Pripravte sa na zdraženie hypoték

od autora: | 15. septembra 2015

zdraženie hypotékNad hypotekárnym úverom čas od času popremýšľa asi každý z nás. Niektoré bankové inštitúcie ponúkajú pomerne lákavé možnosti, ako si od nich môže bežný človek požičať väčší obnos peňazí na dlhšiu dobu. Ale ako vyzerá aktuálna situácia na trhu s financiami a čo môžeme do budúcna približne očakávať? Na to sa pokúsime nájsť odpovede v rámci tohto článku. Pokiaľ sa teda o hypotekárny úver zaujímate, potom neváhajte a dajte sa do čítania.  Pripravte sa na zdraženie hypoték.

Stav na trhu s hypotekárnymi úvermi


hypoteka a domPočas novembra roku 2013 prebehol iba nepatrný pohyb u úrokových sadzieb hypotekárnych úverov. Pohyb smeroval smerom nahor, čo sa dalo očakávať vzhľadom k predchádzajúcemu vývoju, avšak priemerná úroková sadzba vzrástla len o tri stotiny z 3,06% na 3,09%.

Pritom na úplne najnižšom historickom bode bola úroková sadzba v júni 2013, kedy sa priemerne pohybovala na hodnote 2,95 percenta. Aspoň to vyplýva zo štatistiky spoločnosti Fincentrum Hypoindex, ktorá vychádza z reálnych hodnôt v novo uzatvorených zmluvách.

banková hypotékaAvšak tohtoročná situácia na bankovom trhu je pomerne neobvyklá, pretože bankové ústavy nepriniesli v zásade žiadne vianočné zľavové akcie, maximálne len predĺžili niektoré od jesene trvajúce zľavy.

Bankové inštitúcie si koncom roka 2013 mierne vylepšili svoje ziskové marže, ktoré boli počas letných mesiacov významne zmenšené kvôli vyhrotenému konkurenčnému súboju. V súčasnej dobe však už ani jedna z bánk nedosahuje pravidelné objemy hypoték a na konci roka budú skôr pribrzďovať v súvislosti s účinnosťou nového občianskeho zákonníka, ktorý do platnosti vstúpil od januára 2014. Je potrebná zmena rôznych formulárov a s tým súvisiacej administratívy.

Aktuálna situácia s hypotékami

V priebehu mesiaca november roku 2013 bankové inštitúcie získali niečo málo cez osem tisíc úplne nových zmlúv v celkovom objeme viac ako štyristo miliónov eur. Jednu štvrtinu až jednu tretinu nových zmlúv pritom podľa odhadov povolaných expertov robia refinancované hypotekárne úvery, ktoré banky nevyhodnocujú oddelene od hypotekárnych úverov nových v pravom slova zmysle, takže kvôli tomu je v štatistických číslach trošku zmätok.

Dôvodom pre o niečo oslabený záujem v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi roka môže byť tiež známa menová intervencia Slovenskej národnej banky a následné predraženie rôznych druhov tovaru.

ako ziskať hypotekuMenová intervencia skrátka napáchala celý rad škôd, možno ich bolo dokonca viac než úžitku, ale to by bol materiál skôr na iný článok. Ceny nehnuteľností však stále zostali ešte v prijateľnej rovine a oslabenie eura ich zatiaľ ešte príliš neovplyvnilo.

Čo sa týka základnej úrokovej sadzby, tak tú Slovenská národná banka stále ponecháva na rekordnom minime. Mesačná splátka priemernej hypotéky vo výške 50 000 eur v súčasnosti robí približne necelých 450 eur v prípade, že si záujemca vyberie dvadsaťročnú dobu splatnosti. Noví klienti týmto ušetria zhruba 50 € za mesiac oproti ľuďom, ktorí si totožný hypotekárny úver vzali treba pred piatimi rokmi s úrokovou sadzbou 5,7 percenta. Zatiaľ sa stále ešte oplatí vziať si hypotekárny úver, pretože úroková sadzba nestúpa nijako razantne, ale dá sa očakávať, že v rokoch 2014-2015 by určitý pohyb smerom nahor mohol nastať.

RelatedPost

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.