Pred koncom fixácie hypotéky refinancujte, ušetríte tisíce

od autora: | 21. septembra 2015

pred koncom fixácie hypotéky refinancujte Ste v situácii, že máte hypotéku a blíži sa čas, kedy vám banka stanoví nový úrok. Nemajte pocit, že keď vám požičali peniaze, tak by ste mali byť k danému bankovému domu lojálni a splácať hypotéku len na jednom mieste. Pred koncom fixácie hypotéky kľudne refinancujte, ušetríte.

Keby nastali problémy a nemohli ste hneď splácať podľa kalendára, tak by sa “vaša” banka zachovala úplne rovnako ako ostatné a nejaká lojalita by išla bokom.

S ľadovým pokojom sa poobzerajte po lacnejšej hypotéke (refinancovaní) a lepších podmienkach. Takých klientov, ktorí zmenia s koncom fixácie bankovú inštitúciu, je naozaj veľa.

Jednotlivé banky síce nezverejňujú, koľko percent z novo uzavretých hypotekárnych úverov spadá na refinancovanie, ale niektoré údaje k dispozícii sú a veľká väčšina bánk má medzi novo uzatvorenými hypotékami až polovicu klientov pretiahnutých odinakiaľ.

refinancovanie hypotekyKeď sa rozhodnete splatiť pôvodný úver novou hypotékou, čo znamená prejsť inam, tak sa určite dočkáte niektorých výhod. Najčastejšie sa jedná o nižšiu úrokovú sadzbu, ako ktorá je ponúkaná úplne novým klientom. Dokonca sa môže stať, že vám odpustia drobné ťažkosti so splácaním, ktoré ste jednorázovo riešili v minulosti.

Odpustenie dlhov pri refinancovaní hypotéky


Šikovný bankový úradník dokáže v registroch dlžníkov rozoznať stabilizovaných klientov od tých nespoľahlivých. Lenže pozor! Všetko nemusí byť také ružové, ako to vyzerá. Banky sa snažia na nových klientov vypustiť množstvo lákavých ponúk, ale pekne to môže vyzerať len na prvý pohľad. Najnižšia inzerovaná úroková sadzba môže byť napojená len na hypotekárny úver určitej výšky a môže sa jednať napríklad o 50 000 eur. Lenže, priemerná výška hypoték, ktoré si v dnešnej dobe berú klienti, sa pohybuje okolo 40 000 eur. Navyše si uvedomte, že v prípade refinancovania už máte časť úveru splatenú a na uvádzané sumy sa ťažko dostanete.

Refinancovanie hypotéky ešte pred koncom fixacie

refinancovanieMôže sa stať, že by ste radi refinancovali, ale ešte vám nekončí doba fixácie a teda by vám hrozilo penále za predčasné splatenie úveru. Aj pre tento prípad sa na bankovom trhu objavujú zaujímavé ponuky. Keď podpíšete novú zmluvu, tak nová banka vám zaistí, že budete mať výšku úrokov zachovanú až do chvíle čerpania kým nezačnete refinancovať hypotéku. A môže k tomu dôjsť aj za niekoľko mesiacov.

Všetky banky radi privítajú nových klientov, ale tie existujúce sa snaží si svojich klientov udržať v štýle “vernosť sa vypláca”. Asi najčastejšie sa stretnete s bonusom, kedy vám pôvodná banka za celú dobu pravidelného splácania odpustí napríklad päť percent z výšky úveru za predpokladu, že minimálna doba splácania bude 20 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.