáže rapídne zrýchliť podnikania.

Menší živnostníci alebo podnikatelia pomerne často spájajú svoj ​​vlastný osobný účet s podnikateľským, avšak tuzemské banky ponúkajú aj špeciálne bankové účty na mieru práve pre firmy a podnikateľov.

Veľká časť bánk vedenie podnikateľského účtu spoplatňuje, ale často krát ponúka aj lacnú variantu s niekoľkými základnými službami zadarmo.

Týmito službami väčšinou býva zriadenie samotného účtu, internetové bankovníctvo, niekoľko výberov z bankomatov vlastnej banky, vystavenie jednej i viac platobných kariet, niekoľko prichádzajúcich aj odchádzajúcich platieb alebo mesačný výpis z účtu.

poplatky za bankový účetPoplatky sa potom väčšinou pohybujú v rádovo niekoľkých pár eur za mesiac, pričom veľmi záleží od rozsahu a frekvencii využívania jednotlivých nástrojov.

Dá sa predpokladať, že čím vyšší poplatok musíte zaplatiť, tým viac služieb dostanete šancu využívať. Možno u Raiffeisenbank sú poplatky o niečo nižšie v prípade aktívneho využívania, čo v dôsledku znamená určitú výšku obratu a počet vykonaných operácií počas kalendárneho mesiaca.

O niečo vyšší poplatok potom znamená často aj poradenské zázemie a ďalšie zaujímavé služby, ktoré môžu u menších bánk chýbať. A aká bola vlastne ponuka podnikateľských bankových účtov začiatkom tohto roka? Na to sa pozrime v ďalšom odseku.

Slovenská sporiteľňa ponúka Firemný účet, čo je účet pre podnikateľov a malé firmy do jedného milióna eur obratu. Klient si v jeho prípade zvolí len také služby, ktoré by sa mu naozaj mohli hodiť. Cena za vedenie účtu sa odvíja podľa toho, koľko služieb si klient predplatí. Súčasťou účtu sú tiež balíky transakcií za určitú zvýhodnenú cenu.

bežný bánkový účetExistujú tiež štyri druhy poistenia, ktoré pokrývajú podnikateľské riziká. Firemný účet Slovenskej sporiteľne má aj výhody pre začínajúcich podnikateľov, jednou z nich je napríklad možnosť čerpania povoleného debetu.

Tiež sa s ich pomocou dá založiť nová firma bezplatne, rýchlo a online. Klient si kedykoľvek môže zmeniť služby podľa potreby zdarma. Poplatok za účet s jednou službou bol na začiatku roka 3 € za mesiac za účet s jednou službou.

ČSOB ponúka hneď trojicu vhodných účtov. Sú nimi Podnikateľské konto, Firemné konto a Obchodné konto.

Podnikateľské konto je určené drobným podnikateľom, živnostníkom a menším firmám so sídlom alebo miestom podnikania v Slovenskej republike. Je vhodné pre podnikateľov, ktorí uskutočňujú len obmedzený počet platobných operácií a chcú mať dobrý prehľad o zostatku a pohybe na konte.

Obchodné konto sa hodí pre stredné podniky a zamestnávateľov so sídlom alebo miestom podnikania v Slovenskej republike. Zaisťuje dennodenné prevádzku podniku s častejším platobným stykom. Medzi výhody sa dá zaradiť hlavne oblasť prevádzkového financovania a rýchly medzinárodný platobný styk.

Firemné konto sa potom hodí pre podnikateľov a menšie podniky, ktoré majú opäť sídlo alebo miesto podnikania v SR. Firemné konto pokrýva základné potreby podnikateľov v bankových a finančných službách. Určite sa celkom hodí pre spoločnosti s občasným platobným stykom. Efektívne a bezpečne prepája účtovníctvo s pohybom na bankovom účte. Poplatok za vedenie účtu sa zakaždým trochu líši a najlacnejšie vyjde Podnikateľské konto, zatiaľ čo najdrahšie je Obchodné konto.

poistenie úveruAby toho nebolo málo, UniCredit Bank ponúka hneď šesticu účtov vhodných pre podnikateľov.

Jedná sa o Business konto 20, Biznis konto 70 a Business konto Exklusice, čo sú súbory produktov a služieb pre podnikateľov a menšie firmy, ktoré za jeden mesačný poplatok ponúkajú kompletné služby obsluhy firemných financií.

Ďalej sa jedná o Bežný podnikateľský účet, ktorý slúži skôr na ukladanie a vyberanie financií určených k bežnej dennej potrebe klienta a pokrytie jeho pravidelných finančných záväzkov. Tiež slúži na realizáciu hotovostného i bezhotovostného platobného styku. Ďalším produktom je Bežný účet pre slobodné povolania, čo je špeciálny účet urobený presne na mieru pre advokátov, notárov a ďalší zástupcov povolaní. Posledným z tejto série je Konto PROFESIE, čo je súbor produktov a služieb vhodný pre fyzické osoby – podnikateľov, ktorí podnikajú na základe iného oprávnenia, než akým je živnostenský list.

Sberbank ponúka Fér konto trikrát inak. Raz vo variante Start, ktorá je vhodná pre klientov, ktorí štartujú svoje podnikanie a majú len malý počet bezhotovostných transakcií, druhýkrát vo variante Plus, ktorá už je vhodná pre tých, ktorí využívajú svoj firemný účet a potrebujú prevádzkovať väčšie množstvo bezhotovostných platieb. A konečne tretia variantom je konto Extra, ktorá sa už aj podľa názvu hodí pre klientov, ktorí sa nemajú potrebu obmedzovať v počte tuzemských transakcií, čo je najlepšie možné riešenie pre internetové obchody.

Podobne aj Citibank ponúka klientom tri možnosti, ako na podnikateľské účty. Program MIX je určený pre firmy s menším množstvom bankových transakcií. Naopak program Domestic sa zameriava na spoločnosti s častejším tuzemským platobným stykom a občasnú platbou do zahraničia. Posledným produktom je Cross Border, ktorý sa hodí pre tých, ktorí potrebujú často obchodovať Na Slovensku ale aj v zahraničí.

Fio Banka ponúka len produkt jediný, ktorý sa nazýva Fio podnikateľský účet, ktorý sa hodí pre drobných podnikateľov aj pre firmy. Vedenie účtu je v tomto prípade zadarmo a klient zaplatí iba poplatky za platby a podobne. Podobne je na tom aj mBank, ktorá ponúka mKONTO Biznis, čo je účet vhodný pre podnikateľov.

Raiffeisenbank ponúka Podnikateľské eKonto START, KOMPLET a BUSINESS. START sa hodí pre tých, ktorí práve začali podnikateľskú činnosť pred menšou dobou než dvanásť mesiacov. Tento typ konta sa dá však používať iba jeden rok od založenia účtu, potom sa automaticky nastaví eKonto BUSINESS, čo je určené konto klientom, ktorí využívajú služby banky v menšej miere. Výhodnejšie poplatky sa dajú vysledovať pri aktívnom využívaní účtu. Podnikateľské eKonto KOMPLET sa hodí pre klientov, ktorí aktívne využívajú bankové služby pre svoje podnikanie. Výhodnejšie poplatky opäť sú pri aktívnom využívaní účtu.

podnikateľV rámci Equa Bank sa dá využiť hneď niekoľko možností. Patrí k nim bežný 1 eurový účet, ktorý sa dá využiť tiež pre firemné potreby, ďalej On-line Business, ktorý je vhodný hlavne pre ľudí, ktorí chcú ovládať svoj účet hlavne vďaka internetovému bankovníctvu. Prima Business je vhodný pre ľudí s tendenciou pohodlného ovládania účtu z domova, a zároveň ovládanie priamo na pobočke. Grande Business je vhodný pre uskutočňovanie väčšieho počtu domácich platieb cez internet alebo časté využívanie služieb na pobočke. Legis Konto je špeciálne určené pre správu firemných prostriedkov advokátov a notárov, zatiaľ čo Medico konto je určené lekárom, lekárnikom a veterinárom.

ERA Poštová sporiteľňa klientom ponúka Era účet na podnikanie, ktorý je už podľa názvu vhodný pre živnostníkov a podnikateľov, ďalej tiež Era účet pre právnické osoby, čo môže byť vhodné aj pre bytové družstvá, spoločenstvá vlastníkov, mesta či obce, a konečne Era účet pre neziskovky, ktorý využijú rôzne neziskové organizácie.

A nakoniec je tu ešte GE Money Bank. Bežný účet Štart sa dá využiť pre fyzické osoby – podnikateľov a právnické osoby bez rozlíšenia ročného obratu, pričom účet nie je vhodný pre orgány miestnej samosprávy, zdravotné poisťovne, družstevné záložne a iné bankové inštitúcie. Genius Business Complete je bankový účet určený len pre fyzické osoby – podnikateľov s ročným obratom do troch miliónov eur. Genius Business Silver sa potom hodí pre fyzické osoby – podnikateľov a právnické osoby bez rozlíšenia ročného obratu, pričom účet opäť nie je pre orgány miestnej samosprávy, zdravotné poisťovne, družstevné záložne a iné bankové inštitúcie. Existuje aj zvýhodnené konto navrhnuté pre podnikateľov a právnické osoby obchodujúce so zahraničnými partnermi – Genius Business Export / Import 30 a Genius Business Export / Import 100.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.