Pozor na chyby pri hypotekárnom úvere

od autora: | 21. septembra 2015

chyby pri hypotekárnom úvereĽudia si v poslednej dobe zvykli na získavanie peňazí za pomoci hypotekárneho úveru. Každý by sa pri vybavovaní  hypotéky mal vyvarovať chýb, ktoré by inak mohli vo výsledku vyjsť pomerne draho. Aké sú najčastejšie chyby pri hypotekárnom úvere?

Dlžníci občas nedokážu splácať požičanú sumu, následne skončia v exekučnom konaní a nakoniec ani predaj nehnuteľnosti nemusí vystačiť na pokrytie hypotekárneho úveru.

Ľudia kvôli tomu môžu prísť o svoju nehnuteľnosť a navyše im zostanú nepekné dlžné sumy, ktoré sa musia naďalej splácať.

 Záujemcovia o hypotekárny úver by sa mali hlavne zamyslieť nad tým, že požičané peniaze sa budú splácať v rozsahu desiatok rokov a trvalo sa budú musieť starať o to, aby mali dostatočný prísun peňazí na úhradu ďalšej splátky v každom mesiaci.

Ako najrozumnejšie pravidlo sa zdá, že by si záujemcovia nemali brať hypotéku, ktorá by v budúcnosti mohla spôsobiť závažné finančné problémy.

Rozhodne sa pred žiadosťou o hypotéku oplatí urobiť si dôkladný prehľad ponúk na trhu.

V súčasnej dobe to navyše nie je príliš zložité, pretože na internete sa nachádza celý rad zaujímavých kalkulačiek, vďaka ktorým sa dajú zistiť ceny za hypotekárny úver u rôznych bankových inštitúcií. Avšak niekedy nemusíte všetko okolo zvládnuť sami a najlepší produkt na trhu jednoducho nájsť nedokážete. V takýchto prípadoch tu sú rôzni nezávislí finanční poradcovia, ktorí dokážu výrazne uľahčiť hľadanie.

forma cenných papierovJe dôležité krok do budúcnosti s hypotékou veľmi dobre zvážiť, pretože sa musí počítať aj s tým, že by sa zhoršila súčasná finančná situácia a mohlo by sa stať, že zrazu nebude z čoho dlžnú sumu splácať. Rozhodovať sa musíte nielen podľa výšky úrokov, ale všímať by ste si mali tiež ďalších skrytých poplatkov a nákladov, ktoré navýšia celkovú cenu. Hlavne by nemala byť snaha o ušetrenie tým, že si nezaobstaráte poistenie na hypotéku.

Chyby pri výbere hypotekárneho úveru


Časť klientov bánk robí pomerne veľkú chybu už v okamihu, keď začne plánovať financovanie bývania za pomoci hypotekárneho úveru.

hypotekárny úver učetTíto klienti totiž často bez rozmýšľania a bližších informáciách o trhu siahnu po prvej ponuke, ktorá im príde finančne zaujímavá a pritom inde by sa dala objaviť ešte oveľa lepšia ponuka, stačilo by sa poriadne porozhliadnuť.

Klienti si totiž veľmi často zabudnú urobiť prehľad ponúk jednotlivých bánk a neskôr sa im často krát stane, že nezískajú hypotekárny úver za tých najlepších možných podmienok.

hypotekárny úverĎalšie sorta klientov zase má tendenciu veriť tomu, že na mieste, kde už majú zriadený bežný účet, získajú výhodnejšie podmienky. To však nebýva v zásade pravda. Na trhu s hypotekárnymi úvermi existuje pomerne silný konkurenčný boj a cudzia bankové inštitúcia by naopak mohla byť veľmi dobrým partnerom, ktorý ponúkne rapídne vylepšené podmienky oproti banke, v ktorej má klient bežný účet.

Rozhodne by sa teda nemalo podľahnúť úplne tej prvej ponuke, ktorá zaujme. Na vyhľadanie najlepšieho možného hypotekárneho úveru by si človek mal nechať trochu toho času, aby sa zbytočne neunáhlil.

Ďalšou pomerne častou opakujúcou sa chybou je pocit, že si záujemcovia dokážu nájsť kompletne sami ten najlepší dostupný hypotekárny produkt. Spomínané porovnávanie ponúk na internete, alebo priamo konkrétne obchádzanie bánk, kedy si záujemca porovnáva a vyhodnocuje získané informácie, však stojí príliš veľa drahocenného času. Záujemcovia však tiež veľmi často prehliadnu podstatnú informáciu, alebo si neuvedomia niektorý závažný nedostatok v produkte, čo sa im neskôr môže škaredo nevyplatiť.

V takom prípade sa určite oplatí zveriť sa do rúk nezávislých hypotekárnych maklérov, ktorí sa dnes a denne pohybujú v prostredí a ponukách hypotekárneho trhu, takže sa v ňom orientujú a bezplatne za zákazníka prevezmú agendu hľadanie a vybavovanie.

Prehľadnosť celého procesu vybavovania hypotekárneho úveru je pomerne zložitá záležitosť, a preto vyzerá ako najlepšie riešenie spolupráca s dôveryhodným odborníkom. Pravý odborník tiež dokáže nezávisle vyhodnotiť potenciálne riziká.

Pri hypotekárnom úvere si porovnajte príjmy a myslite na budúcnosť

úverové poistenieMnoho ľudí si väčšinou pri plánovaní hypotekárneho úveru vôbec neuvedomí, že by sa mal sledovať dlhší časový horizont, pretože hypotéka sa musia splácať aj v situácii, kedy sa môže zhoršiť finančná situácia. Ľudia často preceňujú svoje aktuálne príjmy a podľa nich si tiež nastavujú splátky, čo nemusí byť za každých okolností šťastné riešenie. Často sa stane, že ľuďom bezproblémové splácanie naruší nejaká mimoriadna udalosť, akou je strata zamestnania, choroba alebo napríklad narodenie potomka, keď sa zvýšia nutné výdavky.

V prípade, že by sa človek so splácaním dlhu mal dosť na hranu možností, potom je lepšie si zaobstarať menší hypotekárny úver a tým pádom aj o niečo lacnejšie bývanie. Odborníci z toho dôvodu klientom radia, aby si urobili dôkladný prehľad finančných možností, porovnali svoje príjmy a výdavky, a následne si určili, akú veľkú sumu si môžu dovoliť splácať každý mesiac v rámci hypotéky.

Mnohokrát si ľudia vyberajú hypotekárny úver podľa výšky úrokovej sadzby, akú banka ponúka.

Okrem toho si však musia porovnávať aj všetky poplatky spojené s hypotekárnym úverom a tiež náklady na všetky finančné produkty a služby, ktoré sa väčšinou pre získanie minimálnej úrokové sadzby k hypotekárnemu úveru musí dojednať.

Poznáte všetky náklady vyplývajúce z hypotekárneho úveru ?

Nie všetci si dokážu pri dojednávaní hypotekárneho úveru uvedomiť, že okrem pravidelného platenia hypotéky bude potrebné tiež vydávať peniaze za ďalšie pravidelné náklady súvisiace s prevádzkou nehnuteľnosti. Aj v prípade bytu sa musí platiť určitá suma do fondu opráv. Náklady za vodné, stočné a energie tiež nebývajú úplne z najmenších a zanedbateľných.

 Výdavky samozrejme predstavuje aj nákup nového vybavenia domácnosti. Môže sa stať, že dodatočne žiadateľ o pôžičku zistí, že vo svojej nehnuteľnosti musí urobiť rekonštrukciu a v takom prípade sa úplne ľahko môže stať, že mu budú chýbať prostriedky na vykonanie rekonštrukcie. Výška splátky by sa z toho dôvodu mala nastavovať aj s ohľadom na ďalšie náklady zaťažujúce rozpočet, takže je dobré mať nejakú rezervu pre prípad nutného čerpania peňazí na niečo iné.

Klienti si občas nemusia uvedomiť, že dohodnutie poistenia ich môže ochrániť v prípade poistnej udalosti. Dobré je dohodnúť si životné aj úrazové poistenie a za ďalšie by sa malo uzavrieť poistenie schopnosti splácať, čo klienta môže ochrániť pred rizikami, akými je strata zamestnania alebo dlhodobá pracovná neschopnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.