Rady ako neprísť v zahraničí o peniaze

od autora: | 4. septembra 2015

ako neprísť o peniazeCesty do zahraničia sú pre mnoho ľudí pravidelnosťou. Ľudia jazdia na dovolenky, za prácou alebo len tak na krátky výlet. Ľahko sa ale môže stať, že obnos peňazí, ktorý budete mať so sebou, niekto ukradne. Trend mať pri sebe hotovosť už nie je aktuálny. Ľudia pravidelne platia platobnými kartami. S tými sa dá platiť ako u nás, tak aj v zahraničí. Iste je to oveľa bezpečnejšie, než nosiť veľký obnos. Rady ako neprísť v zahraničí o peniaze

Na platobnú kartu si dávajte ale veľký pozor. Ľahko ju môžu zlodeji ukradnúť, a platiť s ňou napríklad na internete, kde nepotrebujú žiadny pin kód. Je nutné, aby karta bola dostatočne chránená. Ale ako? To sa práve dozviete v tomto článku na nasledujúcich riadkoch. Bola by škoda prísť o všetky peniaze a mať pokazenú dovolenku.

Nepíšte si PIN kód na kartu


Karta je chránená PIN kódom, ktorý zabraňuje zlodejom výber z karty. Avšak na Slovensku je rendom, že si ľudia svoj ​​PIN píšu priamo na kartu alebo napríklad do mobilného telefónu. Výrazne tým uľahčujú tým prácu zlodejom. Ľudí sú nútení si pamätať veľa kódov a hesiel, ale je nutné, aby si tie najdôležitejšie skutočne zapamätali. Ak totiž zlodej nájde kartu aj s PIN kódom, má vyhraté.

Trochu bezpečnejšie je si kód napísať do telefónu, napríklad pod nejaké meno. Síce to nie je tiež úplne ideálne, ale lepšie ako mať kód na karte. Ľudia sa často boja, že kódy a heslá zamenia a vznikne problém. Preto si ich píšu, aby tomu predišli.

Odborníci radia si PIN nepísať vôbec nikam. Jediné miesto, kam ho môžete “napísať” je vaša pamäť. Ani úradníci v banke netušia, aký kód dostanete, teda sa nemusíte báť, že by oni zneužili vašu kartu a vybielili vám všetky peniaze na účte.

Ak sa bojíte o svoju kartu stačí, keď si zmeníte PIN na nejaké ľahko zapamätateľné číslo. O tejto možnosti sa informujte vo svojej banke. PIN kód nikomu ale neprezrádzajte, ani svojim najbližším.

Nedávajte kartu z ruky preč

kreditná kartaKartu majte vždy na očiach. Zvlášť vtedy, keď s ňou platíte. Nikdy ju nikomu nedávajte ani nepožičiavajte.

Kartu je možné ľahko okopirovaťa použiť. Karta sa dá totiž použiť i pre platby na internete, ak teda túto možnosť nemáte zablokovanú. Pre platby cez internet sa zadávajú len informácie z karty, preto obyčajné okopírovanie stačí. Veľa kariet už dnes ponúka možnosť bezkontaktnej platby. Sú síce väčšinou limitované nejakou čiastkou, ale aj tak sa s nimi dá zaplatiť bez zadania PIN kódu.

Karty a peniaze majte vždy na rozdielnych miestach

Je dobré mať peniaze, a vlastne aj všetky ostatné cennosti, rozdelené na rôznych miestach. Nenoste všetko len v jednej kabelke, v jednej peňaženke.

Ak sa stanete obeťou zlodeja, iste hneď pôjde po peňaženke. Ak budete v nej mať všetky peniaze, tak prídete o všetko, čo máte. Ak si peniaze rozdelíte, zostane Vám aspoň niečo.

Odborníci odporúčajú mať minimálne dve platobné karty a samozrejme každú mať uloženú na inom mieste. Doklady si dobre strážte. Je to veľmi dôležité. Niektoré hotely ponúkajú svojim klientom hotelový trezor. Väčšinou si za neho budete musieť priplatiť, ale aj tak sa to rozhodne oplatí. Trezor je väčšinou na izbe a klienti ho môžu plne využiť. Trezor je možné otvoriť len so znalosťou kódu, tým pádom sa hotelový personál do neho nedostane. Pozrite si tieto odporúčané ubytovania a hotely v Krakove, v ktorých o peniaze určite neprídete, pretože sú overené a spoľahlivé.

Kartu ihneď zablokujte

zlodej a kreditné kartyAk spozorujete stratu karty, je nutné ju ihneď zablokovať. Stačí len zatelefonovať do banky, a tá Vám všetko zabezpečí. Čím skôr tým lepšie. Môžete tak zabezpečiť, že zlodej neukradne všetky peniaze. Banka zablokuje účet a nikto z neho už nebude môcť nič odcudziť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.